وزیر اقتصاد در حاشیه بازدید از گمرک و انبارهای منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) خبرداد:

كاهش رسوب كالاهای تجاری كشور به 15 درصد رسید

وزیر امور اقتصادی و دارایی از کاهش رسوب کالاهای تجاری کشور به 15 درصد در ماه های نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش فرینا به نقل از شادا، سید احسان خاندوزی در حاشیه بازدید از گمرک و انبارهای منطقه ویژه اقتصادی  بندر امام خمینی (ره) در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به منظور تهیه گزارشی به هیئت دولت در خصوص وضعیت تجارت در نقاط گمرکی و مرزی کشور امروز را با بازدید از منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) آغاز کردیم و بعد از آن نیز از منطقه ویژه اقتصادی شهید رجایی در استان هرمزگان بازدید خواهیم داشت.
خاندوزی با بیان اینکه در کشور حدود 160 میلیون تن کالای صادراتی و وارداتی در سال وارد مرزها و گمرکات کشور می شود، تصریح کرد: از این رقمحدود 500 هزار تن به صورت رسوب در ایامی از سال وجود دارد که بعد از واردات کالای جدید در کشور توزیع می شود؛ بدین معناست که سه هزارم حجم تجارت در ایران انجام می‌گیرد و رویه متعارفی در فرآیندهای کالاهای تجاری و گمرکی کشور است.
وی با بیان اینکه در سال جاری هیئت دولت برای تسریع بخشیدن به فرآیند کالاهای اساسی کشور و تجهیزات حوزه سلامت و دارو اقداماتی را انجام داده است، عنوان کرد: مصوبه کاهش نرخ حقوق ورودی از چهار درصد به یک درصد صادر شد، در همین راستا کاهش نرخ مالیات بر ارزش افزوده اکثر این کالاها از 9 درصد به یک درصد نیز کاهش یافت.
وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: وزارت اقتصاد و گمرک ایران زمینه اخذ ضمانت نامه بجای سایر مدارک و نیز ترخیص درصدی را پیش رو قرار داد بطوری که تا 90 درصد برای برخی از کالاهای اساسی و تا 100 درصد برای شرکت های مهم کالاها به صورتی درصدی ترخیص می شوند تا ماندگاری و رسوب آن ها به حداقل برسد.
خاندوزی با عنوان اینکه در ماه های نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 درصد کاهش رسوب در کالای تجاری کشور را داشتیم، تصریح کرد: بخشی از کالاهای اظهار نشده که در مناطق گمرکی و محوطه های بندری وجود دارد به دلیل این است که شناسه های ارزی برای تخصیص ارز خود هنوز دریافت نکرده اند.
وی اضافه کرد: برخی کالاهای دیگر نیز به دلیل عدم دریافت استعلام دستگاه های مربوطه مانند استاندارد، قرنطینه، سازمان غذا و دارو و سایر دستگاه های مربوطه همچنان در محوطه وجود دارند.

**29 هزار دستگاه کولر بلاتکلیف در خوزستان

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه با بیان اینکه در برخی موارد با وجود تعیین تکلیف کالا توسط گمرک به دلیل احکام قضایی امکان خروج آن ها وجود ندارد، اذعان کرد:در خوزستان 29 هزار دستگاه کولر داریم که چندین سال است به دلیل مسئله قضایی بلاتکلیف مانده و با وجود اینکه 2 حکم قضایی گرفته اما از سال گذشته به دلیل دستور موقت این تعداد کولر همچنان بلاتکلیف مانده است که در این خصوص اگر دستگاه قضایی مساعدتی داشته باشد می توان از این ظرفیت استفاده کرد.
خاندوزی در پایان تاکید کرد: با مجموع همکاری دستگاه های مختلف حوزه قوه مقننه و قضایی رقم کاهش 15 درصدی رسوب کالا در سال جاری کمتر و باعث ثبت یک رکورد جدید خواهد شد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :