کلنگ‌زنی ایستگاه قطار تهران ـ کربلا در شلمچه

تاریخ : چهارشنبه 8 شهريور 1402        عکاس :

به گزارش فرینا، علی زارعی در حاشیه نشست با مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در خصوص احداث ایستگاه قطار تهران به کربلا در شلمچه و اتصال این خط ریلی به کربلا در خاک عراق، اظهار کرد: یکی از اهدافی که در دولت سیزدهم دنبال می‌شود، راه‌اندازی قطار تهران به کربلا است که در نشست با مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به مشترکاتی دست یافتیم تا اقدامات لازم جهت احداث این خط ریلی از مسیر شلمچه صورت پذیرد.

زارعی با بیان اینکه به‌زودی مراسم کلنگ‌زنی ایستگاه این خط ریلی در شلمچه برگزار خواهد شد، گفت: سعی داریم تا پیش از پایان دولت سیزدهم این خط ریلی بسیار حائز اهمیت و استراتژیک به بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به توافق‌های صورت گرفته با طرف عراقی برای تکمیل 32 کیلومتر باقیمانده در خاک عراق، تصریح کرد: این قطار تا کربلا استمرار خواهد یافت و از این پس، در شلمچه شاهد فعالیت خطوط ریلی از مبدأ مرکز کشور به مقصد کربلا در کشورعراق خواهیم بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند افزود: جلساتی در این خصوص به صورت مستمر برگزار خواهد شد و موانعی که بر سر راه است برچیده خواهد شد، با توجه به اینکه این خط ریلی پس از احداث پایانه ایجاد شده، یکسری معارضات و مداخلات کاری وجود دارد، اما با تغییراتی که در محوطه بارانداز تجاری صورت خواهد گرفت، سعی داریم تا عملیات اتصال این خط آهن با کمترین هزینه ممکن ایجاد شود.

زارعی با بیان اینکه بهره‌بردار و مجری طرح، شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران است، گفت: قطعاً حضور ریل در شلمچه برای منطقه آزاد اروند مزایای فراوانی دارد و در حیطه تجاری می‌تواند کمک فراوانی به امر صادرات و اتصال خط ریلی تا دریای مدیترانه کند، در حال حاضر در مباحث مالی مطرح نشده است و تأمین اعتبار این پروژه از سوی دولت و شرکت راه‌آهن خواهد بود.

وی، خاطرنشان کرد: در صورتی که در آینده نزدیک، کلنگ‌زنی این طرح صورت پذیرد، در بازه زمانی یک سال و نیم آینده این طرح به بهره‌برداری خواهد رسید.نظرات بینندگان