كاركردهای جدید در مناطق آزاد، توسعه كشور را تسریع می‌كند

تاریخ : دوشنبه 23 بهمن 1402        عکاس :

به گزارش فرینا، وحید طالب‌پور در گفتگو با برنامه روی خط اقتصاد رادیو اقتصاد، گفت: در ایام الله دهه مبارک فجر افتتاح 48 پروژه در 5 منطقه آزاد كشور به ارزش بیش از 10 همت با اشتغالزایی بیش از 2500 نفر برگزار شد و حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، رئیس جمهور كشورمان نیز نكات ارزشمندی در این آیین بیان كرد.

طالب‌پور افزود: در این مراسم مدیران عالی اقدام به ارایه گزارش‌های تخصصی كردند. یكی از مسایل مطروحه آن بود كه از مهمترین اهداف توسعه در این مناطق، تسهیلگری در فرایند مناطق آزاد و رفع بروكراسی بوده ولی در دولت های مختلف یك سری قوانین و مقررات تصویب شده كه شرایط را سخت‌تر كرده است.

وی یادآورشد: از سی سال گذشته 182 تصویب نامه و بخش نامه‌های مختلف تصویب شده كه با وجود اینكه قرار بود بروكراسی موجود به حداقل برسد ولی این بخش نامه‌ها عملا بروكراسی را بیشتر كردند.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی عنوان كرد: امروز با دستور رئیس جمهور مقرر شد لایحه ای نوشته شود كه تمام این قوانین متعارض بررسی و تصحیح شود و به نوعی عملا شرایط برای رفع این مشكلات با مشاركت اندیشمندان و فرهیختگان ارایه و انجام شود.

طالب‌پور بیان كرد: بیش از 900 بسته سرمایه گذاری در یك سال گذشته در این مناطق عرضه شده كه امیدوارم با این تسهیلی كه صورت می گیرد روند رو به رشد مناطق آزاد ادامه یابد.

وی گفت: یكی از كاركردها و ماموریت‌های مناطق آزاد، ارتباط با كشورهای همسایه و پیگیری پیمان‌های منطقه‌ای و راه‌اندازی كریدورهای ترانزیتی است.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی افزود: به زودی پروژه اتصال دریا به دریا كه طی آن شبكه ریلی سراسری از جنوب به شمال به دریای خزر وصل می‌شود و پس از انقلاب اولین اتصال بنادر سراسری به ریل شمال به جنوب به شمار می رود، گشایش جدیدی در حوزه اقتصاد ایجاد كند.

طالب‌پور یادآورشد: مناطق آزاد چابهار و اروند نیز در حال اتصال به شبكه ریلی هستند كه می‌توانند مبادلات تجاری را در شرایط بهتری قرار دهند و درآمد ارزی بهتری از این مسیر نصیب كشور شود.

وی گفت: درحال حاضر در حال استفاده از پروژه‌های عظیمی هستیم كه می‌تواند مكمل پیمان‌های مهمی چون ارواسیا و شانگهای و بریكس باشند. این مناطق آزاد می‌تواند عملكرد شركت‌هایی كه در حوزه تجارت و صادرات مجدد فعالیت دارند را تسهیل كنند. در واقع از این مسیر می‌توانیم كالاهای كشورهای همسایه را از طریق كشورهایی چون روسیه تامین و مسیرهای جدیدی در حوزه های متعدد دیگر ایجاد كنیم.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی یادآورشد: در زمینه پروژه‌های تامین كالاهای اساسی و صادراتی در این مناطق امروز پروژه‌های مهمی در مناطق آزاد شكل گرفت وبیش از 18 میلیارد دلار صادرات از طریق همین مناطق انجام می‌شود.

طالب‌پور گفت: یكی از كاركردهای مناطق آزاد در دنیا آن است كه به هاب داد و ستد كالاهای استراتژیك كشورهای همسایه مبدل می‌شوند. این مسیر به صورت ترانزیت در كشور فعال است كه هم وزارت راه و هم گمرك و شورایعالی مناطق آزاد پیگیر این موضوع هستند.

وی با ذكر این مطلب كه این ظرفیت امروز در منطقه آزاد انزلی فعال است، بیان كرد: اطمینان داریم كه با توسعه و تكمیل زیرساخت‌ها می‌توانیم شاهد توسعه گسترده‌ای در سطح ترانزیتی و صادراتی كشور باشیم.نظرات بینندگان