آغاز عملیات اجرایی طرح های توسعه ای جدید در منطقه ویژه خلیج فارس

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفت: با آغازعملیات اجرای طرح های توسعه ای شرکت های مستقر در این منطقه، 2 هزار و 222 میلیون دلار سرمایه گذاری جدید در حال جذب است که با بهره برداری کامل از آن ها 3هزار نفر نیز جذب کار می شوند.
 

به گزارش فرینا، حسن خلج طهرانی افزود: رایزنی ها و گفت و گو های انجام شده با شرکت های داخلی و خارجی نیز منجر به انعقاد چند قرارداد به ارزش یک هزار و 499 میلیون دلار شده است.

خلج طهرانی گفت: در 15سال گذشته با جذب سه هزار و 366 میلیون دلار سرمایه گذاری، ده ها طرح بزرگ صنعتی به بهره برداری رسیده است.

وی افزود: با جذب این سرمایه گذاری ها با محوریت تولید فولاد، آلومینیوم، روی، قیر، تولید آب آشامیدنی و برق با تصفیه آب دریا در مجموع هم اکنون 13هزار نفر درصنایع مستقر این منطقه شاغل هستند.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفت: موقعیت مناسب جغرافیایی و زیرساخت های ایجاد شده منجر به گرایش سرمایه گذاران داخلی و خارجی در این محدوده از شهرستان بندرعباس شده است به طوری که هم اکنون تعدادی طرح بزرگ اقتصادی با یک هزار و 421 میلیون دلار سرمایه گذاری درحال ساخت و نصب تجهیزات است.

خلج تهرانی ادامه داد: در اطلاعات منتشر شده ارزش صادرات صورت گرفته صنایع مستقر در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در سال 95 (با 22درصد افزایش نسبت به سال94) یک میلیارد دلار اعلام و پیش بینی شده این رقم تا پایان امسال با افزایش چشم گیری مواجه شود.

وی، میزان تولیدات صنایع فولادی مستقر در این منطقه را درسال 95 رقمی معادل 4 میلیون و 275 هزار تن عنوان کرد و گفت: با بهره برداری از طرح های در حال احداث، این میزان به 7 میلیون و 500 هزار تن رسیده است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس آمارهای ارائه شده را نشان دهنده رشد همه جانبه تولید و صادرات و هم چنین آهنگ شتابان رو به پیشرفت صنایع مستقر در این منطقه عنوان کرد و افزود: درخواست های جدید سرمایه گذاری برای تولید 11 میلیون تن فولاد در منطقه در دست بررسی و مذاکره است.

خلج طهرانی از ایجاد صنایع تکمیلی زنجیره ای فولاد به عنوان یکی از سیاست های این منطقه نام برد و گفت: در این زمینه نیز مرحله نخست گندله سازی مادکوش با ظرفیت 5 میلیون و 200 هزار تن به مرحله بهره برداری رسیده درحالی که گندله سازی فولاد کاوه جنوب نیز با ظرفیت 5 میلیون تن درسال در دست انجام است و با بهره برداری از آن ها و هم چنین تکمیل مرحله توسعه ای طرح ها، مجموع تولید گندله در لیت منطقه به 13 میلیون تن می رسد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از کمک به کاهش قیمت تمام شده کالاهای صادراتی و حداکثر کردن سود صنایع مستقر در این منطقه ویژه به عنوان مهم ترین اهداف پیش روی مدیریت این منطقه نام برد و افزود: نوسازی و بازسازی برخی زیرساخت ها ازجمله واگن برگردان و خطوط ریلی و هم چنین افزایش 2 برابری ظرفیت اسکله های اختصاصی تخلیه و بارگیری مواد فله معدنی (به 12میلیون تن در سال) و سرعت دادن به ایجاد حفاظ گمرکی مرحله های توسعه ای در این راستا انجام شده است.

فولاد، آلومینیوم، روی و قیر از مهم ترین تولید صنایع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس و همچنین صادرات آنها به خارج از کشور محسوب می شود.

هم چنین تولید آهک کلسینه شرکت سنگ و فولاد هرمزگان با ظرفیت 70 هزار تن در حال تست و راه اندازی است و عملیات احداث طرح تولید جرم های نسوز شرکت نسوز توکا با ظرفیت 35 هزار تن به مرحله پایانی نزدیک می شود.

در اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت از سواحل هرمزگان و به خصوص منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس به عنوان منطقه ای فوق العاده برای سرمایه گذاری در زمینه صنایع انرژی بر و حمل و نقل و ترانزیت یاد شده است.

در این اطلاعات دسترسی به راه های بین المللی چهارگانه با محوریت آب های آزاد و راه آهن بین المللی، مجاورت با پالایشگاه بزرگ میعانات گازی ستاره خلیج فارس، پالایشگاه نفت بندرعباس، مجتمع بندری شهید رجایی، 2 نیروگاه بزرگ برق، چند واحد آب شیرین کن، اسکله اختصاصی مجهز به 32کیلومتر نوار نقاله (رفت و برگشت) و سامانه خودکار (مکانیزه) تخلیه واگن بعنوان بخشی از ویژگی های منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس ذکرشده است.

این در حالی است که اسکله اختصاصی تخلیه و بارگیری مواد نفتی، امضای قرارداد 5 ساله برای صادرات فرآورده های پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، آماده سازی سایت توسعه، استانداردسازی الگوهای زیست محیطی و تمدید گواهینامه های ایزو از موسسه های بین المللی معتبر بعنوان بخشی دیگر از ویژگی های این منطقه معرفی شده است.

منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در 13کیلومتری غرب شهر بندرعباس در سواحل تنگه هرمز قرار دارد.


 

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو