دوشنبه 2 ارديبهشت 1398

اخبار اقتصادی | آماده افزایش مبادلات تجاری با ایرانیم

معاون اول نخست وزیر ازبکستان، با اشاره به حجم 325 میلیون دلاری مبادلات کالایی ایران و ازبکستان در سال 2017 میلادی گفت: آماده افزایش حجم مبادلات تجاری با ایران تا سطح 500 میلیون دلار هستیم.

پایگاه خبری مناطق آزاد (فرینا) | اخبار اقتصادی | «آچیلبای رحمت اف» روز دوشنبه در دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی، بازرگانی، علمی و فنی ایران و ازبکستان در محل سازمان توسعه تجارت، افزود: حجم مبادلات کالایی دو کشور در حد امکانات و توانمندی های طرفین نیست.
به گفته این مقام ازبکستانی، توسعه متقابل همکاری های مشترک تجاری و اقتصادی دو کشور، یکی از اولویت‌های اصلی ازبکستان است و در این پیوند عواملی مانند موقعیت جغرافیایی دو کشور و امکانات تولیدی صنعتی و ترانزیتی می تواند راهگشا باشد.
وی بیان داشت: ازبکستان آمادگی دارد تا به توسعه صادرات محصولات نساجی، نخ و ابریشم، محصولات کشاورزی نظیر گردو، میوه و سبزیجات فرآوری شده، محصولات پتروشیمی مثل پلی اتیلن و پروپیلن، فرآورده های ماشین سازی، وسایل الکترونیک خانگی، اتومبیل های سواری و باری که تقاضا برای آنها در بازار ایران زیاد است، بپردازد.
وی ادامه داد: ازبکستان آمادگی دارد تا سالیانه، یک میلیون تن مواد خام نفتی از ایران وارد کند که این میزان در آینده تا سه میلیون تن افزایش خواهد یافت.
معاون اول نخست وزیر ازبکستان، توسعه حمل و نقل و ترانزیت بار بین دو کشور را تامین کننده منافع دو طرف دانست و گفت: سال گذشته بیش از 911 هزار تن بار بین دو کشور منتقل شده است.
رحمت اف یادآور شد: قرارداد کریدور ازبکستان - ترکمنستان - ایران و عمان از اهمیت بالایی برخوردار است و این پروژه، کوتاهترین مسیر قابل اعتماد و امن از آسیای میانه به کشورهای حوزه خلیج فارس محسوب می شود.
به گزارش ایرنا، سازمان توسعه تجارت ایران حجم مبادلات تجاری ایران و ازبکستان را 99 میلیون دلار اعلام کرد که 58 میلیون دلار از آن به صادرات ایران و 41 میلیون دلار به واردات ایران اختصاص دارد، سال گذشته حجم مبادلات تجاری دو کشور 227 میلیون دلار اعلام شده بود و تراز تجاری ایران در این سال مثبت 47 میلیون دلار بود.
محصولات پتروشیمی، پسته، چای، انواع کف پوش و سنگ روی از جمله کالاهای صادراتی ایران به ازبکستان است.

میثم غلامی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو