توسعه منطقه ویژه پتروشیمی با ملاحظات زیست محیطی

ابعاد زیست محیطی طرح توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با حضور استاندار خوزستان و مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بررسی شد.

به گزارش فرینا، از سال پیش مطالعات احداث فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی توسط این سازمان آغاز شده و گزینه های متعددی برای این توسعه استخراج شده است.

استاندار خوزستان و مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، جلسه ای جهت ارائه ی گزینه های مد نظر و بحث و تبادل نظر در خصوص ابعاد زیست محیطی آنها در منطقه برگزار شد.

طرح توسعه منطقه ویژه و ابعاد و مشخصات و جانمایی گزینه های مختلف توسط سید امید شهیدی نیا، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه و گروه مشاوران به تفصیل ارائه شد.

پس از گفتگوهای کارشناسی، استاندار خوزستان گفت: به علت هم جواری صنایع پتروشیمی با عوارض طبیعی چون دریا، خوریات و تالابها، بایستی مسائل زیست محیطی احداث این صنایع را با دقت بررسی و رعایت کرد.

غلامرضا شریعتی افزود: علاوه بر ضرورت توجه به محیط زیست، توسعه ی استان و کشور، تولید و اشتغال نیز از دغدغه‌های اساسی ما است و می‌بایست از مزیت هایی که در منطقه داریم به خوبی استفاده نماییم؛ بر این اساس مشاوری که سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی برای مطالعات این طرح گرفته است سعی دارد با رعایت قوانین و مقررات موجود، نتیجه ای جامع الاطراف و از هر نظر متوازن ارائه نماید.

شریعتی، با اشاره به گفتگوی قبلی خود با وزیر نفت و اعلام موافقت با کلیات توسعه صنایع در استان و آغاز مطالعات آن، خاطر نشان کرد: امروز در جریان پیشرفت مطالعات این طرح قرار گرفتیم و دغدغه ها و مسائل مختلف بررسی شد.

وی ادامه داد: اختلاف نظرهایی بین محیط زیست و صنعت وجود دارد که بنا شد کار مشترک مطالعاتی در این خصوص انجام دهند تا با لحاظ رعایت الزامات زیست محیطی کار توسعه پیش رود. امیدواریم در سریع ترین زمان ممکن و با دقت لازم، طرح توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی جانمایی شده و بتوانیم صنایعی با تکنولوژی بالا و حداقل آلایندگی را در منطقه مستقر کنیم.

استاندار خوزستان، اظهار امیدواری کرد تا ما نیز همانند کشورهای توسعه یافته دنیا صاحب صنایعی شویم که هم صاحب صنعت و اشتغال و تولید باشیم و هم از زیست بوم خود صیانت نماییم.

به علت وجود زیرساخت های لازم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و جهت اجرای سیاست حذف خام فروشی نفت، فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، در برنامه های توسعه ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار گرفته است.


امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو