پنج‌شنبه 5 ارديبهشت 1398

کارنامه درخشان صنعت پتروشیمی در سال 96

صنعت پتروشیمی ایران با توجه به ظرفیت‌های فراوان در مسیر توسعه خود درسال 96 توانست دستاوردهای ارزشمندی را رقم زده و روند پیشرفت خود را تداوم بخشد.

 به گزارش فرینا، به نقل از شانا؛ صنعت نفت در اقتصاد ایران سال‌های زیادی است که عمده درآمد ملی کشور را تامین می‌کند و در واقع این بخش در اقتصاد کشور نقشی اساسی دارد؛ این صنعت به دلیل اتکای اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی که البته در سال‌های اخیر این وابستگی روند کاهشی داشته همواره به‌عنوان موتور محرک اقتصاد نقش‎آفرین بوده و از طریق توسعه همکاری‌های بین‎المللی، نقش موثری در پیشبرد اهداف دیپلماسی اقتصادی و تضمین امنیت ملی کشور ایفا کرده است.
توسعه صنعت نفت ایران به واسطه برخورداری از 47, 836 میلیارد بشکه ذخایر درجای هیدروکربور مایع (نفت‌خام، مایعات و میعانات گازی) و حدود 34 تریلیون مترمکعب ذخایر گازی و با قرار گرفتن در رتبه نخست دنیا از حیث برخورداری از مجموع ذخایر هیدروکربوری، در کنار موقعیت ژئوپولیتیک و نیز همجواری با منابع انرژی دریای خزر و خلیج‌فارس و دسترسی به آبراه‌های بین‌المللی، اهمیتی دوچندان دارد.
بر‌اساس این گزارش، بارزترین رویدادهای صنعت پتروشیمی در سالی که گذشت به شرح زیر است:
پتروشیمی در افق 1404 شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران نیز در سال 96 برای دستیابی به هدف‌های کلان خود در افق 1404 که کسب مقام نخست منطقه‌ در تولید محصولات پتروشیمی از لحاظ ارزش اجرای طرح‌های جدید (طرح‌های با خوراک گاز که عمدتا از گاز طبیعی به‌عنوان خوراک استفاده می‌کنند) است، گام برداشت که در این گزارش می‌بینیم.
افتتاح مجتمع پتروشیمی کردستان در نخستین روز کاری سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، (شنبه، پنجم فروردین ماه 96) مجتمع پتروشیمی کردستان، بزرگ‌ترین پروژه صنعتی این استان با حضور رئیس‌جمهوری و وزیر نفت به‌طور رسمی افتتاح شد. دکتر روحانی در این مراسم، اشتغال جوانان را بهترین عیدی برای خود عنوان کرد. این مجتمع از طرح‌های دوازده‌گانه اقتصاد مقاومتی در صنعت پتروشیمی بود که به گفته وزیر نفت، با اجرای این طرح، بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری صنعتی تاریخی این استان صورت گرفته است. این مجتمع افزون بر توسعه بخش پایین‌دستی ‌صنایع پتروشیمی و تکمیل زنجیره ارزش، سبب ایجاد بازارهای جدید صادراتی، اشتغال‌زایی و ارزش افزوده بیشتر در کشور به‌ویژه در مناطق غرب و شمال‌غرب ایران می‌شود. مجتمع پتروشیمی کردستان با دریافت خوراک از خط لوله اتیلن غرب با تولید سالانه 300 هزار تن پلی‌اتیلن سبک سبب گسترش زنجیره صنایع تکمیلی در این استان می‌شود. این مجتمع با سرمایه‌گذاری ارزی 257 میلیون یورو (3800 میلیارد ریال) ساخته شده است. اما افتتاح‌ها در صنعت پتروشیمی در فروردین ماه با بهره‌برداری رسمی از پتروشیمی کردستان پایان نپذیرفت و بیست‌وهفتم این ماه چهار طرح دیگر این صنعت با ارزآوری سالانه 2 میلیارد دلار افتتاح شدند. واحد MEG پتروشیمی مروارید با هدف تولید انواع اتیلن گلایکول با ظرفیت تولید سالانه 540 هزار تن محصول و سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی به ترتیب حدود 170 میلیون یورو و 8 هزار و 900 میلیارد ریال، پلی‌استایرن (پتروشیمی) انتخاب با ظرفیت تولید 250 هزار تن در سال پلی‌استایرن انبساطی با سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی به ترتیب حدود 120 میلیون دلار و 2هزار میلیارد ریال، فاز 2 پتروشیمی کاویان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده اتیلن منطقه خاورمیانه با هدف تامین خوراک واحدهای پتروشیمی مسیر خط لوله اتیلن غرب با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن اتیلن و سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی به ترتیب حدود 200 میلیون یورو و 2هزارو 350 میلیارد ریال و پتروشیمی تخت‌جمشید پارس با هدف تولید انواع محصولات پلی‌استایرن به ظرفیت تولید سالانه 65 هزار تن با سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی به ترتیب حدود 40 میلیون یورو و هزارو 350 میلیارد ریال؛ چهار طرحی بودند که با حضور رئیس‌جمهوری و وزیر نفت به بهره‌برداری رسیدند و در مجموع حدود 2 میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران افزوده شد.
امضای توافق با شرکت ایرلیکوئیدمردادماه 96، توافق نامه همکاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با شرکت ایرلیکوئید برای ایجاد لیسانس مشترک فرآیند تولید پروپیلن از متانول و مهندسی پایه واحد 500 هزار تن MTP امضا شد. براساس مذاکراتی که شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با شرکت‌های خارجی انجام می‌دهد، انتقال فناوری‌ها به شرط بومی‌سازی انجام خواهد شد که با اجرای این الگو شاهد انتقال فناوری به کشور، فرار از خام‌فروشی، اشتغال‌زایی، اتصال صنایع بالادست، میان‌دست و پایین‌دست صنعت پتروشیمی و ایجاد ارزش افزوده در زنجیره پتروشیمی برای کشور خواهیم بود.
آغاز عملیات اجرایی پتروشیمی دهلران همزمان با هفته دولت در شهریور ماه96، عملیات اجرایی پتروشیمی دهلران با هدف تکمیل زنجیره ارزش و استفاده از گازهای همراه نفت جمع‌آوری شده از طرح ان‌جی‌ال 3100 برای تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری آغاز شد. با ارزیابی‌های صورت‌گرفته، این مجتمع ظرفیت تولید 700 هزار تن اتیلن، 150 هزار تن پروپیلن، 50 هزار تن پیرولیز اشباع‌نشده و 6 هزار تن سوخت کوره را دارد. بهره‌برداری کامل پتروشیمی دهلران اشتغال‌زایی 1200 نفر را به‌طور مستقیم خواهد داشت.
افزایش تولید صنعت پتروشیمیصنعت پتروشیمی درسال96 نیز با رشد قابل‌توجهی در تولید همراه بود به نحوی که عملکرد تولید 11ماهه مجتمع‌های پتروشیمی کشور از ابتدای سال تا پایان بهمن ماه نشان از تولید بیش از 49میلیون تن محصول پتروشیمی داردکه براساس این عملکرد، تولید 21 مجتمع پتروشیمی مستقر در منطقه ماهشهر 17 میلیون و 956 هزار تن، تولید 16 مجتمع پتروشیمی مستقر در منطقه عسلویه حدود 20 میلیون و 886 هزار تن و تولید 21 مجتمع پتروشیمی مستقر در مناطق داخلی کشور حدود 10 میلیون و 207 هزار تن بوده است.
امضای توافقنامه ساخت کارخانه ان‌جی‌ال 2300 در روزهای پایانی مهرماه 96، مدیریت امور بین‌الملل شرکت ملی نفت و پتروشیمی امیرکبیر توافق نامه ساخت کارخانه ان‌جی‌ال 2300 را به منظور تامین خوراک پایدار امضا کردند تا بر اساس این توافق نامه، پس از سال‌ها،حل‌مهم‌ترین چالش مجتمع پتروشیمی امیرکبیر یعنی تامین خوراک پایدار، رنگ واقعیت به خود بگیرد.
امضای تفاهم‌نامه‌ای میان منطقه آزاد قشم و نفت و گاز پارسیان آبان ماه سال گذشته، با امضای تفاهم‌نامه‌ای میان منطقه آزاد قشم و نفت و گاز پارسیان، ایجاد ‌هاب پتروشیمی در قشم کلید خورد. براساس این تفاهم‌نامه‌ اجرای گام‌های ابتدایی و مطالعاتی این طرح آغاز شد. همکاری در تهیه قراردادها، پیشبرد انجام مطالعات طرح جامع ‌هاب‌پتروشیمی قشم به وسیله شرکت WORLEY PARSONS، تعیین حدود اربعه اراضی این طرح به وسعت تقریبی 400 هکتار و پیشبرد انجام مطالعات کلان زیست محیطی و ایمنی سایت از تعهدهای سازمان منطقه آزاد قشم در این طرح مهم صنعت پتروشیمی به‌شمار می‌آید.
آغاز احداث پتروشیمی کوروش در نیمه آذرماه سال گذشته، کلنگ احداث پتروشیمی کوروش با سرمایه‌گذاری 190 میلیون دلار به منظور تولید سالانه 150 هزار تن پروپیلن و مشتقات پایین‌دستی در بندر ماهشهر به زمین زده شد که براساس برآورد انجام شده، ساخت‌وساز آن 40 ماه به طول خواهد انجامید. پروپیلن یکی از مواد پایه برای توسعه زنجیره ارزش در صنایع پتروشیمی محسوب می‌شود که خوشبختانه در این پروژه مسیر توسعه پایین‌دست و تکمیل زنجیره‌ ارزش نیز پیش‌بینی شده است.
امضای قرارداد تجاری‌سازی کاتالیست SAC500 هفته پایانی بهمن ماه 96، قرارداد تجاری‌سازی کاتالیست SAC500 بین شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و پتروشیمی شازند امضا شد. کاتالیست SAC500 از خانواده کاتالیست‌های زیگلر ناتاست که در فرآیند دوغابی تولید پلی‌اتیلن سنگین قابل‌استفاده است. این کاتالیست از لحاظ فنی با کاتالیست‌های وارداتی قابل رقابت است و می‌تواند در واحدهای تولیدی فرآیند هوستالن برای تولید گرید لوله مورد استفاده قرار گیرد. این کاتالیست قابلیت جایگزینی کاتالیست‌های وارداتی مصرفی در واحدهای پلی‌اتیلن سنگین دوغابی هوستالن را دارد و از مزیت‌هایی مانند قیمت تمام‌شده به مراتب پایین‌تر، ضایعات کمتر در مراحل ساخت و مهم‌تر از همه دانش فنی بومی برخوردار است. با دستیابی به این دانش فنی، گامی بلند همسو با استقلال علمی مجتمع‌های پتروشیمی تولیدکننده پلی‌اتیلن سنگین و قطع وابستگی به واردات این محصول برداشته شده است.
افتتاح 3 طرح پایین‌دستی هفتم اسفندماه، سه طرح پایین‌دستی پتروشیمی با ظرفیت 146 هزار تن در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به‌طور رسمی افتتاح شد. این طرح‌ها از مجموعه طرح‌های صنایع تکمیلی و پایین‌دستی پتروشیمی به‌شمار می‌روند که به‌طور رسمی افتتاح شدند. مجموع سرمایه‌گذاری سه طرح، تصفیه پساب شرکت پتروشیمی مارون به روش MBR (فرآیند رآکتور بیولوژیکی غشایی)، توسعه صنایع بسته‌بندی پتروپک و تولید آمیزه‌ها و مستربچ‌های پلیمری، 977 میلیارد ریال و 1, 15 میلیون دلار بوده و با بهره‌برداری از آنها، 152 شغل مستقیم ایجاد شده است. این واحدها سالانه 146 هزار تن آمیزه‌ها، مستربچ‌ها و کامپاندهای پلیمری و گرانول حاصل از بازیافت کیسه‌های شیرینگ تولید می‌کنند و محصول آنها در صنایع ساختمانی، خودرو، بسته‌بندی، نساجی و خانگی کاربرد دارد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو