سال تحول در اقتصاد

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: سال 1402 با تصمیمات جدیدی که دولت آماده کرده است، سال تحول در اقتصاد خواهد بود به گزارش شادا، سید احسان خاندوزي، وزیر امور اقتصادی و دارایی و سخنگوی اقتصادی دولت در یادداشتی، سال جدید را سال تحول در اقتصاد خواند.

به گزارش فرینا به نقل از شادا، متن یادداشت وی را در ادامه می‌خوانید:

در سال 1401 ریل‌گذاری‌های خوبی برای رشد تولیدات و سرمایه‌گذاری‌ها اتفاق افتاد و دستاوردهای قابل توجهی هم رخ داد: رشد عدد سرمایه گذاری چه داخلی چه خارجی، رشد تولیدات کارخانه ها و صنایع، کاهش نرخ بیکاری، تسهيل مجوزهای کسب‌وکار و حذف امضاهای طلایی، پرداخت تسهیلات به تولید و اشتغال، کاهش چشمگیر فرار مالیاتی، جهش سرمایه و توان بانک‌های دولتی و رکورد صادرات غیرنفتی بسیار بهتر از سال‌های گذشته بود و طرح های عمرانی و آب و انرژی خوبی در استانها به بهره برداری رسید.

اگرچه تداوم اقدامات بانک مرکزی برای کنترل رشد نقدینگی را شاهد بودیم ولی متاسفانه در ماه های پایانی سال به جهت جهش ارزی  ناشی از جنگ ترکیبی دشمن در حوزه ارز و همچنین ضعف تنظیم بازار در برخی اقلام مثل گوشت یا خودرو، کام جامعه ما تلخ شد. هرچند مثل بسیاری از کشورها، تورم ایران در سال 2022 دو برابر یا سه برابر نشد اما تورم بالای 4 سال گذشته در سال 1401 ادامه پیدا کرد. سال مهار تورم و رشد تولید آغاز شد و وزارت اقتصاد در سال 1400 طی سند «نقشه راه رشد غیرتورمی» آسیب شناسی خود و احکام پیشنهادی خود برای عبور از رکود تورمی را به تاييد ستاد هماهنگی اقتصادی دولت رسانید و وظایف هر یک از دستگاه‌ها در راستای کنترل تورم و رشد تولید را در دولت مصوب شد.

بخشی از آن نقشه محقق شد مثل انضباط در کسری بودجه دولت به نحوی که ما در سال 1401 به جای 200 همت سال 1400 کمتر از 150 همت اوراق (نقد و غیرنقد) فروختیم و در عوض بخش خصوصی 90 همت از بورس تامين مالي کرد. نرخ رشد نقدینگی بانک‌ها را نیز از 39 درصد به 30 درصد کاهش دادیم و بانک مرکزی تلاش بسیار خوبی انجام داد که متاسفانه با جهش ارز در ماه‌های پایانی سال شیرینی آنها از یاد رفت. امیدوارم بانک مرکزی که متولی حفظ ارزش پول ملی است، در سال 1402 با برنامه ریزی دقیق‌، در جنگ ارزی دشمنان علیه ایران دستاوردهای بهتری داشته باشد.

این امیدواری ناشی از اتفاقات خوبی است که در هفته های پایانی سال گذشته در حوزه شرکای راهبردی خارجی ما رخ داد و انشاالله طی سال جاری نیز گشایشها ادامه پیدا خواهد کرد.

سال 1402 با تصمیمات جدیدی که دولت آماده کرده است، سال تحول در اقتصاد خواهد بود پس از مقدمات و ریل‌گذاری سال قبل. لایحه برنامه‌ هفتم توسعه که در ماه آینده به مجلس تقدیم می‌شود محل ظهور این تحول ساختاری خواهد بود. با اتکا به صاحب نظران نخبه و جوان در وزارت اقتصاد و استفاده از شبکه ارتباطی گسترده با صاحب‌نظران، خوشبین هستم که سیاستهای اقتصادی سال 1402 منسجم تر از گذشته به اجرا برسد. ما معتقدیم نیازمند یک کمربند حمایتی در حوزه امنیت غذایی برای مردم هستیم و پیشنهاد مکتوبی آماده کرده‌ایم.

در زمینه تحولات بانکی و پولی اعتقاد داریم بدون تدابیر انقلابی امکان برون رفت از وضع موجود فراهم نیست پیشنهاد های تحولی در حوزه بانک‌های ناتراز و خاتمه مسابقه نرخ سود را خدمت آقای رئیس جمهور ارائه کرده‌ایم و اجمالاً مورد تایید قرار گرفته است و مردم از بانک مرکزی توقع برخورد جدی و بی‌تعارف دارند.ما در وزارت اقتصاد در خصوص سنگ‌اندازی در مسیر تسهیل کسب‌وکار بدون اغماض به مردم اطلاع‌رسانی می‌کنیم کاملا شفاف همانطور که در ابربدهکاران بانکی و وضع مالی شرکتهای دولتی عمل کردم. درباره تخلف مدیران بانکهای دولتی و مالیاتی نیز کمترین مجازات، برکناری خواهد بود.

بازگرداندن عوارض آلایندگی و ارزش افزوده از پایتخت به استانها را چندبرابر قوی‌تر از گذشته ادامه‌ می‌دهیم چنانکه 1700 میلیارد تومان از حق سال‌های گذشته را شب آخر سال برای خوزستانی های عزیز زنده کردیم.

همچنین در حوزه نظارت بر بازار و مالیات از سوداگران، مردم سال متفاوتی را شاهد خواهند بود و روش های ناکارآمد گذشته دستگاه نظارتی بزودی کنار کذاشته می‌شود و امیدوارم سامانه جامع تجارت و سازمان حمایت کاملا در این مسیر موفق‌ عمل کنند.در خصوص وظایف وزارت اقتصاد در تامین مالی غیربانکی هم ما الگوی جدید شرکت پروژه و گواهي سپرده را در اسفند 1401 آغاز کردیم با شتاب و فراگیری بیشتر ادامه خواهیم داد و از ظرفیت بورس و مولدسازی برای سرمایه‌گذاری خرد مردم در گزینه‌های جذاب استفاده می‌کنیم.

در نهایت اینکه بدخواهان تلاش خواهند کرد با جنگ رسانه‌ای و ایجاد انتظارات تورمی و ارزی، مانع ثمر دادن تلاش های مذکور و بهبود شرایط اقتصادی مردم ایران شوند اما با هوشیاری و همدلی ملت و دولت از این گردنه نیز سربلند عبور خواهیم کرد ان‌شاءالله.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :