اخبار اقتصادی | خودکفایی در گندم امسال ادامه می یابد

لینک کوتاه: freena.ir/detail/46219
ساعت 03:14 يکشنبه 23 ارديبهشت 1397
میزان خریداری گندم در سال 1396 به 9 میلیون تن رسید. با توجه به خودکفایی پارسال و پیش بینی مشاور وزیر جهاد کشاورزی درباره خرید «13 میلیون و 400 هزار تن» تا پایان سال زراعی جاری، امسال نیز به واردات گندم نیازی نیست.

پایگاه خبری مناطق آزاد (فرینا) | اخبار اقتصادی | ایرنا نوشت: پارسال نزدیک 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال از گندمکاران سراسر کشور خریداری شد که با توجه به ذخایر پارسال همچنان خودکفایی در تولید این محصول استمرار پیدا کرد.
در همین پیوند، مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی امروز (شنبه) گفت: از آغاز فصل برداشت تاکنون یک میلیون و 200 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده که پیش بینی می شود این میزان تا پایان فصل خرید به 13 میلیون و 400 هزار تن برسد.
«اسماعیل اسفندیاری پور» در حاشیه همایش معرفی برترین های آموزش های مهارتی افزود: در سال 1397 به واردات این محصول نیازی نخواهیم داشت.
خودکفایی در تولید کالاها بویژه محصولات غذایی از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد. امسال نیز «حمایت از کالای ایرانی» نام دارد.
البته مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی یادآوری کرد «مجموعه شرایط محیطی، عوامل طبیعی، نوسان گرما و خشکی در برخی مناطق جنوب کشور به مزارع دیم گندم خسارت وارد کرده است».
با این همه به گفته وی، کشت دیم گندم در سایر بخش ها بویژه مناطق سردسیر، شمال و شمال غرب کشور از شرایط خوبی برخوردار است.
بیست و یکم فروردین ماه رییس سازمان برنامه و بودجه قیمت خرید تضمینی امسال هر کیلوگرم گندم را 1300 تومان اعلام کرد و گفت: فعلا دولت توانایی پرداخت بیش از این رقم برای گندم را ندارد.
پارسال براساس مصوبه شورای اقتصاد هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید 2 درصد به مبلغ 13 هزار ریال (1300 تومان) و گندم دوروم 13 هزار و 300ریال (1330 تومان) خریداری شد.
سال 1395 نیز 14 میلیون و 590 هزارتن گندم تولید و 11 میلیون و 525 هزارتن به ارزش بیش از 145 هزار میلیارد ریال خریداری شد که قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی 12 هزار و 705 ریال و گندم دوروم 13هزار و 68 ریال بود.
خرید گندم هر سال از شهرستان سرباز بخش پیشین سیستان و بلوچستان آغاز می شود و تا اواخر مهرماه هر سال ادامه دارد.

شناسه خبری: 46219

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار

شهادت، اجر ده‌ها سال تلاش خالصانه و غیرتمندانه آیت الله رئیسی بود
جغرافیای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، میراث دار فرهنگ ثروت آفرینی است
اولین ماهنامه اختصاصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منتشر شد
نشست ملی مدیران روابط عمومی و امور بین الملل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور
تورهای بازدید از صنایع و بخش‌های اقتصادی منطقه آزاد اروند برگزار می‌شود

یادداشت

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
معرفی یکهزار بسته سرمايه‌گذاری با هدف جذب سرمايه گذاری خارجی در هند
چرا ماکو، سرزمین چهارسو؟