چهارشنبه 1 خرداد 1398

حمایت از کالای ایرانی نیازمند عزم ملی است

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: سازندگان توانمند ایرانی می‌توانند با ساخت تجهیزات و کالاهای با کیفیت، صنعت پتروشیمی ایران را در مسیر توسعه یاری کنند.

به گزارش فرینا، رضا نوروززاده افزود: چنانچه کشور در زمینه تولید دانش و گسترش واحدهای تحقیق و توسعه اقدام نکند و به امید دریافت دانش فنی از کشورهای خارجی باشد، با دو مشکل نبود همکاری یا کمبود توان مهندسی لازم برای فهم دانش و انتقال اطلاعات اولیه به مهندسی تفصیلی روبه‌رو خواهد بود.

نوروززاده با بیان این‌که هم‌اکنون ظرفیت‌های لازم برای دریافت دانش فنی در کشور وجود دارد، افزود: پارسال در صنعت پتروشیمی با همکاری مرکز پژوهش و فناوری پتروشیمی به دانش تولید کاتالیست‌های زیادی دست یافتیم که هم‌اکنون در واحد‌های پتروشیمی استفاده می‌شود.

وی با اشاره به این‌که صنعت پتروشیمی بدون کاتالیست یا عامل انجام فرآیند نمی‌تواند تولید داشته باشد، گفت: دانش فنی کاتالیست را به قرارداد تبدیل کردیم، به طوری که سال ۹۶ قرارداد تولید انبوه کاتالیست برای تولید پلی‌اتیلن سنگین که وارداتی بود بین شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و شرکت پتروشیمی اراک امضا شد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، کاتالیست تولیدی در واحد‌های فرآیندی مجتمع پتروشیمی اراک استفاده خواهد شد.

نوروززاده درباره دستاوردهای صنعت پتروشیمی در سال ۹۶ افزود: صنعت پتروشیمی شاهد موفقیت‌های زیادی در زمینه انتقال دانش فنی و امضای قراردادهای مهندسی با شرکت‌های خارجی بود و پس از برجام شرکت‌های خارجی با توان بالای شرکت‌های ایرانی و تولید محصولات با کیفیت روبه‌رو و متوجه شدند که می‌توانیم استمرار تولید داشته باشیم، بر همین اساس قبول کردند که دانش فنی را به واحد‌های داخلی منتقل کنند و با دانش فنی آنها تولید داشته باشیم.

وی گفت: صنعت نفت در ایران بیش از ۱۱۰ سال قدمت دارد و صنعت پتروشیمی نخستین گام خود را ۵۵ سال پیش با تولید کودهای اوره در پتروشیمی شیراز برداشت، اما امروز شاهد مجموعه‌ای از محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده هستیم. به عبارت دیگر، امروز محصولاتی گران قیمت‌تر از نفت و گاز تولید می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: هرچه به سمت فرآیند‌های پیچیده‌تر حرکت کنیم شاهد ارزش افزوده بیشتری خواهیم بود، امیدوارم امسال بیشتر به کار مهندسی بپردازیم و زمینه رفتن به سمت فرآیندهای پیچیده و تولید پلیمرهای مهندسی را فراهم کنیم.

حمایت از کالای ایرانی در صنعت پتروشیمی

نوروززاده درباره حمایت از ساخت داخل نیز گفت: امسال چهارمین سال است که مقام معظم رهبری عنوان سال را با رویکرد اقتصادی و تولید انتخاب کرده‌اند، زیرا نبود شغل و معیشت امکان اداره کشور و ایجاد امنیت را مختل می‌کند. هم‌اکنون زمینه کار به لحاظ مهندسی فراوان است و ظرفیت بالایی در این باره وجود دارد و ما باید با تامین شرایط و زیرساخت‌ها، به شرکت‌های مهندسی مشاور کمک کنیم تا روی پای خود بایستند. محقق شدن این شعار نیازمند عزم ملی است که مسئولان به دنبال تامین کالا از داخل باشند.

نوروززاده درباره قرارداد تضمین لیسانس بین شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و شرکت ایرلیکویید که اواخر پارسال امضا شد، افزود: ایرلیکویید توافق کرده است که با ما همکاری کند و در صورت خرید لیسانس از شرکت مشترک آنها با شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، پاسخگوی اجرای لیسانس باشد و تضمین کند که لیسانس به تولید محصول با کیفیت قابل ارائه در بازارهای جهانی منجر می‌شود.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو