عضو اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد:

تسهیل رابطه تجار، نیاز اقتصاد ایران

یک عضو اتاق بازرگانی ایران معتقد است در شرایطی که فعالان اقتصادی برای حضور در بازارهای بین‌المللی با مشکلات جدی مواجه هستند، فعال کردن سامانه‌هایی که بتواند ارتباط میان تجار را تسهیل کند، نیاز جدی اقتصاد ایران به شمار می‌رود.

به گزارش فرینا، مهدی علی‌پور افزود: در سال‌های گذشته یکی از اصلی‌ترین مسائلی که در اقتصاد ایران مطرح بوده چگونگی فعال کردن ظرفیت‌های نوین و بهره بردن از آنها برای بهبود شرایط فعالیت در فضای بین‌المللی است.
به گفته علی پور با وجود آنکه در سال‌های اخیر برنامه‌هایی برای حمایت صادرکنندگان و واردکنندگان اجرایی شده اما به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم و عدم هماهنگی‌هایی که بعضا وجود داشته است، عملا بسیاری از این برنامه‌ها نتوانستند به اهداف خود دست یابند.
این فعال اقتصادی با بیان اینکه با محدود شدن راه‌های انتقال ارز به ایران، باید به دیگر گزینه‌ها به شکلی جدی فکر کرد، افزود: همانطور که در دستورالعمل بانک مرکزی نیز قید شده، مسائلی مانند واردات در ازای صادرات اجرایی می‌شود و برای رسیدن به این منظور شکل‌گیری یک ارتباط آسان میان دو طرف اهمیت بالایی دارد.
علی‌پور ادامه داد: اینکه نیاز وارداتی کشور در حال حاضر با چه کالاهایی حل می‌شود؟ صادرکننده به چه شکل می‌تواند با واردکننده ارتباط بگیرد و اعتماد لازم میان طرفین چگونه ایجاد می‌شود، مسائلی است که باید برای آنها برنامه‌ریزی کرد.
او با اشاره به کمکی که سامانه‌هایی مانند سککوک به تسهیل فرایند‌های اقتصادی می‌کنند، تصریح کرد: در صورتی که بستر لازم از نظر زیرساختی و فضا برای ارتباط و نقل و انتقالات فراهم شود، قطعا این ابزار نیز می‌تواند در کنار دیگر ابزارها نقش‌آفرینی مثبتی از خود به ثبت برساند.
این عضو اتاق بازرگانی ایران، درباره نقش آفرینی دولت در راه‌اندازی این سامانه‌ها، گفت: فعالان اقتصادی پیش از هرچیز از دولت ثبات و شفافیت می‌خواهند. در صورتی که مشکلات فعلی حل شود، نیاز به تصدی‌گری مستقیم دولت در سامانه‌های اقتصادی وجود ندارد.
علی‌پور خاطرنشان کرد: در صورتی که نظارت کامل وجود داشته باشد و فرایند کار شفاف باشد، بخش خصوصی می‌تواند این سامانه‌ها را مدیریت کرده و شرایط را برای برقراری ارتباط میان فعالان اقتصادی فراهم کند.
 

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو