اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
حجت‌الله عبدالملکی، دانشیار اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) و کارشناس اقتصاد مقاومتی با تاکید بر اینکه اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود، عنوان کرد: مهم‌ترین اقدام برای پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی، تبیین دقیق‌تر و رفع ابهامات این الگوی اقتصادی برای بخشی از جامعه نظری و اجرایی اقتصادی کشور است.
ماکو، سرزمین چهارسو
منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی ماکو یکی از هفت منطقه آزاد کشور و از مهمترین مسیرهای ترانزیتی است که به عنوان گذرگاه بین ایران و کشورهای اروپایی شناخته می شود و به واسطه همسایگی با کشورهای آذربایجان،‌ارمنستان،‌ترکیه و ایران به سرزمین چهارسو شهرت یافته است.
مازندران، سرخس و دوغارون پيشران و الگوي توسعه اقتصادي كشور
تعداد مناطق آزاد پس از تصويب تبصره 19 قانون برنامه اول توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، تاكنون به 18 منطقه رسيده است. رويكرد اين مناطق بر اساس ماده اول قانون چگونگي اداره مناطق آزاد، تسریع در انجام امور زیربنایی، عمران و آبادانی رشد و توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال‌سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه‌ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و ارائه خدمات عمومی بوده است. اين اهداف با بند 11 اقتصاد مقاومتي در عمل جان تازه‌اي به خود گرفته‌اند.
نقش نوآوری در توسعه مناطق آزاد
در سال های اخیر، مناطق آزاد به عنوان کاتالیزور قدرتمندی برای رشد اقتصادی و سرمایه گذاری خارجی ظاهر شده اند. این مناطق تعیین‌شده، معمولاً در نزدیکی بنادر یا فرودگاه‌ها و گاها مرزها قرار دارند و طیف وسیعی از مشوق‌ها و مزایا را برای جذب مشاغل داخلی و بین‌المللی ارائه می‌دهند. در حالی که مناطق آزاد مزایای مختلفی مانند معافیت‌های مالیاتی، مقررات ساده و پشتیبانی لجستیکی را ارائه می‌کنند، نقش نوآوری در این مناطق برای موفقیت بلندمدت و توسعه پایدار آنها بسیار مهم است.
گردشگری، صنعت پیشرو در چهارچوب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی
​​​​​​​مدیر گردشگری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در یادداشتی، گردشگری و میراث فرهنگی مناطق آزاد را صنعت پیشرو در عرصه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی معرفی کرد.
مهار تورم و رشد توليد با مردمي‌سازی و بين المللي كردن اقتصاد در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي
تورم به افزایش سطح عمومی تولید پول، درآمدهای پولی یا قیمت اشاره دارد كه همانا افزایش نامنظم  سطح عمومی قیمت‌ها است. نرخ تورم نيز برابر با تغییر در شاخص قیمت‌ها به ويژه مصرف‌کننده در اقتصاد است. به‌طوری ‌كه نشان از کاهش درصد پول ملی با پشتوانه به نسبت درصد پول خلق‌شده دارد. ازاين‌رو، در وضعيت تورمی تقاضای پول برای محصول نسبت به تولید رشد می‌کند، وضعیتی که خود را به صورت افزایش بهای یک واحد از کالای تولید شده آشکار می‌سازد. همچنين مي‌توان تورم را مالیات غیر مستقیمی دانست كه به میزان متفاوت از مردم گرفته مي‌شود و قدرت خرید کالاها و خدمات آنها را كاهش مي‌دهد، و بیشترین هزینه آن بر دوش طبقات فقير و آسيب‌پذير جامعه و به نفع ثروتمندان است. ميلتون فريدمن، تورم را نوعی ماليات مي‌داند كه بدون وضع قانون به مردم تحميل مي‌شود.
اهمیت اتصال خط ریلی چابهار ـ سرخس به سواحل مکران
با تاسیس ابربندر در منطقه مکران قطب حمل‌ونقل دریایی کشور شکل می‌گیرد که اهمیت لجستیکی و ترانزیتی جنوب کشور را در کریدور شمال ـ جنوب و اتصال سریع و اقتصادی به آسیای مرکزی را بیش از پیش نمایان می‌کند.
بُرد متقابل، آورده اقتصادی مشارکت ترانزیتی ایران و ازبکستان / ضرورت راه‌اندازی خط‌ ریلی چابهار ـ زاهدان
ایران با موقعیت ممتاز ژئوپلیتک برای اتصال سریع‌تر و مقرون‌به‌صرفه کشورهای آسیای مرکزی چون ازبکستان به آب‌های آزاد، تمایل این کشورها را به استفاده از کریدورهای عبوری از خود بیش از پیش تقویت کرده است.
نقش منحصر به فرد تنها منطقه آزاد شرق کشور در کریدور تراسیکا
کریدور تراسیکا شامل سیستم حمل‌‌‌ونقل ترکیبی در منطقه آسیای مرکزی، قفقاز و اروپای شرقی است، که نقش مهمی در احیای یکی از مسیرهای راه تاریخی ابریشم ایفا می‌کند و شاخه جنوبی این کریدور از ایران معرفی شده که از مرز ترکمنستان وارد ایران و سپس از طریق مرز بازرگان وارد ترکیه می‌شود. تاسال 2018، سیزده کشور بلغارستان، مولداوی، رومانی، اوکراین و ترکیه در اروپا، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان در قفقاز جنوبی، ایران، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان و قرقیزستان در آسیای مرکزی عضو این کریدور بودند.
1 - 12 of 512