ژئوپارک قشم برند گردشگری ایران می شود

مدیر ژئوپارک قشم گفت: در صورت دریافت کارت سبز از یونسکو، اولین ژئوپارک خاورمیانه در جزیره قشم در زمره ژئوپارک های جهانی قرار می گیرد و ظرفیت های این پدیده زمین شناسی برندی برای گردشگری ایران می شود.
به گزارش فرینا، حمیدرضا محسن پور در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: مهر امسال نتایج ارزیابی ژئوپارک قشم در کنفرانس شبکه بین المللی ژئوپارک ها در انگلستان، اعلام می شود.

وی گفت: با تاکید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، در 18 ماه گذشته بسیاری از اقدام های ضروری برای پیوستن این ژئوپارک به مجموعه ژئوپارک های جهانی انجام شده است تا از قبل اجرای این رویکرد، توسعه پایدار جزیره محقق و جامعه محلی از امتیازات جهانی شدن ژئوپارک قشم بهره مند شود.
به گفته مدیر ژئوپارک قشم، دو تن از ارزیابان شبکه جهانی ژئوپارک ها اواسط مرداد امسال با هدف بازنگری نهایی در وضعیت ژئوپارک قشم به این جزیره سفر می کنند.
وی یادآوری کرد: نتایج سفر یاد شده در کنار دیدگاه مثبت رئیس و معاون شبکه جهانی ژئوپارک ها که اسفند سال گذشته از محدوده ژئوپارک قشم بازدید کردند، در کنفرانس شبکه بین المللی ژئوپارک ها در انگلیس مطرح و براساس این ارزیابی ها، کارت سبز ژئوپارک قشم صادر می شود.

محسن پور تاکید کرد: با دریافت کارت سبز یونسکو، قشم از امتیازهای حمایت یونسکو و همکاری دیگر اعضای شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو برخوردار می شود و ظرفیت های گردشگری این جزیره در تمام ژئوپارک های جهان در اختیار علاقمندان سفر به ویژه کسانی که با محوریت ژئوتوریسم و اکوتوریسم سفر می کنند، قرار می گیرد.

وی یکی از امتیازهای منحصر به فرد ژئوپارک قشم را علاوه بر تنوع طبیعی آن، غنای فرهنگی مردمان این جزیره دانست و گفت: این ظرفیت نمادی از دوستی انسان و طبیعت را به تصویر کشیده و در کمتر منطقه ای از جهان قابل دستیابی است.
مدیر ژئوپارک قشم اظهار کرد: حضور موثر جوامع محلی و تعامل سازنده آنان در همجواری دیرینه با ظرفیت های ارزشمند زمین شناسی و زمین ریخت شناسی قشم موجب انتخاب قشم به عنوان نخستین ژئوپارک خاورمیانه شده است.
وی گفت: برنامه ژئوپارک فعالیتی نیست که از یک نقطه آغاز و در یک موقعیت زمانی خاتمه یابد؛ بلکه باید با ایجاد یک مدل مناسب، برنامه ای مستمر برای توسعه و بهره مندی جوامع محلی از ظرفیت های پدیده های زمین شناسی ژئوپارک فراهم کرد.

محسن پور از مشارکت حداکثری جوامع محلی در برگزاری دوره های آموزشی برای دانش آموزان، کودکان، زنان و مردان با هدف سپردن امور به قشرهای مختلف مردم روستاهای همجوار با ژئوپارک قشم خبر داد و گفت: این سیاست یکی از رویکردهای موثر برای دریافت برگ سبز از یونسکو به شمار می رود.
وی با بیان اینکه نصب تابلوهای راهنما و تابلوهای تفسیری در نقاط مختلف محدوده ژئوپارک قشم ادامه دارد، گفت: با توجه به اضافه شدن سایت های جدید در ژئوپارک قشم، ادامه این روند ضروری است.

ژئوپارک منطقه ای است با وسعت کافی که مرزهای آن به وضوح مشخص شده و چندین پدیده بارز زمین شناسی در محدوده آن قرار دارد و میراث زمین شناختی آن ناحیه با مدیریتی دقیق و دائمی حفظ و نگهداری شود و این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا کند.
ژئوپارک ممکن است علاوه بر پدیده های زمین شناسی از آثار تاریخی، بوم شناسی، باستان شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر برخوردار باشد که ژئوپارک قشم دارای تمامی ویژگی های یاد شده است.

در صورت ورود ژئوپارک قشم به شبکه جهانی ژئوپارک ها، این ژئوپارک نخستین ژئوپارک خاورمیانه و شمال آفریقاست که ثبت جهانی می شود.
ژئوپارک قشم به عنوان نخستین و یگانه ژئوپارک خاورمیانه در سال 2006 با وسعتی افزون بر 300 هزار هکتار که محدوده غربی جزیره را در برمی گرفت، در فهرست شبکه جهانی ژئوپارک ها ثبت شد.
در این دوره تنها 19 کشور جهان ژئوپارک ثبت شده داشتند که ایران نیز به واسطه ژئوپارک قشم یکی از این 19کشور دارای ژئوپارک در شبکه جهانی ژئوپارک ها قرار داشت.

در این میان ژئوپارک قشم به واسطه واقع شدن در منطقه راهبردی خلیج فارس از اهمیت بالاتری برخوردار است و از طرف دیگر، این ژئوپارک به دلیل قرار گرفتن بین ژئوپارک های شرق آسیا و اروپا جایگاه خاصی در منطقه و بین ژئوپارک ها پیدا کرده است.
یونسکو طرح ژئوپارک را در پاسخ به نیاز احساس شده به وجود برنامه ای بین المللی برای بازشناسی مکان های دارای جاذبه های زمین شناختی به راه انداخت و هدف برنامه «شبکه جهانی ژئوپارک ها» تاکید بر ارزش چنین مکان هایی و همزمان ایجاد اشتغال و تقویت توسعه اقتصاد منطقه ای است.

یونسکو برای تحقق اهداف این برنامه، عنوان رسمی و بین‌المللی «ژئوپارک یونسکو» را ایجاد کرد که تا این عنوان را به 500 ژئوپارک در سراسر جهان بدهد.

برنامه ژئوپارک یونسکو در هماهنگی با «مرکز میراث جهانی یونسکو» و «شبکه جهانی ذخیره گاه های زیست کره» یا «انسان و زیست کره» (MAB) عمل می کند.

 

 

برچسب ها : منطقه آزاد قشم
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو