صنایع، محور اصلی توسعه متوازن و ایجاد اشتغال در منطقه ویژه لرستان

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی لرستان گفت: صنایع کوچک و متوسط معمولا زودبازده هستند و با سرمایه گذاری نسبتا کمتری در قیاس با صنایع بزرگ ایجاد می شوند، هر چند ارزش افزوده این صنایع پایین تر از سایر صنایع هستند، ولی این گونه صنایع محور اصلی توسعه متوازن صنعتی و ایجاد اشتغال محسوب می شوند.

به گزارش فرینا، بختیار رازانی با بیان این که استان لرستان دارای 21 شهرک و ناحیه صنعتی مصوب دولتی با مساحتی بالغ بر 1400 هکتار و یک شهرک صنعتی خصوصی (پتروشیمی لرستان) است افزود: منطقه ویژه لرستان (ازنا) در زمره مهمترین مناطق ویژه صنعتی کشور و زیر مجموعه شهرک های صنعتی استان است که با استقرار گمرک در منطقه امکان صادرات و واردات کالا در استان خصوصا واحدهای صنعتی شرق استان را تسهیل و رونق بخشیده است.

رازانی گفت: بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان تابعه استانی بیش از 96 درصد صنایع استان لرستان نیز صنایع کوچک و متوسط و عمده این واحدها در شهرک ها و نواحی صنعتی مستقر هستند.

وی افزود: این شرکت برخی از صنایع و کسب و کارهای فوق را از طریق مدل توسعه خوشه ای که مدلی جهانی و برگرفته از اقدامات یونیدو (UNIDO) است را برای انجام فرآیند توسعه ایجاد کرده است که خوشه سنگ، خوشه گلیم، جاجیم و ماشته استان، خوشه عسل و گیاهان دارویی از مهمترین خوشه های شناسایی شده استان است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی لرستان گفت: عمده ترین مشکل واحدهای صنعتی بویژه صنایع کوچک و متوسط کمبود نقدینگی است که در سال گذشته در قالب طرح رونق و سال جاری نیز ادامه همان طرح و همچنین طرح بازسازی و نوسازی صنایع باعث تزریق نقدینگی برای سرمایه در گردش، سرمایه ثابت و بازسازی خطوط تولید واحدهای صنعتی به این واحدها کمک شده است.


امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو