20 پروژه سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان فعال می شود

همزمان با سفر استاندارهرمزگان به شهرستان پارسیان هشت پروژه زیربنایی و عمرانی منطقه ویژه اقتصادی پارسیان با اعتبار 2500میلیارد ریال کلنگ زنی شد تا روند توسعه منطقه ویژه پارسیان شتاب بیشتری بگیرد. این پروژه ها با هدف تسهیل و رفع موانع سرمایه گذاری در این منطقه عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

به گزارش فرینا به نقل از ندای هرمزگان، منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان با بهره برداری از اسکله شماره پنج در بهمن ماه سال 1399 وارد فاز جدیدی از روند توسعه شده است. به گونه ای که در ماه های اخیر به عنوان یک منطقه استراتژیک در مرز سه استان هرمزگان، بوشهر و فارس شناخته می شود. این منطقه در نیمه دوم سال با بهره برداری از اسکله های هفت و هشت توان صادرات مواد نفتی و پتروشیمی را خواهد داشت.
بندر پارسیان یکی از بنادر مهم تخصصی در جنوب غربی استان هرمزگان و کشور به حساب می آید. این بندر با 19 پست اسکله به ظرفیت 40 میلیون تن می تواند نقش تاثیرگذاری در رونق اقتصادی کشور ایفا کند. نگاه ویژه دولت به پارسیان می تواند نقشی بین المللی در سیاست های اقتصادی کشور با سایر کشورهای دنیا ایفا کند.

**منطقه ویژه اقتصادی پارسیان نقش راهبردی در توسعه اقتصادی کشور دارد

استاندار هرمزگان در حاشیه کلنگ زنی پروژه های منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در جمع مدیران شهرستانی و خبرنگاران بیان داشت: هشت پروژه با اعتباری بالغ بر 250 میلیارد تومان در منطقه ویژه پارسیان کلنگ زنی شد. خوشبختانه تمامی پروژه ها تامین اعتبار شده و پیمانکار آن بلافاصله عملیات اجرایی این پروژه ها را آغاز کردند.
فریدون همتی با اشاره به نقش استراتژیک و بین المللی منطقه ویژه پارسیان بیان داشت: احداث اسکله ها و پس کرانه بندر با سرعت خوبی در حال اجرا است. خوشبختانه اسکله هفت و هشت منطقه ویژه پارسیان در مراحل پایانی ساخت قرار دارند. همچنین اسکله سه هم از پیشرفت خوبی برخوردار است. دو کشتی هم برای صادرات و واردات کالا در اسکله شماره پنج پارسیان که بهمن ماه سال گذشته مورد بهره برداری قرار گرفت. پهلوگرفته اند.
همتی عنوان کرد: امروز می بینیم، ظرفیت پیش بینی شده بندر پارسیان40 میایون تن، شهید رجایی هم در مرکز استان تقریبا بین150 الی 200 میلیون تن و بندر جاسک هم با ظرفیت 150 میلیون تن در حال ساخت است. در سال 2024 هم بندر جاسک تکمیل خواهد شد و آینده ایران در هرمزگان رقم می خورد. آینده صنایع نفت، انرژی بر و صنایع در استان هرمزگان رقم خورده است.
عالی ترین نماینده دولت در هرمزگان تصریح کرد: چهار مجتمع پتروشیمی در منطقه ویژه پارسیان اراضی مورد نیاز را تحویل گرفته اند و در مرحله تسطیع و آماده سازی کارگاه هستند. دو پروژه فولادی هم در مرحله واگذاری زمین قرار دارند.

**آینده شهرستان پارسیان با استقرار و توسعه صنایع در منطقه ویژه اقتصادی شکل می گیرد

وی تاکید کرد: منطقه ویژه پارسیان بزودی یکی از نگین های مناطق ویژه در امر صادرات و واردات، تولید محصولات پتروشیمی، فولاد، پودر آلومینا، نیروگاه و آب شیرین کن خواهد شد. غرب استان هرمزگان با منطقه ویژه پارسیان آینده خوبی خواهد داشت.
استاندارهرمزگان اضافه کرد: از ایمیدرو، مدیران منطقه ویژه پارسیان به خصوص آقای دکتر علامه مدیر پرتلاش و خستگی ناپذیر این منطقه، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، فرمانداری و مسئولان شهرستانی تقدیر و تشکر می کنم که با انسجام خوب مشکلات را از پیش رو برداشته اند.
همتی با یادآوری روزهای اول حضور در تصدی کرسی استانداری هرمزگان بیان داشت: لحظاتی به فکر روزهای اولی که وارد استان هرمزگان شدم افتاد، گزارشی از منطقه ویژه پارسیان و درصد پیشرفت این منطقه گرفتم. از سال 85 به دلیل محیط زیست و معارضین محلی کارها متوقف شده بود، و تحرکی در این منطقه وجود نداشت.
وی ادامه داد: با پیگیری های مصرانه و مجدانه و همکاری همه مدیران، خوشبختانه همکاری های مردم پای کار آمد و متوجه شدند که پویایی در منطقه ویژه پارسیان می تواند حیات پایدار شهرستان باشد.

**منطقه ویژه اقتصادی پارسیان قلب تپنده هرمزگان و ایران خواهد بود

استاندارهرمزگان ابرازداشت: خوشبختانه با بر طرف شدن این دو مانع اصلی که بیش از 10 سال این منطقه را به تعطیلی کشانده بود، دوباره رونق به این منطقه بازگشت. با پیگیری های فراوان در سازمان پتروشیمی ایران مجوز چهار مجتمع پتروشیمی در منطقه ویژه پارسیان صادر شد. منطقه ویژه پارسیان در آینده نزدیک قلب تپنده ایران و استان خواهد بود.
همتی افزود: باید فعالیت های منطقه ای را با استفاده از ظرفیت های استان های همجوار آغاز کرد. با استان های بوشهر، فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان باید به توسعه های منطقه ای فکر کرد. بخشی از ظرفیت ها در استان هرمزگان و مابقی در استان های دیگر است. به طور مثال دروازه صادرات و واردات آلومینیوم لامرد در منطقه ویژه پارسیان قرار دارد. صادرات سیمان های استان فارس از بندر شهید رجایی و بندر پارسیان امکان پذیر است.
وی با اشاره به طرح مهم و استراتژیک آب شیرین کن منطقه ویژه اقتصادی پارسیان اظهارداشت: احداث آب شیرینکن بزرگ غرب هرمزگان در منطقه ویژه پارسیان استارت خورد، اولویت این پروژه تامین آب منطقه ویژه و شهرستان پارسیان است، مازاد تولید هم به استان های همجوار می دهیم. در اصل آب شیرین کن برای استان هرمزگان است. زمانیکه سرمایه گذاری بزرگ می کنیم طبیعتا مازاد تولید را به استان های دیگر می دهیم.

**تشکر استاندار هرمزگان از مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان

استاندارهرمزگان ادامه داد: با آمادن مجموعه پیمانکاران و حضور قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در منطقه ویژه پارسیان هر کدام یک کار به عنوان مسئولیت اجتماعی انجام دهند. تقریبا 700 میلیارد تومان طرح و پروژه در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در حال اجرا است. اگر نیروی بیکار در شهرستان است و اهل کار است، با همین پروژه هایی که کلنگ زنی شده است می توانند مشغول به کار شوند.
همتی بیان داشت: از آقای علامه انصافا در این مدتی که به پارسیان آمده اند در سرعت بخشی به پروژه ها بسیار خوب کار کرده اند. تشکر می کنم و در ادامه کار هم حمایت خواهیم کرد.

** تا پایان سال 20 پروژه سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان فعال خواهد شد

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان در تشریح فعالیت های انجام شده در منطقه ویژه اقتصادی بیان داشت: کمتر از یک سال پیش در منطقه ویژه در خدمت شما بودیم و در زمان ورود منطقه ویژه در رکود بسر می برد. با تدبیر و پیگیری ها و حمایت های استاندار هرمزگان رویه در منطقه ویژه عوض شد. از بدو ورود در چهار حوزه زیر ساخت، جذب سرمایه گذار، صادرات و واردات و اصلاح ساختار فعالیت ها را آغاز کردم.
سید علی اصغر علامه تصریح کرد: منطقه ویژه پارسیان علیرغم ظرفیت ها و پتانسیل هایی که داشت هم در استان و هم در کشور غریب و ناشناخته بود. شرایط سختی بود. در شش ماهه نخست سال 1400، برای آغاز و اجرای پروژه های زیرساختی 7 هزار میلیارد ریال تامین اعتبار شد. پیمان 10 پروژه برگزار شده است که هشت پروژه کلنگ زنی شد و دو پروژه هم بهمن ماه سال گذشته کلنگ زنی آنها انجام شد.
علامه تاکید کرد: از بدو ورود اعتقاد داشتیم که می توانیم منطقه ویژه اقتصادی پارسیان را از رکود خارج کنیم. 4 شرکت مشاوره در حوزه برق، سرمایه گذاری، پتروشیمی و مخابرات مشخص شد و مطالعات طرح های جامع منطقه ویژه در حال انجام است که پس از اتمام، بود جه سال آینده بر اساس این مطالعات پیش بینی خواهد شد.

** 1400میلیارد ریال اعتبار برای اجرای پروژه های زیرساختی و عمرانی در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان خاطرنشان کرد: تا پایان سال معادل 7 هزار میلیارد ریال دیگر تامین اعتبار برای سایر پروژه های زیرساختی خواهیم داشت. تمام این زیرساختها در راستای تحقق شعار سال و مانع زدایی برای سرمایه گذاری است. در حوزه جذب سرمایه گذار از آذر ماه سال 1399 تا کنون 10 قراداد سرمایه گذاری امضا شده است. 10 قرارداد دیگر هم در شرف امضا است. 3 مجتمع پتروشیمی، کارخانه لوله های بدون درز، کارخانه سیمان، انبار آلومینیوم جنوب و آب شیرین کن جزوه پروژه های فعال منطقه ویژه است.
علامه با اعلامه صدور دو مجوز احداث کارخانه فولاد در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان بیان داشت: در هفته آینده این قراردادها نهایی خواهد شد. موافقت اصولی و جواز تاسیس این دو کارخانه صادر شده است. تا پایان سال 20 پروژه سرمایه گذاری فعال خواهد شد.
وی اضافه کرد: در حوزه بندری؛ در 9 ماهه گذشته 400 هزار تن صادرات از بندر پارسیان صورت گرفته است. همزمان با اجرای پروژه ساخت اسکله ها، پهلوگیری کشتی در اسکله شماره پنج که بهمن ماه 1399 به بهره برداری رسیده بودانجام شد که با همکاری بنادر و دریانوردی هرمزگان، گمرک استان و قرارگاه خاتم ایم امر صورت گرفت.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان ابرازداشت: تمامی زیرساخت های بندر پارسیان با هدف احداث 19 پست اسکله در حال آماده شدن است. تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی و گمرکات استان نصب و فعال شده است. فیبرنوری منطقه ویژه که یکی از نیازهای زیرساختی منطقه بود راه اندازی شد و گمرک بندر مشکلی برای انجام امورات گمرکی ندارد.

**اسکله های شماره 3، 7 و 8 پایان سال 1400 به بهره برداری می رسد

علامه عنوان کرد: اسکله شماره هفت و هشت در تلاش هستیم تا آبان ماه وارد مدار بهره برداری شود و اسکله شماره سه تا پایان سال آماده بهره برداری شود. سازمان ایمیدرو برای تامین مالی بندر مشکلی نخواهد داشت. انصافا قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در شرایط سخت و شرایطی که بسیاری از پیمانکاران با مشکل روبرو بودند، همچنان به کارشان ادامه دادند. امیدواریم این مگاپروژه در غرب هرمزگان به بهره برداری برسد.
وی عنوان کرد: در حوزه مسئولیت های اجتماعی هم وارد شده ایم و موظف هستیم که در کنار مسئولان شهرستانی در راستای توسعه زیرساخت ها کمک و حمایت کنیم. ما برای کمک به مردم آماده ایم و خود را تنها در حصار 10 هزار هکتار نمی بینیم و باید تمام شهرستان را مدنظر داشته باشیم.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان عنوان کرد: امیدواریم با وحدتی که میان مدیران و مسئولان شهرستانی و استانی وجود دارد. سرعت توسعه منطقه ویژه پارسیان و ایجاد اشتغال پایدار در شهرستان باشیم.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :