سرمقاله

بندرچابهار نقش‌آفرین عرصه تجارت

بندرچابهار به دلیل موقعیت استراتژیک و راهبردی در سطح ملی و بین‌المللی نقش نوینی در مبادلات برون مرزی جمهوری اسلامی ایران داشته و به شاهراه اصلی تجارت و اقتصاد جنوب شرق کشور تبدیل شده است.

تداوم سیر صعودی تولیدات کالاهای ضروری در منطقه ویژه اقتصادی سیرجان

منطقه ویژه اقتصادی سیرجان، در زمینه تولید شکر، لوازم خانگی، روغن خوراکی و محصولات کشاورزی بازوی تامین نیاز کشور نیز بوده است. این در حالی است که در سال گذشته تحریم و شیوع کرونا بسیاری از صنایع را در کشور با مشکل مواجه کرد.  

تمایز با سرزمین اصلی

اخبار و اطلاعات واصله مربوط به طرح اصلاح قانون و مقررات فعلی مناطق آزاد توسط مجلس شورای اسلامی به دغدغه عمده فکری فعالان اقتصادی این مناطق‌ تبدیل شده که زمینه تشویش و تشکیک سرمایه‌گذاران درخصوص ادامه فعالیت را پدید آورده است؛ به‌طوری‌که بسیاری در فکر فروش اموال و ترک منطقه و انتخاب محل بعدی برای کسب‌وکار خود هستند و حتی برخی نیز درحال ارزیابی مهاجرت به سایر کشورها هستند.

مناطق آزاد ، از رویا تا واقعیت

در تمامی کشورها برای جلب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، افزایش بهره‌وری، تسهیل تجارت، بهبود شرایط اقتصادی و... کمترین قوانین دست‌‌و‌پاگیر را اعمال می‌کنند؛ سیاستی که مناطق آزاد ایران بر آن مبنا شکل گرفت تا با توسعه ‌این مناطق، سایر مناطق کشور نیز توسعه یابند.

تنگناهای ایران در جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) عبارت است از سرمایه‌گذاری پایدار و بلندمدت یک کشور در تولید و تجارت دیگر کشورها. ازآنجاکه سرمایه‌گذار مستقیم خارجی به جهت کسب منافع پایدار و بلندمدت سرمایه‌گذاری می‌کند، رابطه بلندمدتی بین سرمایه‌گذار و کشور میزبان شکل می‌گیرد. این ارتباط بلندمدت، وجه اصلی این نوع سرمایه‌گذاری‌هاست.‌

اقتصاد دانش بنیان و مناطق آزاد تجاری، پلی به سمت صادرات نوین

یکی از شاخصه های مهم توسعه اقتصادی در جهان فعلی تاکید بر گسترش تولیدات و کسب درآمد با تکیه بر فناوری است. امروزه اقتصاد دانش بنیان و زنجیره تولید و تامین  با استفاده از  فناوری در بسیاری از کشور ها موضوعی جا افتاده است.

تحقق منافع استراتژیک هند در آسیای مرکزی از کانال ایران

مریم خالقی نژاد در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: سال هاست که هند دریافته تنها با سیاست امریکا محوری نمی تواند به منافع خود بخصوص اتصال به اسیای مرکزی دست بیابد و به همین دلیل تمرکز بیشتری بر چشم انداز مشارکت راهبردی با این منطقه به خصوص ایران را در دستور کار خود قرار داده چرا که راه های ترانزیتی از شمال و جنوب دسترسی هند را به آسیای مرکزی بسیار هموار می کند که هم از نظر زمانی و هم مکانی بسیار به صرفه است.

ثبات مدیریت، عامل تحقق توسعه در منطقه آزاد قشم

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد قشم در یادداشتی با تاکید بر اهمیت جوانگرایی در سیستم مدیریتی و بررسی اثرات و تبعات آن، مدل اجرا شده در مناطق آزاد را الگویی موفق در این زمینه دانست.

«اروند»؛ نماد صلح

شاید تا کنون در قالب فرم و نوشتار بسیاری از نزدیکی ادیان الهی، تنوع قومیتی و حتی نژادی در اروند( آبادان و خرمشهر) سخن به میان آمده باشد؛ اما پرداختن به این مهم هیچگاه کهنه و یا خالی از لطف نخواهد بود.

از شانگهای تا چابهار؛ همه راه‌ها از ایران می‌گذرد

«اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری به تازگی در اجلاس نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای از اعضای این سازمان برای همکاری در پروژه عظیم ریلی چابهار به زاهدان دعوت کرده است. سؤال این است که چرا باید چابهار برای اعضای سازمان یاد شده مهم باشد؟
1 - 10 of 466

آخرین اخبار آرشیو