به مناسبت هفته میراث فرهنگی به میزبانی قشم صورت گرفت؛

مراسم رونمایی از «لوح ثبت جهانی عود» در قشم / قشم خاستگاه عناصر هویتی، میراثی و فرهنگی جنوب خلیج‌فارس

مراسم رونمایی از «لوح ثبت جهانی عود» با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی کشور و مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان هرمزگان به همراه جمعی از فعالان و هنرمندان میراث و فرهنگ کشور، استان و جزیره به میزبانی منطقه آزاد قشم برگزار شد.

به گزارش فرینا، در مراسم رونمایی از «لوح ثبت جهانی عود»، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم ضمن تبریک این موفقیت برای کشورمان، اظهار داشت: قشم باید سرشار از عناصر هویتی، میراثی و فرهنگی جنوب خلیج‌فارس شود به‌گونه‌ای که هر گردشگر و مسافری با حضور در این خطه، مملو از این فرهنگ ناب به محل زندگی خود بازگردد.

عادل پیغامی، ضمن ابراز امیدواری برای میزبانی از برنامه ارکستر عودنوازی در قشم گفت: تعداد عودنوازان در جزیره باید بیشتر شود و این میراث ارزشمند، از ساخت تا نواخت در سراسر جزیره اشاعه یابد.

پیغامی ادامه داد: هسته زیستی و هویتی جزیره و کشور باید مملو از عناصر میراثی و فرهنگ غنی برجای‌مانده از گذشتگان شود تا جایی برای نشر فرهنگ‌های نامناسب باقی نماند.

**قشم مهد سازندگی و نوازندگی عود کشور

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان هرمزگان نیز ضمن تقدیر از سازمان منطقه آزاد قشم برای میزبانی این مراسم، از قشم به‌عنوان مهد سازندگی و نوازندگی عود کشور یادکرد و افزود: امروز آغازی برای تعاملاتی قوی‌تر با سازمان منطقه آزاد قشم است.

محمد محسنی، خواستار پرورش و صیانت از آثار میراث ناملموس خلیج‌فارس شد و ادامه داد: موفقیت ثبت جهانی عود که جادوی موسیقی ایران‌زمین است را به همه تبریک می‌گویم.

مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی کشور نیز ضمن تبریک ثبت جهانی عود به‌عنوان یکی از مظاهر فرهنگی کشور، گفت: با ثبت چهار اثر ساختن  نواختن عود، یلدا، هنر ترکمن دوزی و ابریشم ریسی، ایران در جایگاه ششم جهانی از بین 180 کشور دنیا قرار گرفت.

محمد محسنی، نخستین شواهد استفاده از ساز عود در ایران‌زمین را متعلق به دوران عیلامیان دانست و افزود: موسیقی بخشی از فرهنگ ایرانیان و درآمیخته با زندگی، کار، غم و شادی ماست و امیدواریم قشم به‌عنوان یکی از کانون‌های غنی فرهنگی، طلایه‌دار عرضه طنین عود در دنیا باشد.

ایوب زارعی، مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سازمان منطقه آزاد قشم نیز در ادامه خواستار پاسداری از دانش ساخت و نواخت عود شد و گفت: ثبت جهانی عود، احیاگر حس غرور ما از داشتن تاریخ میراثی و ثروت فرهنگی غنی کشور و حاشیه خلیج‌فارس است.

گفتنی است در پایان این مراسم از پیشکسوتان، سازندگان، نوازندگان و هنرمندان عودنواز استان هرمزگان و جزیره قشم تقدیر شد.

 یادآور می‌شود، مراسم رونمایی از «لوح ثبت جهانی عود» که عصر روز شنبه 30 اردیبهشت‌ماه 1402 در تالار آیینه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم برگزار شد، با حضور عادل پیغامی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، ادیب زاده، مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی کشور، محمد محسنی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان هرمزگان، ادریس راموز، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم، کوروش آموزگار، معاون توسعه مدیریت،این سازمان، حبیب بازماندگان، رییس شورای شهر و میرداد میردادی، شهردار قشم، جمعی از مدیران سازمان، استان و شهرستان به همراه اهالی فرهنگ و هنر استان و جزیره قشم همراه بود.

خبرنگار منطقه آزاد قشم امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو