مشاور رئیس جمهور؛

منطقه آزاد اروند مستعد سرمایه گذاری و رونق اقتصادی است

مشاور رييس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی، گفت: منطقه آزاد اروند ظرفیت بالایی برای سرمایه گذاری و رونق اقتصادی دارد که امید می رود با عملکرد تیم دیپلماسی کشور، شاهد رشد صعودی و چشمگیری در این منطقه باشیم.

به گزارش فرينا، سعید محمد در نشست با فعالان اقتصادی منطقه آزاد اروند ضمن اشاره به اینکه این مناطق از ظرفیت بالایی در زمینه فعالیت های توسعه ای، اقتصادی، صادراتی و سرمایه گذاری برخوردار هستند، افزود: استفاده از ظرفیت های مذکور بر اساس سیاست های کلان کشور، مورد توجه قرار خواهد گرفت؛ مناطق آزاد قانون، ابزار و امکاناتی دارند که بر مبنای آن برنامه ها و فعالیت های خود را پیش می برند، البته در این مسیر برای رسیدن به اهداف تعیین شده نیاز به کمک و هماهنگی همه دستگاه های اجرایی دارند.

وي با اشاره به اینکه مناطق آزاد ظرفیت هایی دارند که باید به عنوان موتور اقتصاد کشور از آنها استفاده کرد، اذعان داشت: منطقه آزاد اروند منطقه ای مستعد است و ظرفیت بالایی برای سرمایه گذاری و رونق اقتصادی منطقه دارد.امید است با عملکرد تیم دیپلماسی کشور شاهد رشد صعودی و چشمگیری در این منطقه باشیم.

مشاور رييس جمهور، ماهیت تجاری مناطق آزاد را بی ارتباط با قاچاق عنوان کرد و اظهار داشت: قاچاق یک پدیده پیچیده، پنهان و مرموزی است که امکان دارد در تمام نقاط کشور رخ دهد، نگاه به مناطق آزاد باید تجاری و اقتصادی باشد.
سعيد محمد تصریح کرد: فعالیت و ماموریت مناطق آزاد فرابخشی است؛ این مناطق، بخصوص منطقه آزاد اروند از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است که باید از آن بهره برد.

وي یکی از عمده ترین مشکلات مناطق آزاد را مالیات بر ارزش افزوده دانست و گفت: در این زمینه لایحه ای به دولت تقدیم خواهد شد تا پس از بررسی در مجلس شورای اسلامی به نتیجه برسد.
دبير شورايعالي مناطق آزاد تجاري -صنعتي و ويژه اقتصادي با تأکید براینکه اصل رونق اقتصادی و تجاری در سرزمین اصلی است، اظهار داشت: مناطق آزاد باید در جهت سرمایه‌گذاری، صادرات، تولید، وارد کردن فناوری‌های نوین فعالیت کنند.

سعيد محمد با بیان اینکه ظرفیت رونق در مناطق آزاد کشور وجود دارد اما در کنار آن نیازمندی هایی نیز مطرح است که برای رفع آنها، هم افزایی بین بخشی لازم است گفت: جذب منابع دولتی در مناطق آزاد لازم است. برای ایجاد تجارت در این مناطق نیاز به منابع دولتی است تا بتوانند خود و شهرهای اطراف را اداره کنند.

وی در ادامه افزود: از ظرفیت قرارداد 25 ساله ایران و چین برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و توسعه مناطق آزاد و رونق و کسب کار استفاده خواهیم کرد.

مشاور رييس جمهور افزود: اساس منطق وجودی منطقه آزاد تسهیل بازرگانی و اعطای مشوق‌های ویژه تولید، صادرات و توسعه اقتصادی است، اما در آبادان و خرمشهر مشکلات عمران شهری بی شمار است.

سعيد محمد با این قول که شورايعالی مناطق آزاد در حد توان برای برطرف شدن چالش‌ های شهری این مناطق کمک خواهد کرد، گفت: هدف‌ گذاری اصلی نباید فراموش شود؛ متاسفانه و به اشتباه از گذشته تا کنون منابع مالی مناطق آزاد بر اساس فروش زمین تامین شده که این موضوع سبب چالش‌های فراوانی در این زمینه گشته است که تلاش خواهیم کرد این رویه به زودی اصلاح شود.

وي بیان کرد: وجود مشکلاتی در زمینه زیرساخت، آب و فاضلاب و برق در منطقه آزاد اروند در شان مردم این خطه نیست؛ لذا باید برای رفع این مشکلات اقدام شود تا ساکنان این منطقه از حداقل امکانات رفاهی بهره مند شوند.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو