گمرک ایران اعلام کرد: 

۸۳ درصد واردات سال ۹۷ کالاهای واسطه‌ای بود

گمرک ایران از کاهش سهم واردات کالاهای مصرفی در سال گذشته خبر داد و عنوان کرد که ۸۳ درصد از اقلام وارداتی شامل کالاهای واسطه‌ای بود.

به گزارش فرینا به نقل از ایبِنا، در سال ۹۷ بالغ بر ۲۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در قالب کالاهای واسطه‌ای وارد کشور شد. در همین مدت تنها ۱۵درصد از وزن کالاهای وارداتی به کشور را کالاهای مصرفی تشکیل می‌داد که عمدتا در نیمه اول سال ۹۷ وارد کشور شد. بدیهی است این رقم در سال ۹۶ معادل ۲۱ درصد بود.
براساس این گزارش در دوازده ماهه سال گذشته ۸۳/۳۴ درصد از وزن کالاهای وارداتی از نوع واسطه‌ای، ۱۵/۰۶ درصد  از نوع مصرفی و ۱/۶ درصد از نوع سرمایه‌ای بوده است. این نسبت‌ها از حیث ارزش دلاری واردات، ۶۴/۳ درصد از نوع واسطه‌ای، ۲۰/۱۸ درصد از نوع مصرفی، و ۱۵/۵۲ درصد از نوع سرمایه‌ای بوده  است.
به موجب این گزارش ارزش هر تن کالای واسطه‌ای ۱۰۲۶ دلار، هر تن کالای مصرفی ۱۷۸۱ دلار و هر تن کالای سرمایه‌ای ۱۲۸۹۹ دلار برآورد می‌شود. محاسبات حاکی از آن است که ارزش واحد وزن کالاهای واسطه‌ای ۱۶/۶۱ درصد کاهش، کالاهای مصرفی ۳۳/۰۳ درصد کاهش و کالاهای سرمایه‌ای ۲۴/۵۲ درصد کاهش داشته است.
بررسی اجمالی آمارهای گمرکی نشان می‌دهد که با توجه به جهت‌گیری سیاست‌های کلی اقتصاد کشور، بخش قابل توجهی از تسهیلات و امکانات گمرک جمهوری اسلامی ایران به واردکنندگان کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای اختصاص می‌یابد و کالاهای مصرفی همچنان که در آمارها نیز اشاره شده با کاهش مواجه بوده است.
بنابراین افزایش سهم کالاهای واسطه‌ای در سال ۹۸ که تحت عنوان رونق تولید نامگذاری شده از اهمیت زیادی برخوردار بوده و گمرک تلاش می‌کند تا با اعطای تسهیلات بیشتر به تولیدکنندگان و صادرکنندگان، زمینه تسهیل و تسریع تشریفات ترخیص کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای را بیش از پیش فراهم کند.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو