لزوم توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در آذربایجان

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: صنعتگران پتروشیمی در آذربایجان باید پلی اتیلن را برای تولید محصولات پلیمری مصرف کنند تا افزون بر ایجاد ارزش افزوده، اشتغالزایی با توسعه صنایع پایین دست پتروشیمی افزایش یابد.
به گزارش فرينا، مرضیه شاهدایی در آیین کلنگ زنی پروژه خط لوله اتیلن غرب از میاندوآب تا تبریز، افزود: خط اتیلن غرب در مجموع ٢٠٠٠ کیلومتر است که ١٧٠٠ کیلومتر آن از فاصله میاندوآب تا عسلویه اجرا شده است و خوراک اتیلن را از مسیر عسلویه به چند مجتمع پتروشیمی که در مسیر قرار دارند منتقل میکند تا واحدهای پلی اتیلنی بتوانند در استانهای مختلف کارشان را انجام دهند و به تولید برسند.

شاهدايي گفت: پتروشیمی تبریز، از جمله واحدهای پتروشیمی کشور در منطقه آذربایجان شرقی سالیان سال است که محصولات متنوعی را تولید می کند و نقش مهمی در تولید و صادرات محصولات صنعت پتروشیمی دارد.

وي افزود: امروزه با توجه به زیرساختهای موجود، ظرفیت، سرمایه نیروی انسانی و امکاناتی در مجتمع پتروشیمی تبریز و با برنامه ریزی های سهامدار این طرح و شرکت ملی صنایع پتروشیمی، قرار را بر این گذاشتیم که برای عملیاتی شدن فاز دوم این مجتمع و توسعه واحدها، تمهیداتی دیده شود.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی ادامه داد: مجوز خوراک ٢٠٠ هزار تن اتیلن از خط غرب و همچنین ٥٠٠ هزار تن نفتا از جنوب کشور یا هر منطقه تولیدی که بتوانیم اختصاص دهیم داده می شود تا بتوان ظرفیت تولید را ٢ برابر کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به خریداری شدن لولهها، تخصیص اراضی و فعال شدن پیمانکار، گفت: پیش بینی می شود خط لوله اتیلن غرب از میاندوآب تا تبریز ظرف مدت ٢ سال اجرا شود؛ لازم است واحدهایی که می خواهند از این خط خوراک دریافت کنند، تا آن زمان آماده به بهره برداری برسند.

شاهدایی با اشاره به این که پتروشیمی تبریز مجموعه ای از محصولات تولید می کند که به راحتی در صنایع پایین دست قابل استفاده هستند، افزود: این درحالی است که ترکیه گاز و نفت ندارد و از ما محصول خریداری کرده، در بخش صنایع پایین دست آن را تبدیل به محصول نهایی کرده و تولید و دوباره به ما می فروشد.

وی گفت: صنعت گران پتروشیمی در آذربایجان باید پلی اتیلن را برای تولید محصولات پلیمری مصرف کنند تا افزون بر ایجاد ارزش افزوده، اشتغالزایی با توسعه صنایع پایین دست پتروشیمی افزایش یابد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: در کشور گاز به وفور در اختیار داریم اما ٩٥ درصد از آن صرف سوخت می شود و تنها پنج درصد به عنوان خوراک در صنعت پتروشیمی مصرف می شود بنابراین باید الگوهای مصرف انرژی در کشور اصلاح شود.امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو