با حضور رئیس‌جمهور:

پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی به بهره‌برداری رسید

پالایشگاه طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی به‌عنوان آخرین پالایشگاه بخش خشکی این میدان مشترک گازی وظیفه پالایش گاز ترش برداشت‌شده از سکوهای این فاز در دریا را به‌عهده دارد.

به گزارش فرینا به نقل از شانا، پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی صبح روز پنجشنبه (11 اسفندماه) با حضور سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری، جواد اوجی، وزیر نفت و جمعی از مقام‌های کشوری و استان بوشهر، به‌طور رسمی به بهره‌برداری رسید.
 
این پالایشگاه سیزدهمین پالایشگاه میدان مشترک پارس جنوبی است و با تکمیل آن دیگر پالایشگاهی برای این میدان مشترک ساخته نخواهد شد.
 
سکوهای این فاز پیش‌تر در موقعیت خود نصب شده بودند و چهار ردیف شیرین‌سازی گاز این پالایشگاه از سال 1400 تا 1401 هم‌زمان با آغاز به‌کار دولت سیزدهم عملیاتی شدند.
 
اعتبار اجرای مگاپروژه فاز 14 پارس جنوبی برای حفاری، ساخت و نصب سکوهای دریایی، تأمین و اجرای خطوط لوله دریایی و تأسیسات دریایی برابر با 5.2 میلیارد دلار بود.
 
این فاز که ایرانی‌ترین فاز پارس‌جنوبی نیز لقب گرفت با استفاده 70 درصدی از تجهیزات ایرانی، رکورد استفاده از تجهیزات ایرانی در پروژه‌های مشابه خود را شکست.
 
با بهره‌برداری از این فاز روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز شهری (متان) و 75 هزار بشکه میعانات گازی و 400 تن گوگرد، همچنین سالانه یک میلیون تن گاز مایع (ال‌پی‌جی) و یک میلیون تن اتان به‌منظور تأمین خوراک واحدهای پتروشیمی تولید می‌شود.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو