گام بلند بندرامام خمینی(ره) برای تــــحقق الزامـات بنادر سبز

پروژه ساماندهی تصفیه خانه فاضلاب مجتمع بندری امام خمینی(ره) با ظرفیت ۱۷۰۰ متر مکعب در شبانه روز با هدف تحقق اسناد بالادستی کشور در خصوص صیانت از محیط زیست و به منظور حفاظت از محیط زیست بندر و اکوسیستم دریایی منطقه در حال اجراء است.

به گزارش فرینا، معاون مهندسی و عمران اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با اشاره به قرارگیری منطقه مورد مطالعه در مناطق حساس و آسیب پذیر دریایی و همچنین تلاش مستمر این اداره کل برای پیاده سازی الزامات قانونی و مقررات جاری کشور در زمینه ی محیط زیست از جمله ماده ۹ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و ماده های ۲ و ۱۴ آیین نامه جلوگیری از آلودگی آب، ساماندهی تصفیه خانه  فاضلاب این مجتمع بندری را گام بلند سازمان بنادر و دریانوردی  در بخش محیط زیست عنوان کرده که می تواند الگوی مناسبی برای دستگاه های اجرایی کشور به شمار آید.
آیت اله رضا زاده با اشاره به پیشرفت بیش از ۶۵ درصدی این پروژه مهم عمرانی و محیط زیستی در این مجتمع بزرگ بندری گفت: عملیات اجرایی این پروژه از اواخر سال ۹۴ با اعتباری در حدود ۷۱ میلیارد ریال آغاز شده و تحت نظارت اداره برق و تأسیسات این اداره کل  تا کنون، روند احداث مطلوبی را طی کرده است.
رضازاده در تشریح ویژگی های فنی این پروژه اظهار داشت: سیستم فرآیندی این تصفیه خانه شامل لاگن هوادهی، لاگن ته نشینی، ایستگاه پمپاژ ورودی، ایستگاه پمپاژ خروجی، اتاق کلرزنی، پست برق و محوطه سازی نیز از دیگر بخش های این تصفیه خانه است که برابر با استانداردها و الزامات روز دنیا طراحی شده و اجرا می شود.
وی در ادامه، به حداقل رساندن اثرات محیط زیستی فعالیت های بندری و تأمین شرایط بهداشتی و محیط زیستی برای حرکت به سوی تحقق الزامات تحقق الزامات بندر سبز در این مجتمع بزرگ بندری را از اهم مزیت های راه اندازی این تصفیه خانه برشمرد.
یادآور می شود بندر امام خمینی (ره) ضمن پیشتازی در استقرار سیستم مدیریت محیط زیست (ISO۱۴۰۰۱) طی سال های اخیر موفق شده است به پاس تلاش برای پیاده سازی و رعایت الزامات محیط زیستی و بهداشت حرفه ای، عنوان بندر برتر بین بنادر سراسر کشور در زمینه شاخص های عملکردی بهداشت حرفه ای و محیط زیستی را کسب نماید.


 

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو