با دستور رییس جمهوری؛

عملیات اجرایی سه طرح اقتصادی و زیربنایی در منطقه آزاد چابهار آغاز شد

عملیات اجرایی سه طرح ملی اقتصادی و زیربنایی با اعتبار ارزی یک میلیارد و 421 میلیون یورو و سرمایه‌گذاری ریالی 64 هزار و 553 میلیارد ریال در منطقه آزاد چابهار از طریق ویدئوکنفرانس و با دستور رییس جمهوری آغاز شد.

به گزارش فرینا به نقل از ایرنا، در سالی که از جانب رهبر معظم انقلاب مزین است به نام تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها، بخشی از برنامه‌ریزی صورت گرفته در دولت تدبیر و امید برای تحقق اهداف کلان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار برای رشد تولید و ایجاد اشتغال پایدار و صادرات‌محور به ثمر نشسته و شاهد سرمایه‌گذاری‌های کلان بخش غیردولتی در عرصه صنایع سنگین هستیم و امروز با دستور رییس جمهوری عملیات اجرایی سه پروژه ملی با مجموع سرمایه‌گذاری ارزی یک میلیارد و 421 میلیون یورو و سرمایه‌گذاری ریالی معادل 64 هزار و 553 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی آغاز شد که این پروژه‌ها از نظر میزان سرمایه‌گذاری و همچنین نوع تکنولوژی دارای اهمیت هستند.

 نخستین پروژه که با دستور حسن روحانی عملیات اجرایی خود را آغاز کرد طرح شرکت «کیمیا صنعت مبنا» در صنایع پتروشیمی است که برای ساخت 2 واحد متانول یک واحد تبدیل متانول به الفین‌ها یک واحد تولید پلی اتیلن و واحدهای پلی‌پروپیلن است که در زمینی به مساحت 73 هکتار و با سرمایه گذاری یک میلیارد و 350 میلیون یورو و چهار هزار و 500 میلیارد تومان برای تولید سالیانه یک میلیون و 414 هزار تُن انواع محصول پتروشیمی و ایجاد اشتغال مستقیم برای 2 هزار و 460 نفر طراحی شده است.

دومین پروژه از مجموعه پروژه‌های شرکت صبا پیشرو تیس بوده که در حوزه تصفیه شکر و صنایع جانبی آن و مجموعه منحصر بفرد گردشگری شامل بزرگترین دریاچه مصنوعی جهان با مساحت 116 هکتار و جزایر اقامتی در مجموعه زمین‌هایی به مساحت 139 هکتار و با سرمایه گذاری 35 میلیون و 700 هزار یورو و یکهزار و 500 میلیارد تومان برای تولید انواع محصول بر پایه شکر و ارائه خدمات گردشگری و اقامتی و ایجاد اشتغال مستقیم برای 726 نفر طراحی شده است.

 سومین پروژه، طرح شیرین سازی آب دریا برای آب آشامیدنی و استفاده در صنایع پتروشیمی و فولاد مستقر در محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار است که طی سه فاز برنامه‌ریزی شده است و شرکت توسعه نگین مکُران سرمایه‌گذاری آن را به عهده دارد. امروز با دستور رییس جمهوری عملیات اجرایی فاز نخست این پروژه با ظرفیت تولید 40 هزار متر مکعب آب شیرین در روز با روش اسمز معکوس و برداشت از آب‌های زیرسطحی و با سرمایه گذاری 35 میلیون و 700 هزار یورو و 450 میلیارد تومان و اشتغال مستقیم برای 76 نفر شروع شد.

 لازم به ذکر است همزمان عملیات اجرایی خط انتقال محصولات پتروشیمی به بندر شهید کلانتری و همچنین خط انتقال آب به سایت پتروشیمی نیز آغاز شد.

«عملیات اجرایی طرح‌های ذکر شده، در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی استان‌های هرمزگان، آذربایجان شرقی و غربی، خوزستان، گیلان و سیستان و بلوچستان آغاز شد»

در این مراسم بیش از 70 هزار میلیارد تومان طرح ملی در سطح کشور کلنگ‌زنی و افتتاح شد.

خبرنگار منطقه آزاد چابهار امتیاز به خبر :