بهره برداری از مهم‌ترین طرح تولید اوره و آمونیاك در منطقه ویژه پتروشیمی

مهم‌ترین طرح تولید اوره و آمونیاک آماده بهره‌برداری صنعت پتروشیمی ایران طرح توسعه فاز سوم پتروشیمی پردیس بوده که با پیشرفت اجرایی بیش از 97 درصد، پیش‌بینی می‌شود تا پایان نیمه اول امسال آماده بهره برداری شود.

به گزارش فرینا، در شرایط فعلی فاز سوم پتروشیمی پردیس، پتروشیمی هنگام، پتروشیمی لردگان، پتروشیمی مسجدسلیمان، پتروشیمی زنجان، گلستان، شرکت شیمیایی لاوان، هرمز و فاز دوم پتروشیمی کرمانشاه از مهم‌ترین طرح‌های اجرایی برای افزایش ظرفیت تولید اوره و آمونیاک ایران به شمار می‌روند.

درحال حاضر ظرفیت تولید اوره در صنعت پتروشیمی یران 5.5 میلیون تن در سال است که پیش بینی می‌شود با بهره‌برداری از 9 طرح جدید با ظرفیت 9 میلیون و 260 هزار تن در سال، ظرفیت تولید اوره ایران با افزایش حدود سه برابری به 14 میلیون و 760 هزار تن در سال برسد.

پتروشیمی پردیس از ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 70 هزار تن اوره و 75 هزار تن آمونیاک قابل عرضه به بازار برخوردار است.

از دیگر طرح های اوره و آمونیاک مهم که بالاترین پیشرفت اجرایی را دارد، پتروشیی لردگان با پیشرفت 57 درصدی وپتروشیمی هنگام با پیشرفت حدود 43 درصدی بوده که هر یک از این طرح ها از ظرفیت تولید سالانه 1.075 میلیون تن اوره قابل عرضه به بازار برخوردار هستند.

در همین راستا می‌توان به طرح توسعه پتروشیمی مسجد سلیمان با 35 درصد، پتروشیمی زنجان با 27 درصد، فاز دوم توسعه پتروشیمی کرمانشاه با 24 درصد ،پتروشیمی گلستان با 16 درصد، شرکت شیمیایی لاوان با 11 درصد و پتروشیمی هرمز با حدود 10 درصد پیشرفت به عنوان دیگرطرح های اجرایی تولید اوره و آمونیاک صنعت پتروشمی اشاره کرد.

پیش‌بینی می‌شود پس از بهره‌برداری از فاز 3 پتروشیمی پردیس در سال 96، واحدهای پتروشیمی هنگام و لردگان تا دوسال آینده و در صورت تامین منابع مالی، سایر طرح های تولید اوره و آمونیاک صنعت پتروشیمی  تا پایان برنامه ششم توسعه در مدار بهره برداری قرار گیرند.

در شرایط فعلی کشورهایی همچون هند، پاکستان، سریلانکا، افغانستان، پاکستان، عراق، کشورهای آسیای میانه و مرکزی، حوزه قفقاز و برخی از کشورهای جنوب و شرق آسیا از مهمترین بازارهای اوره ایران به شمار می‌رود.


امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو