جمعه 30 فروردين 1398

اخبار اقتصادی | تولید گاز سکوهای فازهای 20 و 21 پارس جنوبی از ظرفیت اسمی فراتر رفت

  • يکشنبه 17 دی 1396 - 17:45
  • 0 دیدگاه
مجری فازهای 20 و 21 پارس جنوبی گفت: برداشت گاز از بخش فراساحل فازهای 20 و 21 پارس جنوبی با عبور از ظرفیت اسمی تولید و برنامه مصوب، از مرز 2 میلیارد فوت مکعب در روز فراتر رفت.

پایگاه خبری مناطق آزاد (فرینا) | اخبار اقتصادی | علیرضا عبادی افزود: هم اکنون از این سکوها 1.5درصد بیش از ظرفیت تصویب شده اسمی، گاز ترش غنی برداشت و به بخش خشکی ارسال می شود.
وی با اشاره به پایان تست عملکرد سکوهای 20 و 21 پارس جنوبی، اضافه کرد: سکوی فاز 21 به بخش مدیریت تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس واگذار شده و سکوی فاز 20 هم پس از پایان تست های عملکردی تا نیمه دی ماه جاری به بهره بردار تحویل می شود.
عبادی گفت: با توجه به بهره برداری از واحد بازیافت گوگرد در پالایشگاه خشکی، تا بیستم دی ماه جاری دانه بندی گوگرد در این فازها آغاز و گوگرد تولیدی آماده صادرات می شود.
وی با بیان اینکه تمامی کمپرسورهای واحد گاز احیا و به بهره برداری رسیده است، ادامه داد: با بهره برداری از این کمپرسورها مقدار قابل توجهی از گاز سوزی در فلر کاهش یافته و بر تولید گاز شیرین پالایشگاه افزوده شد.
مجری فازهای 20 و21 پارس جنوبی با اشاره به برنامه نصب و راه اندازی سه دستگاه توربواکسپندر واحد تولید اتان در این فازها بیان کرد: نصب و راه اندازی این تجهیزات برای رسیدن به ظرفیت اسمی تولید روزانه (2هزارو 750 تن اتان) دراین فازها صورت می گیرد.
عبادی افزود: بهره برداری از این سه دستگاه به ترتیب یکم، دوازدهم و سی ام بهمن ماه امسال و دستگاه چهارم با ورود به سایت پالایشگاه در هفته آینده، تا پایان سال راه اندازی خواهد شد.
فازهای 20 و21 پارس جنوبی شامل 2 سکو هر کدام با ظرفیت تولید روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز است.
منابع گازی تولید شده این سکو ها، از طریق 2 خط لوله دریایی برای فراوری و تکمیل زنجیره ارزش، به پالایشگاه خشکی این طرح در عسلویه منتقل می شود.
این فازها، اردیبهشت ماه امسال بطور رسمی به بهره برداری رسید.

برچسب ها : اخبار اقتصادی
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو