مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار خبر داد:

بهره‌برداری از فولاد مکران در سال آینده / قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مناطق آزاد اصلاح شود

مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار با اعلام اینکه در سال آینده پروژه فولاد مکران با ظرفیت تولید 1.6  میلیون تن آهن اسفنجی به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: پیشنهاد اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد در مسیر ارائه به مجلس شورای اسلامی است.

به گزارش فرینا، نصرالله ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه اجرای قانون پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به دلیل تصویب در مجلس شورای اسلامی لازم‌الاجرا است، اظهار کرد: مشکل اساسی در اجرای این مصوبه پرداخت مضاعف در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است، به این معنا که فعالان اقتصادی که مواد اولیه‌ای را از سرزمین اصلی خریداری و در هنگام خرید مالیات ارزش افزوده را به فروشنده پرداخت کرده و سپس به منطقه وارد می‌کنند.

ابراهیمی افزود: گمرک جمهوری اسلامی مجدد هنگام ورود مواد اولیه به محدوده مناطق آزاد مالیات بر ارزش افزوده را دریافت می‌کند، به عبارت دیگر برای یک خرید، دو مرحله مالیات ارزش افزوده در مناطق پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر بعد از طی فرآیند تولید و یا فرآوری و تبدیل مواد اولیه به کالا، تولیدکننده برای صادرات کالا به سرزمین اصلی بار دیگر مجبور به پرداخت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده می‌شود، به عبارتی مالیات ارزش افزوده پیش از اینکه کالا بفروش برسد و از مصرف‌کننده نهایی کند، باید از سوی تولیدکنندگان پرداخت شود و به همین دلیل واحدهای تولیدی در مناطق آزاد با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند.

مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار خاطرنشان کرد: پیشنهاد شده است که این قانون و دستورالعمل اجرایی  آن اصلاح شود تا موجب دلسردی فعالان اقتصادی و واحدهای تولیدی مناطق آزاد نشود و این اصلاحیه در مسیر قانونی خود در دولت برای ارائه به مجلس شورای اسلامی است.

بهره‌برداری از پروژه فولاد مکران طی یک سال آینده

ابراهیمی با بیان اینکه فاز اول پروژه فولاد مکران منطقه آزاد چابهار با ظرفیت 1.6  میلیون تنی آهن اسفنجی در این منطقه یکی از پروژه‌های مهم اشتغال‌زا و کارآفرین است، خاطرنشان کرد: سازمان منطقه آزاد چابهار حمایت‌های لازم از این مجموعه و به‌عنوان شریک مطابق قانون تمام تعهدات خود را انجام داده است.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه زمان‌بندی اعلامی از طرف شرکت باید پروژه در سال 97 به بهره‌برداری می‌رسید، در حالی پیشرفت واقعی پروژه تا زمان تحویل کمتر از 10 درصد بود. مستند به قوانین و مقررات جاری در مناطق  باید تغییراتی در قرارداد اعمال می‌شد و از سوی دیگر 100 هکتار زمین نیز به دلیل قرار گرفتن در حریم مسیر جایگزین شد که این موضوع نیز برای مذاکرات زمان‌بر بود.

مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار با تأکید بر اینکه سازمان منطقه آزاد چابهار بدون هیچ قصوری تعهدات خود را به سرانجام رسانده است، تأکید کرد: پس از جابه‌جایی زمین 28 هکتار به کل 300 هکتاری زمین در اختیار پروژه افزوده شد که مطابق آیین‌نامه نحوه استفاده از زمین و منابع ملی در مناطق آزاد باید به قیمت روز، محاسبه و  به سازمان پرداخت شود.

ابراهیمی بیان کرد: این پایان ماجرا نبود زیرا هم‌زمان با آغاز تحریم‌ها و نوسان نرخ ارز، واردات تجهیزات زیرساختی با مشکلاتی همراه شد و از سوی دیگر سرمایه نیاز به افزایش داشت که در حال حاضر 700 میلیارد تومان است و افزایش سرمایه تا یک هزار و 50 میلیارد تومان در دستور کار مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: به دنبال رفع مشکلات فی‌مابین بوده‌ایم تا در روند اجرای پروژه و ادامه کار خللی به وجود نیاید از این رو تلاش کرده‌ایم تا با داوری دقیق اختلاف بین سازمان و شرکت شود و بدهی‌ها و مطالبات سازمان نیز وصول شوند.

مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه امیدوار هستیم طی سال آینده این پروژه به بهره‌برداری و سوددهی برسد، تصریح کرد: در این پروژه سهامداران عمده، شرکت همگامان سیستان و بلوچستان 41 درصد، شرکت توسعه آزاد پاسارگاد 20 درصد، بخش خصوصی حدود 20 درصد، سازمان توسعه و نوسازی معادن (ایمیدرو) 8.6 درصد، سازمان منطقه آزاد چابهار 6.2 درصد و گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید 2 درصد سهم دارند.

ابراهیمی گفت: مقرر است میزان دقیق سهام و میزان افزایش آن برای منطقه آزاد چابهار بعد از بررسی دقیق مطالبات و بدهی‌های طرفین مورد ارزیابی دقیق‌تر قرار گیرد و در حال حاضر هیچ مشکلی برای ادامه روند کار توسط شرکت وجود ندارد.

ریمدان در مسیر توسعه

مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه 6200 هکتار از مرز ریمدان (بازارچه مرزی ریمدان) به توسعه منطقه آزاد چابهار الحاق شده است، خاطرنشان کرد: این محدوده نیازمند احیا است که در فاز نخست در 162 هکتار از آن، 27 فاز عملیاتی تعریف شده است که شامل زیرساخت‌های لجستیکی، ترانزیتی، امکانات اقامتی، فضای اداری، گمرک و فضای سبز می‌شود.

ابراهیمی با بیان اینکه برای تأمین زیرساخت‌های موردنیاز ازجمله تأمین آب آشامیدنی سازمان منطقه آزاد چابهار با قرارگاه سازندگی خاتم قراردادی به ارزش اولیه 146 میلیارد تومان را به امضا رسانده شد که با ایجاد سه مخزن ذخیره‌سازی و لوله‌گذاری آب به منطقه ریمدان و روستاهای مسیر منتقل خواهد شد.

وی با بیان اینکه ریمدان مشکلی در تأمین برق ندارد، خاطرنشان کرد: در صورت اجرا پروژه آب منطقه سه مخزن 2000 مترمکعبی احداث می‌شود که آب 14 روستا در مسیر را نیز تأمین خواهد کرد.

کاهش سرعت توسعه در پی انتخاب نکردن مدیرعامل / هیچ پروژه‌ای متوقف نشده است

مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به تعیین و انتخاب هیات مدیره از سوی هیات وزیران طبق قانون چگونگی اداره مناطق آزاد اظهار داشت: با توجه به بازداشت شدن برخی افراد در چابهار و پیگیری احکام قضایی برخی از امور اجرایی، پروژه‌های عمرانی، تفاهم‌نامه‌ها و قراردادها و برخی تصمیم‌گیری‌های آتی با مشکل مواجه است و با سرعت کندی پیش می‌رود.

ابراهیمی با بیان اینکه درآمدزایی در منطقه آزاد چابهار به دلیل صادر نشدن حکم جایگزین برای مدیرعامل با مشکل مواجه شده است، خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلات اتفاق افتاده در این منطقه با همکاری شورای تأمین استان و مراجع قضایی و شورای نظارتی استان توانستیم بخشی از مشکلات را پشت سر بگذاریم، اما اصل توسعه باید با تعیین اعضای هیات مدیره، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل توسط هیات وزیران انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ پروژه‌ای متوقف نشده است، تاکید کرد: جذب منابع برای فعالیت‌های عمرانی و انعقاد قراردادها سرمایه‌گذاری دچار توقف و کندی در امور اجرایی شده است که خسارتی غیرمستقیم به درآمد سازمان وارد می‌کند.

مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: امیدوار هستیم با پیگیری‌هایی مشاور رییس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد، به‌زودی شاهد انتخاب و معرفی هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد چابهار باشیم.

گفتنی است؛ ابراهیمی در حکمی از سوی دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی با حفظ سمت معاون توسعه مدیریت دبیرخانه مناطق آزاد، در پنج ماه گذشته مسئولیت اداره منطقه آراد چابهار را نیز عهده‌دار شده است.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو