مشاركت سرمايه گذاران هندي در توسعه بندرجابهار

  • يکشنبه 22 فروردين 1395 - 19:03
  • 0 دیدگاه
وزیر نفت و گاز طبیعی هندوستان گفت: اولویت نخست این کشور سرمایه گذاری در بخش های پتروشیمی، تولید کود شیمیایی و مشارکت در توسعه بنادر چابهار است.
به گزارش فرينا، دارمندرا پرادهان روز یکشنبه در سفر به چابهار در دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان و جمعی از مسئولان این شهرستان افزود: عزم مسئولان رده بالای کشور هندوستان برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی با ایران است.
دارمندرا پرادهان گفت: دیدار و گفت و گو با زنگنه وزیر نفت و ترکان دبیر شورایعالی مناطق آزاد در سفر دو روزه در زمینه سرمایه گذاری در ایران انجام شده است.
وی افزود: مدیران شرکت ها و سرمایه گذاران بزرگی از کشور هندوستان در این سفر حضور دارند و تمایل خود را برای سرمایه گذاری اعلام کردند.
وزیر نفت و گاز طبیعی هندوستان ادامه داد: مسئولان وزارت راه هندوستان نیز 11 ماه قبل بازدیدی از چابهار داشتند و سفر آنان سبب شد تا برای خرید تجهیزات بندر و خط اعتباری متعهد شویم.
دارمندرا پرادهان گفت: کشور هند متعهد شده است جهت خط اعتباری 150 میلیون دلار برای خرید تجهیزات بندری و 85 میلیون دلار برای توسعه چابهار سرمایه گذاری کند.
وي افزود: این سفر نیز سبب شد تا اطلاعات جدیدی از کشور ایران کسب کنیم و برای سرمایه گذاری و حضور در بندر راهبردی چابهار تسریع شود.
دارمندرا پرادهان گفت: ترانزیت در چابهار بدلیل نزدیکی با کشورهای آسیایی و اروپایی برای هر کشور مفید است و از طریق این بندر می توان اروپا و آسیا را به هم متصل کرد.
وزیر نفت و گاز طبیعی کشور هندوستان از تلاش ها و زحمات زنگنه وزیر نفت، ترکان دبیر شورایعالی مناطق آزاد، هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان و جمعی از مسئولان چابهار قدردانی کرد.
دارمندرا پرادهان وزیر نفت و گاز طبیعی کشور هندوستان در راس هیاتی اقتصادی و بازرگانی با هدف بررسی زمینه های سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی و کود شیمیایی ظهر امروز وارد فرودگاه کنارک شد و مورد استقبال استاندار سیستان و بلوچستان و جمعی از مسئولان استانی و محلی قرار گرفت.
هیات تجاری و اقتصادی کشور هندوستان از سایت پتروشیمی مکران، منطقه آزاد چابهار، طرح توسعه بنادر شهید بهشتی دیدن کردند و در نشست هایی با استاندار، مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان، مدیر عامل سازمان منطقه آزاد و فرماندار چابهار فرصت های سرمایه گذاری را بررسی کردند.
چابهار تنها بندر اقیانوسی کشور و سرزمین موج و مرجان با 13هزار و 161 کیلومترمربع وسعت از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به کنارک متصل است.
این شهرستان زیبا و ساحلی در منطقه مکران از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است و تا زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان 645 کیلومتر فاصله دارد.

امتیاز به خبر :