کیش، تجربه ای نو در شکوفایی صنعت گردشگری

در نوروز 96بیش از 907 هزار نفر شب اقامت در جزیره ثبت شد.
منطقه آزاد کیش یکی از مناطق مهم کشور درحوزه گردشگری است که درتعطیلات نگاه ویژه‌ای به عملکرد این منطقه آزاد می‌شود و از سویی همواره تلاش شده نقش مؤثری در جذب گردشگران و عدم خروج ارز از کشور ایفا کند.در سه سال گذشته این جزیره هرساله با رونق بسیار خوبی از نظر ورود گردشگران مواجه شده است واین امر به سبب برنامه‌ریزی‌هایی است که درگام اول اقدام به اصلاح زیرساخت‌های نادرست گردشگری دراین منطقه آزاد کرد. حذف واسطه‌ها یکی از مهمترین این اقدامات بود که باعث کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت خدمات شد.از سویی دیگر افزایش جاذبه‌ها ، افزایش انگیزه‌های سفر به کیش را درپی داشت. همه این عوامل باعث شد در نوروز 96 جزیره کیش شاهد اتفاقی بزرگ درمیزان اقامت گردشگران دراین جزیره باشد.جزیره کیش درنوروز 96 موفق شد با کنترل قیمت‌ها و ایجاد جاذبه‌های متنوع گردشگری میزان اقامت گردشگران را تا 5 روز افزایش دهد واز 26 اسفند تا 13 فروردین میزبان 907 هزار و 111 نفر شب اقامت باشد.مبادی ورودی کیش به مدد فعالیت‌های انجام شده میزبان جمع کثیری از هموطنانمان بود که از دو مسیر هوایی و دریایی به کیش وارد شدند. دربخش هوایی فرودگاه کیش که سومین فرودگاه پرتردد کشور در پروازهای داخلی پس از مهرآباد و مشهد است ثبت رکورد تردد 137 پرواز در روز 13 فروردین را درکارنامه عملکردی خود دارد.
فرودگاه کیش از 26 اسفند تا 13 فروردین میزبان تردد 279 هزار و 964 نفر مسافر با 2 هزارو 168 پرواز بود.
بندر تجاری کیش نیز از 26 اسفند تا 13 فروردین میزبان بیش از 85 هزار گردشگر ورودی بود که به وسیله 167 شناور به کیش وارد شدند. دراین ایام 18 هزار و46 خودرو هم به وسیله 619 لندینگ کرافت به جزیره کیش حمل شد.
با وجود صف‌های طویل خودروهای علاقه‌مندان به سفر به کیش که در بنادر چارک و آفتاب وجود داشت به دلیل شرایط نامساعد جوی و بسته شدن مسیر دریایی بسیاری از گردشگران از سفر به کیش بازماندند.
ورود کشتی بزرگ اقیانوس پیمای مسافری تفریحی «سانی» به کیش
جزیره کیش با وارد کردن نخستین کشتی بزرگ مسافری تفریحی اقیانوس پیمای کشور، گام بزرگی برای راه‌اندازی گردشگری دریایی برداشت.حرکتی متحولانه که نظرات زیادی را به خود جلب کرد و افقی روشن برای آینده گردشگری دریایی کشور است.
این کشتی با هدف ایجاد گردشگری دریایی درمرحله اول قرار است بین جزایر خلیج فارس و بنادر جنوبی کشور تردد کند و در مرحله بعد بین بنادر ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس خدمات‌دهی کند.کشتی اقیانوس‌پیمای «سانی» دارای 420 تخت اقامتی است و قابلیت حمل بالغ بر 200 خودرو را دارد و امکانات متعددی نظیر سونا، جکوزی، سالن سینما، سالن کنفرانس و رستوران‌های متعدد و امکانات کامل تفریحی در 7 طبقه در آن موجود است و مسافران و گردشگران می‌توانند به صورت شبانه روزی اقامت مفرح و خوبی را داشته باشند.
استقبال خوب از هندورابی، مقصد جدید گردشگری در نوروز 96
جزیره کیش امسال درنوروز 96 مقصد جدیدی به گردشگران معرفی کرد. با وجود اینکه شرایط جوی دریک هفته اول نوروز نامساعد بود وامکان تردد دریایی وجود نداشت بیش از هزار نفر از گردشگران در مدت 8 روز با استفاده از تورهای روزانه وتورهای اقامتی به وسیله یک فروند شناور 88 نفره به این جزیره بکر و زیبا سفر کردند.
تورهای گردشگری جزیره هندورابی در دو بسته روزانه و شبانه برای مسافران نوروزی پیش‌بینی شده بود.باگی، سافاری، شترسواری، ورزش‌های آبی، اجرای برنامه‌های شاد و زنده در چادری به ظرفیت 400 نفر از دیگر تفریحاتی است که برای گردشگران هندورابی مهیا شده است.
بازدید 19 هزار گردشگر نوروزی از نخستین و بزرگ‌ترین آبنمای موزیکال دریایی کشور در کیش
این آبنمای موزیکال که مراحل ساخت آن از سال 93 در مجموعه تفریحی و گردشگری آوای خلیج فارس آغاز شد نخستین و بزرگترین آبنمای موزیکال دریایی در کشور است که در نوروز 96 درجزیره کیش آغاز به‌ کار کرد.
مجموعه آوای خلیج فارس درنوروز 96 با برگزاری کنسرت‌ها واستند آپ کمدی‌های متنوع با حضور هنرمندان مطرح کشور میزبان بیش از 19 هزار گردشگر بود.منحصر به فردترین ویژگی این آبنما که بزرگترین آبنمای موزیکال دریایی در کشور محسوب می‌شود استفاده از آب شور دریا است که به عنوان یک مزیت ارزشمند برای حفظ محیط زیست دریایی اهمیت فراوانی دارد.آبنمای موزیکال آوای خلیج فارس کیش با قابلیت‌های دیگری مانند لیزر شو، ویدئو پروجکشن، پرده‌های آبی، افکت آتش و رباتهای پیشرفته از سایر آبنماهایی که تاکنون در منطقه خاورمیانه و کشورهای حاشیه خلیج فارس ساخته شده پیشرفته‌تر و کامل‌تر است.
آبنماهای بزرگی که پیش از این در برخی کشورهای منطقه ساخته شده و به عنوان جاذبه‌های گردشگری معرفی شده‌اند با استفاده از آب شیرین کار می‌کنند و شیرین‌سازی حجم وسیعی از آب دریا برای استفاده در این آبنماها ضررهای فراوانی را به محیط زیست دریایی تحمیل می‌کند.بزرگ‌ترین آمفی تئاتر ساحلی کشور با ظرفیت 1340 نفر برای اجرای نمایش‌ها و کنسرت‌های موسیقی، همچنین ویژه برنامه‌های نوروزی و تورهای روزانه یکی دیگر از بخش‌های مهم این مجموعه فرهنگی و گردشگری است.اشتغالزایی مستقیم برای 300 نفر و بیش از 1000 نفر به طور غیر مستقیم از مزیت‌های مهم این مجموعه به شمار می‌رود که با سرمایه‌گذاری یکی از هموطنان علاقه‌مند به توسعه صنعت گردشگری در جزیره کیش و با استفاده از تجهیزات ساخت آلمان به بهره‌برداری رسیده است.
نخستین پارک آبی روباز کشور میزبان 10هزار نفر درنوروز 96
این پارک نخستین پارک آبی روباز کشور محسوب می‌شود.که درنوروز میزبان 10 هزار نفر از گردشگران بود. پارک آبی روباز کیش واقع در جنوب جزیره از تمام استانداردهای روز دنیا برای خدمات دهی به گردشگران برخوردار است.
طراحی و ساخت تم پارک آبی «اوشن» کیش به نحوی انجام شده است تا بانوان نیز بتوانند از آن استفاده کنند.
همچنین این پارک آبی یکی از 10 پارک آبی زیبای جهان نیز محسوب شده که انتظار می‌رود در رتبه‌بندی جهانی پارک‌های آبی جهان، سال آینده میلادی شاهد قرار‌گیری تم پارک آبی اوشن به عنوان یکی از 10 پارک آبی برتر جهان باشیم.اساس و پایه ساخت این پارک آبی با رویکرد گردشگری حلال بوده است و می‌تواند به عنوان یکی از مقاصد اصلی برای گردشگران کشورهای مسلمان بویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس محسوب شود.در این پارک 14 راید (راه آبی) بی‌نظیر در دل داستانی بر گرفته از ادبیات ایرانی- اسلامی جانمایی شده‌اند.
درنوروز 96 استقبال چشمگیری از پارک آبی کیش شد وخانواده‌ها لحظات شاد وبه یاد ماندنی را دراین مجموعه زیبا سپری کردند.
رضایتمندی اصناف کیش از رونق اقتصادی در نوروز96
حضور چشمگیر گردشگران نوروزی با ایجاد رونق اقتصادی رضایتمندی اصناف مختلف را درپی داشته است.
درگزارشهای ارائه شده از اصناف مختلف جامعه هتلداران با اعلام رضایتمندی 100 درصدی خبر از نوروزی پررونق برای جامعه هتلداران داد.
جامعه بازاریان نیز تمهیدات اندیشیده شده از سوی سازمان منطقه آزاد کیش در نوروز 96 را عامل مهمی در رشد گردشگری دانستند که باعث شد بازاریان وکسبه، نوروز پررونقی را تجربه کنند.جامعه کلوپ داران وتفریحات دریایی نوروز 96 را برای این صنف بسیار خوب ارزیابی کرد و سیاستگذاریهای سازمان منطقه آزاد کیش درجذب گردشگر را عامل این رونق اقتصادی برای همه بخش‌ها دانست.امسال با وجود اینکه به دلیل شرایط نامساعد جوی کلوپ‌ها چند روزی تعطیل بودند اما میزان استقبال در روزهای فعال بودن تفریحات دریایی به حدی بود که علاوه برجبران تعطیلات، درمقایسه با سالهای قبل رشد خوبی هم داشته است.این رضایتمندی که درگزارشهای همه جوامع به چشم می‌خورد حاصل اجماع وتلاش گروهی همه بخش‌های دولتی و خصوصی درجزیره کیش است که تلاش کردند درکنار کنترل قیمت‌ها، کیفیت خدمات دهی درنوروز 96 افزایش چشمگیری یابد.
بازدید 50 هزار نفر از جاذبه‌های تاریخی وفرهنگی کیش
جزیره کیش درکنار امکانات و تفریحات مدرن، از نظر بوم گردی وجاذبه‌های تاریخی نیز از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است.شهر باستانی حریره، آب انبار سنتی کیش، خانه بومیان، مسجد ماشه، درخت سبز و... از جمله جاذبه‌های فرهنگی تاریخی جزیره کیش هستند که هرساله میزبان گردشگران زیادی است. درنوروز 96حدود 50 هزار نفر از جاذبه‌های تاریخی کیش دیدن کردند.
بازدید 80 هزار نفر از جاذبه‌های گردشگری وتفریحی کیش
جزیره کیش به سبب مأموریت ذاتی خود در توسعه گردشگری دارای امکانات متنوعی دراین حوزه است که از جمله عوامل سفر به کیش همین امکانات است.کاریز، پارک دلفین، سافاری و پارک آبی از جمله مجموعه‌های گردشگری جزیره کیش هستند که پذیرای گردشگران زیادی درطول سال‌اند.درنوروز 96 درمجموع، این اماکن گردشگری میزبان 80 هزار نفر از سراسر کشور بودند.
استفاده 18 هزار نفر از تفریحات دریایی کیش درنوروز96
تفریحات دریایی یکی از جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش است که طرفداران زیادی دارد و بسیاری از گردشگران برای استفاده از این تفریحات به جزیره کیش سفر می‌کنند.براساس اعلام جامعه کلوپ داران وتفریحات دریایی در نوروز 96 با وجود اینکه به دلیل شرایط نامساعد جوی و بارندگی چند روز کلوپ‌ها تعطیل بودند اما بازهم استقبال خوبی از تفریحات دریایی شد و18 هزار نفر از این امکانات استفاده کردند.مجموعه‌های ورزشی کیش در نوروز 96 به 90 هزار نفر خدمات ارائه کردندامکانات خوب ورزشی جزیره کیش بخصوص وجود پلاژهای دریایی از جمله پتانسیل‌های جزیره کیش وهمواره مورد توجه گردشگران است.
از 26 اسفند تا 13 فروردین در مجموع 90 هزار نفر از امکانات ورزشی کیش شامل پلاژهای آقایان وبانوان، استخرهای کرانه والمپیک، زمین‌های تنیس و برنامه‌های ورزش‌های همگانی کیش استفاده کردند که بیشترین آمار مراجعه مربوط به پلاژ بانوان کیش با استقبال 21 هزار و 748 گردشگر است.دربخش ورزشهای همگانی نیز هرساله برنامه‌های متنوع ومسابقات مفرح ورزشی خانوادگی دراسکله تفریحی کیش برگزار می‌شود که بسیار مورد استقبال خانواده‌ها است. درنوروز امسال 7 هزار و580 نفر در این برنامه‌های ورزشی شرکت کردند.برگزاری جشن‌های مختلف در پارک ماهیگیر، نوار سیاحتی کیش، کشتی یونانی، باغ راه، پارک ساحلی مرجان، مجموعه درخت سبز، تالار شهر، خانه بومیان و اسکله بزرگ تفریحی به همراه کنسرت‌ها ونمایشگاههایی برای عرضه صنایع دستی و محصولات شهرهای مختلف کشورمان از جمله برنامه‌های نوروز 96 در جزیره کیش بود.اجرای آیین‌های سنتی اقوام مختلف در اماکن عمومی، بازارها و مراکز تفریحی و مراسم زیبای استقبال در مبادی ورودی و اجرای کارناوالی از عروسک‌ها وگروههای نمایشی نیز از برنامه‌های مورد توجه گردشگران در نوروز 96 بود.ایجاد فضای شادی و نشاط درتمام شهر وگستردگی جشن‌ها در نقاط مختلف ضمن تسهیل دسترسی و تنوع باعث شده بود خانواده‌ها بنابر سلایق خود از این جشن‌ها و نمایشگاه‌ها دیدن کنند.
امتیاز به خبر :