شنبه 31 فروردين 1398

سفر ظریف تضمین منافع راهبردی ایران و هند در چابهار است

یک روزنامه هندی با اشاره به سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به هند نوشت که با توجه به خروج آمریکا از برجام، این دیدار در تضمین منافع ایران و هند در بندر چابهار موثر خواهد بود.

به گزارش فرینا به نقل از ایرنا، روزنامه اشین ایج، با اشاره به ملاقات پیش بینی شده ظریف با سوشما سواراج همتای هندی وی ، به بررسی تحولات اخیر درباره برجام پرداخته و نوشت: دیدار ظریف با در نظر گرفتن خروج آمریکا از برجام و منافع راهبردی هند در بندر چابهار که با سرمایه گذاری این کشور در حال توسعه است، سفر وزیر امور خارجه ایران اهمیت پیدا می کند.
این روزنامه نوشت: در اوایل ماه جاری، در بیانیه ای محتاطانه، هند اعلام کرد که باید به حق ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای احترام گذاشته شود.
دهلی نو همچنین خواهان حل مساله میان ایران و آمریکا از طریق مذاکره شد. هند در حال کمک به توسعه بندر چابهار در ایران است بنابراین، این کشور دارای منافع راهبردی جمهوری اسلامی ایران است.
در بامداد روز دوشنبه ظریف در هنگام ورود به فرودگاه بین المللی دهلی نو در مصاحبه با خبرنگاران ایرانی گفت: بعد از ظهر روز دوشنبه یک ملاقات کاری مفصل با وزیر خارجه هند خواهم داشت که طی آن در مورد برجام و اقدامات خلاف قانون آمریکا در خروج از این توافق بین المللی گفت و گو خواهد شد.
ظریف گفت که نحوه تامین منافع اقتصادی دو کشور در شرایط کنونی در دیدار با وزیر خارجه هند مورد بررسی قرار می گیرد و دو طرف سعی خواهند کرد زمینه را برای گسترش همکاری های بسیار خوبی که تهران و دهلی نو به عنوان دو شریک مهم تجاری و سیاسی در منطقه دارند، مهیا کنند.
هیاتی متشکل از مقام های سیاسی و اقتصادی وی را در سفر یک روزه به هند همراهی می کنند.
سفر ظریف در جهت تحرکات دیپلماتیک اخیر ایران پس از خروج آمریکا از برجام انجام می شود.
وزیر خارجه پیشتر به چین، روسیه و بروکسل مقر اتحادیه اروپا سفر کرد و راهکارها و سیاست های تهران برای مقابله با تحریم های جدید آمریکا را با مقام های این کشورها در میان گذاشت.
در سال 2015 ایران و هند توافق کردند که هند در بندر چابهار واقع در جنوب ایران سرمایه گذاری کند، این بندر به هند کمک خواهد کرد تا بدون دخالت های پاکستان با افغانستان تجارت کند.
حسن روحانی رییس جمهوری در بهمن ماه سال گذشته به هند سفر کرد تا در دیدار با نارندرا مودی نخست وزیر هند 15 توافق نامه همکاری را نهایی کند.
هند در طول سفر روحانی، کنترل فاز اول بندر چابهار را به مدت 18 ماه بر عهده گرفت و تعهد کرد که عملیات های توسعه ای این بندر را قبل از 17 ژوئن (27 بهمن) آغاز کند، در غیر این صورت هند جریمه خواهد شد.
هند برای توسعه بندر چابهار ایران متعهد به سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری شده است.

میثم غلامی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو