اخبار اقتصادی | فرصتی برای معرفی کالاهای ایرانی به دنیا

  • سه شنبه 30 آبان 1396 - 12:19
  • 0 دیدگاه
مدیرعامل مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران (GS1 ایران) وابسته به موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صنعت از امکان ثبت اطلاعات کالاهای ایرانی در بزرگترین پایگاه اطلاعات معتبر و مطمئن محصولات در دنیا (GS1 Cloud) خبر داد.

پایگاه خبری مناطق آزاد (فرینا) | اخبار اقتصادی | «بهزاد عمرانی» گفت: بیش از یک میلیون شرکت، محصولات خود را با کد GTIN به عنوان فراگیرترین کد شناسایی محصولات در جهان پذیرفته شدند و روزانه بیش از 6 میلیارد تراکنش تجاری براساس این کد در عمده فروشی‌ها، خرده فروشی‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای دنیا انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه با استفاده از همین شناسه می‌توان سیستم‌های ارزش‌افزوده دیگری در حوزه‌های خرده‌فروشی، عمده فروشی، تامین، پخش و توزیع کالا و نیز تجارت الکترونیکی ایجاد کند، افزود: GS1 Cloud یک سامانه بین‌المللی استاندارد و قابل اطمینان محصولات است که بر‌اساس اطلاعات صحیح، موثق و اصیلی که در خود دارد، جعل اطلاعات را به حداقل رسانده و خدمات متعددی را در بستر B2B و B2C به کلیه ذینفعان زنجیره‌های عرضه، تأمین و تقاضا ارائه می‌دهد.
وی با تاکید بر اینکه GS1 Cloud از ابتدای سال 2018 میلادی شروع به ارایه خدمات می کند و در فاز نخست، هفت مشخصه اصلی و مورد نیاز متقاضیان برای بیش از 50 میلیون کد کالا را ارایه خواهد کرد، افزود: شماره جهانی قلم کالای تجاری(GTIN)، نام شرکت تولیدکننده یا مرجع عرضه‌کننده، بِرند یا نام تجاری محصول، شرح کالا‌ (توضیحات نوشته شده روی سطح یا بسته بندی کالا)، تصویر محصول با وضوح متوسط، بازارهای هدفی که محصول در آنها توزیع می‌شود و گروه کالایی یا طبقه‌بندی محصول بر‌اساس ساختار استاندارد و بین‌المللی، هفت مشخصه اصلی ارایه شده در این بانک است.
وی در توضیح مزایای این سامانه گفت: شناسایی کدهای GTIN اصیل و معتبر و حذف کدهای غیرمعتبر و جعلی امکان جستجوی اطلاعات کالا برای خریداران عمده و جزئی در سراسر جهان و ایجاد سرویس‌های ارزش‌افزوده و اپلیکیشن‌های کاربردی برای تسهیل فرایندهای تامین و فروش محصول در شرکت‌ها از جمله مزایای این سامانه است.
مدیرعامل مرکز GS1 ایران با بیان اینکه عضویت در GS1 Cloud رایگان است، تاکید کرد: عرضه کنندگان کالا که برای محصولات خود از مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران، کد گرفته اند می‌توانند با مراجعه به پرتال مرکز و ورود به داشبورد مدیریتی فقط با چند کلیک ساده محصولات خود را در سامانه فوق جهت رویت در سراسر جهان بارگذاری کنند.
وی افزود: اکنون نزدیک به 80 هزار شرکت عضو GS1 ایران بوده و تاکنون450 هزار کد برای محصولات خود اخذ کرده اند که این امکان بتازگی برای همه اعضای مرکز مهیا شده و بهره گیری آنها از سرویس فوق رایگان است.
وی با بیان اینکه حضور شرکت‌های ایرانی در این پروژه عظیم بین‌المللی، به نوعی منجر به بازاریابی و تبلیغ محصولات ایرانی در جهان می‌شود، گفت: به تعبیری GS1 Cloud یک ویترین مجازی عظیم و بزرگترین نمایشگاه محصولات در جهان است که روزانه میلیون‌‌ها نفر در آن، اطلاعات مورد نظر خود را جستجو می‌کنند و فرصتی مغتنم برای شرکت‌های ایرانی است که به نوعی برای محصولات خود بازاریابی و تبلیغات رایگان در سطح جهانی انجام دهند و می‌توان از این ابزار برای توسعه بازارهای هدف بین‌المللی و اقتصاد ملی کمک گرفت.
وی از مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران به عنوان یکی از فعال‌ترین و پیشروترین نمایندگان سازمان جهانی GS1 در منطقه نام برد و افزود: این مرکز با ایجاد سامانه‌های نرم‌افزاری، زیرساخت لازم برای حضور موفق شرکت‌های ایرانی در بازارهای جهانی از طریق GS1 Cloud را فراهم کرده تا تولیدکنندگان ایرانی با استفاده این فرصت طلایی، بتوانند محصولات خود را به کلیه مصرف‌کنندگان عمده و خرد در داخل و خارج از کشور عرضه کنند.
عرضه کنندگان کالا و محصولات ایرانی برای کسب اطلاعات بیشتر و بهره‌مندی از این بستر منحصر بفرد می‌توانند به پرتال مرکز به آدرس portal.gs1ir.org مراجعه کنند.

برچسب ها : اخبار اقتصادی
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو