مشاور رییس جمهور در آیین گشایش نمایشگاه و همایش آیفیکس 2021 در جزیره کیش:

مناطق آزاد به محل تلاقی بخش های اقتصادی تبدیل می شوند

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: به منظور بهبود وضعیت اقتصادی کشور، مناطق آزاد کشور به واسطه توانمندی ها و ویژگی های منحصر به فردی که دارند، محل تلاقی و ارتباط تنگاتنگ بخش های اقتصادی از جمله سرمایه گذاران، تامین کنندگان منابع مالی، تولید کنندگان تجهیزات، صاحبان صنایع ‌و صادرکنندگان می شوند.

به گزارش فرینا به نقل از ایرنا، سعید محمد عصر دوشنبه در آیین گشایش نمایشگاه و همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه حوزه نفت، گاز و پتروشیمی و انرژی های تجدید پذیر آیفیکس 2021 در جزیره کیش اظهار داشت: ایران از برترین کشورهای جهان به لحاظ ذخایر هیدرو کربنی است و اگر هر کشوری این توانایی ها را داشت بدون شک اکنون به یک قطب و قدرت در عرصه صادرات این مواد تبدیل شده بود.
وی با بیان اینکه اقتصاد کشور به دلیل یک بیماری مزمنی که به واسطه وابستگی به حوزه نفت دچار شده علی رغم داشتن دانش فنی نتوانستیم از ظرفیت ذخایر هیدرو کربن کشور استفاده کنیم یادآور شد: باید به گونه ای برنامه ریزی شود که شاهد تکمیل زنجیر نفت، گاز و پتروشیمی و از یک صادر کننده مواد خام به صادر کننده تمام محصولات این عرصه تبدیل شویم.

حلاوت درامد نفت به سر سفره های ایرانیان بیاید

مشاور رییس جمهور ‌گفت: با تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز می توانیم حلاوت درآمد نفت را به سفره ایرانی ها ببریم.
سعید محمد یادآور شد: امروز از بابت انرژی کشور به شدت نگرانی هایی وجود دارد به طوریکه اکنون بخش عمده این انرژی از پارس جنوبی استحصال می شود و تولید برق کشور به آن وابسته است که این میدان گازی شاهد افت شدت گاز هستیم و حجم استحصال است.
وی با بیان اینکه فاز 11 این میدان گازی که فاز افزایش دهنده میزان استحصال است به دلیل خلف وعده غربی ها تکمیل نشده است یادآور شد: با توجه به وابستگی انرژی کشور به این مساله لازم است که فعالان صنعت نفت که در بخش گاز فعالیت دارند باید این مسئولیت را به دوش باشند و این خلا را جبران کنند.

مناطق آزاد سرمایه گذاران و بخش های مختلف را کنار هم می گذارد

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی یادآور شد: در راستای انجام وظایف برای جبران این کاستی ها مناطق آزاد می توانند برای در کنار هم قرار گرفتن بخش های مختلف سرمایه گذاری و اقتصاد و تسهیل فرآیند ارتباط بین تامین کنندگان مالی، سرمایه گذاران، سازندگان تجهیزات نقش آفرینی کنند.
سعید محمد یادآور شد: مباحث معافیت های مالیاتی (پس از رفع نقص مالیات ارزش افزود تا پایان سال جاری)، حق گمرکی و ترددهای اتباع خارجی به عنوان یک مشتقات سرمایه گذاران و ظرفیت های لجستیکی از جمله آب های آزاد و شبکه های ریلی و حمل و نقلی از جمله ویژگی های مناطق آزاد تجاری است که می‌تواند در تسهیل فرایندهای سرمایه گذاری نقش ایفا کنند.
وی اظهار داشت: این دبیرخانه در این مسیر در حال تدوین برنامه های مختلفی از جمله قطعیت پیدا کردن ایجاد بانک ارزی با همکاری بانک مرکزی است که فرایندها را شتاب دهد و ظرفیت های جدیدی را در این مناطق برای تحقق اهداف اقتصادی دولت ایجاد کند.
مشاور رییس جمهور گفت: بانک ارزی و یا آفشور بانک ها بدون ارتباط بانک مرکزی فعالیت می کند و ایرانیان خارج از کشور و سرمایه گذاران بین المللی برای هزینه کرد منابع خود در مناطق آزاد با استفاده از این بانک استقبال نشان داده اند.
سعید محمد یادآور شد: طرح ها و برنامه های ایجاد تالار بین المللی بورس به جمع بندی رسیده به زودی مقدمات ایجاد آن در 2 مرحله شامل تهیه اوراق و واگذاری اوراق به صورت ارزی و ارایه سهام ارزی انجام می شود که بهره بری از  طرفیت های توافق 25 ساله با چین از جمله برنامه های دبیرخانه در این زمینه است.
وی تکمیل زنجیره رمز ارزها در مناطق آزاد تجاری، استفاده از کیف پول و مشارکت عمومی و خصوصی و سرمایه گذاری های خارجی به ویژا از محل سند همکاری 25 ساله چین را از دیگر  روش های مختلفی اعلام کرد که دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری به عنوان تامین منابع مالی در دست پیگیری دارد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی یاد آور شد: هم اکنون بیش از 100 فرصت سرمایه گذاری در مناطق آزاد شناسایی شده و از سرمایه گذاران دعوت به همکاری می کنیم تا از این فرصت ها در تمام مناطق آزاد تجاری و ویژه استفاده کنند.

گفتنی است؛ نمایشگاه و همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی های تجدید پذیر در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی موسوم به آیفیکس 2021 در نمایشگاه بین المللی کیش با حضور سعید محمد مشاور رییس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گشایش یافت.
این نمایشگاه متشکل از 80 غرفه و در بخش های مختلف است که 125 شرکت سرمایه گذاری از جمله 45 شرکت دانش بنیان فعال و دارای زمینه توسعه در حوزه های حوزه انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی و انرژی های تجدید پذیر مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در آن حضور دارند.
بخش نمایشگاهی این رویداد از ساعت 17 تا 22 روزهای دوشنبه سوم تا چهارشنبه پنجم آبان در محل نمایشگاه های بین المللی کیش و بخش همایشی نیز همه روزه از ساعت 9 صبح تا 14 و 30 در روزهای سه شنبه سوم تا چهارشنبه پنجم در مرکز همایش های بین المللی جزیره کیش برگزار می شود.
منطقه آزاد تجاری کیش به عنوان میزبان و هاب پشتیانی نفت و گاز، منطقه آزاد قشم به عنوان هاب سوم پتروشیمی ایران، منطقه آزاد چابهار به واسطه سواحل مکران و طرح های پتروشیمی، منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی و شرکت های پیمانکاران و تولید کنندگان تجهیزات خاص شرکت حوزه انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی و انرژی های تجدید پذیر از جمله شرکت کنندگان این رویداد هستند.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی، بانک صادرات ایران، انجمن استصنا، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، پارک علم و فناوری پردیس، سازمان منطقه آزاد قشم، پالایشگاه نفت آناهیتا، شرکت ملی صنایع پتروشیمی، سازمان منطقه آزاد چابهار، گروه گسترش انرژی پاسارگاد از جمله برگزار کنندگان پنل های ای رویداد هستند.
در میان صنایع موجود در منطقه آزاد کیش، 70 شرکت عملیاتی ـ تخصصی خدمات فنی مهندسی در حوزه نفت و گاز در آن فعال بوده به واسطه این به عنوان هاب (مرکز) پشتیانی نفت و گاز شناخته می شود.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو