مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهیدرجایی:

تزانزیت محموله‌های کانتینری در بندر شهید رجایی 74 درصد افزایش یافت

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی از جهش 74 درصدی ترانزیت کالاهای کانتینری در هفت ماهه نخست سال جاری در بزرگترین و پیشرفته ترین بندر کانتینری ایران خبر داد.

به گزارش فرینا به نقل از ایرنا، علیرضا محمدی کرجی ران روز سه‌شنبه در تشریح عملکرد بخش کانتینری بندر شهید رجایی در دوره زمانی فروردین تا پایان مهرماه 1400، اظهارداشت: در هفت ماه گذشته، 253 هزار و 308 TEU کانتینر از پایانه های اختصاصی این بندر به مقصد کشورهای هدف، صادر شده که آمارها در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته، رشد 11 درصدی را نشان می دهد. 
محمدی کرجی ران با اشاره به کاهش شش درصدی واردات کالاهای کانتینری طی مدت یاد شده، تصریح کرد: 220 هزار و 868 TEU کانتینر طی هفت ماه نخست سال جاری از طریق بندر شهید رجایی وارد کشور شده است. 
مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی، میزان ترانزیت کالاهای کانتینری از این منطقه ویژه اقتصادی را 141 هزار و 50  TEUکانتینر اعلام کرد و افزود: دراین بخش، شاخص‌های آماری افزایش چشمگیر 74 درصدی را به ثبت رسانده‌اند.  
گفتنی است؛ کانتینر یا به تعبیر فرهنگستان ادب پارسی "بارگنج" در علم حمل و نقل دریایی به محفظه‌ای اطلاق می‌شود که مطابق با معیارهای سازمان بین المللی(6 و 12 متر طول در عرض 2.5)، به شکل استاندارد از جنس فلز، فایبر گلاس، پلاستیک و یا چوب ساخته شده و برای بارگیری و حمل انواع کالاهای خشک، مایع ،گاز و یا کالاهای فاسد شدنی (یخچالی) مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 واحد شمارش کانتینر در ادبیات بندری تی ای یو(TEU Twenty foot container Equivalent Units  ) است که به معنای "معادل یک کانتینر 20 فوتی" محسوب می‌شود. به عنوان مثال اگر در یک کشتی 100 کانتینر 20 فوت و 50 کانتینر 40 فوت وجود داشته باشد، آن کشتی حامل 200 TEU کانتینر خواهد بود.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :