طی چهار ماه ابتدایی سال 1400 محقق شد؛

مجموع صادرات منطقه آزاد انزلی از مرز 76 میلیون دلار گذشت

از ابتدای فروردین ماه تا پایان تیرماه سال 1400، مجموع صادرات این منطقه به 76.67 میلیون دلار بالغ شد.

به گزارش فرینا، براین اساس طی چهار ماه ابتدایی سال جاری صادرات حاصل از تولید تولیدکنندگان منطقه آزاد انزلی به 4.43 میلیون دلار افزایش یافت و در این میان محصولات شیمیایی، سلولزی، ماشین آلات صنعتی بیشترین سهم را در سبد صادراتی منطقه دارا می باشد که به کشورهای چین، عراق، حوزه اوراسیا و جنوب خلیج فارس صادر شده است.

بنابراین گزارش با عنایت به مشکلات پیش روی در مسیر تأمین کالاهای اساسی داخلی در دوران همه گیری بیماری کرونا و تحریم، رویکرد سازمان منطقه آزاد انزلی بر افزایش صادرات محصولات تولیدی منطقه به سرزمین اصلی بنا نهاده شده که در این راستا طی این مدت 72.24 میلیون دلار به داخل کشور صادر شده است.

سومین بخش از عملکرد صادراتی منطقه آزاد انزلی شامل صادرات مجدد است که از ابتدای فروردین تا پایان تیرماه سال جاری این شاخص نمایانگر عدد56.19 میلیون دلار می باشد.

از سوی دیگر صادرات از طریق منطقه آزاد انزلی که در واقع نشان دهنده ایجاد ارزش افزوده برای صدور کالاهای تولیدکنندگان داخلی از مسیر نخستین منطقه آزاد شمال کشور است نیز طی این مدت به حدود 50 میلیون دلار رسید.

سازمان منطقه آزاد انزلی با عنایت به مساحت 2250 هکتاری خود که به عنوان کوچکترین وسعت سرزمینی مناطق آزاد ایران شناخته می شود در مسیر اجرای منویات مقام معظم رهبری در قالب راهبرد سال 1400 که بر حمایت از تولید در قالب پشتیبانی و مانع زدایی متبلور شده؛ تسریع در پروژه ملی اتصال منطقه آزاد انزلی به خط ریل سراسری را در اولویت کار خود قرار داده و در عین حال طرح احداث اسکله رو رو به منظور سرعت بخشیدن و افزایش حجم نقل و انتقال کالا در مجتمع بندر کاسپین را با سرعت در حال انجام دارد. از سوی دیگر با عنایت به اشباع دو شهرک صنعتی این منطقه، ساخت سومین شهرک صنعتی منطقه آزاد انزلی با مساحت حدود 50 هکتاردر پسکرانه بندری منطقه دستور کار قرار گرفته تا مساحت پهنه های صنعتی این منطقه از 61 هکتار به 110 هکتار افزایش یابد و به تبع آن  تعداد واحدهای تولیدی سطح منطقه نیز از 150 واحد کنونی به حدود 350 واحد افزایش یابد.

خبرنگار منطقه آزاد انزلی امتیاز به خبر :