آیین کلنگ زنی ساخت پروژه کوروش در منطقه ویژه پتروشیمی

آیین کلنگ زنی شرکت پتروشیمی کوروش در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی برگزار شد.

به گزارش فرینا، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، در مراسم کلنگ زنی پتروشیمی کوروش گفت: اشتغال غیر از توسعه راه حل دیگری ندارد لذا همه باید دست به دست هم بدهیم تا مسیر توسعه را هموار کنیم.

سید امید شهیدی نیا، تقارن کلنگ زنی این پروژه با ایام پربرکت میلاد حضرت محمد مصطفی (ص) به فال نیک گرفت و پروژه پتروشیمی کوروش را یکی از پروژه های خوب در مجموعه صنایع پتروشیمی دانست و افزود: پروپیلن یکی از مواد پایه برای توسعه زنجیره ارزش در صنایع پتروشیمی محسوب می‌شود که خوشبختانه در این پروژه مسیر توسعه ی پایین دست و تکمیل زنجیره‌ی ارزش نیز پیش بینی شده است.

شهیدی نیا با اشاره به اینکه پتروشیمی کوروش، از نظر تولید یک پروژه متوسط است، گفت: یکی از دغدغه های ما در منطقه اشتغال است. اشتغال غیر از توسعه راه حل دیگری ندارد لذا همه باید دست به دست هم بدهیم تا مسیر توسعه را هموار کنیم.

وی به طرح های در دست اقدام منطقه اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 27 طرح در منطقه در حال ساخت هستند که پیشرفت فیزیکی آنها از 7 درصد تا 90 درصد می‌باشد. با تکمیل این پروژه ها در چند سال آتی، با سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلار، ظرفیت خوبی را در منطقه ایجاد می‌کنیم؛ 21 طرح از این 27 طرح در بخش میانی صنایع پتروشیمیایی است و 6 طرح از آنها واحدهای خدماتی هستند.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ادامه داد: در زمینه‌ی سرمایه گذاری در منطقه با استقبال خوبی مواجه هستیم و در حال حاضر 24 طرح در دست مطالعه داریم که سرمایه گذاران آن مشخص شده است.

شهیدی نیا در ادامه به طرح توسعه منطقه پرداخت و افزود: مهمترین مسئله ای که برای توسعه پیش روی ماست کمبود زمین است که برای حل آن، طرح توسعه منطقه را در دست مطالعه داریم. امیدواریم با به ثمر رسیدن آن، موج دوم توسعه را در منطقه شاهد باشیم. افزایش 7 تا 8 میلیون تنی ظرفیت محصولات بالادست پتروشیمی از ثمرات توسعه ی منطقه خواهد بود.

وی گفت: هم اکنون 60 تا 70 طرح پایین دست امکان سنجی شده و آماده ی واگذاری به سرمایه گذاران است. ما سعی داریم که توسعه را برای اشغالزایی و رشد اقتصادی پیگیری کنیم و یکی از راهکارهای آن را تکمیل زنجیره ی ارزش می‌دانیم.

 مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی افزود: سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به عنوان سازمان متولی و بعنوان مسئول پشتیبانی و ارائه‌ی زیرساختهای لازم به سرمایه گذاران، تمام تلاشش را ایجاد بستر توسعه بکار می‌گیرد. این پروژه که با سرمایه گذاری 190 میلیون دلار، قرار است سالانه 150 هزار تن پروپیلن و مشتقات پایین دستی تولید کند.

مجتمع پتروشیمی کوروش که 185 هزار تن پروپان خوراک خود را از پتروشیمی بندرامام خواهد گرفت، در زمان ساخت بیش از 700 شغل و در زمان بهره برداری حدود 200 شغل مستقیم ایجاد می‌کند.

این مجتمع به مساحت 10 هکتار در سایت دو منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی عملیات اجرایی خود را رسما با کلنگ زنی امروز آغاز کرد و پیش بینی می‌شود ساخت و ساز آن 40 ماه به طول بیانجامد.

در پایان این مراسم، به پاس احترام به محیط زیست در آستانه ی درب ورودی مجتمع، یک نفر نخل مثمر غرس شد.

گفتنی است، در این مراسم مدیرعامل و تنی چند از مدیران و مسئولین سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و نماینده ی بانک کارآفرین به عنوان بانک عامل طرح و همچنین پیمانکار اجرای طرح حضور داشتند.

 

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو