احتمال تجارت ایران و ارمنستان با ارزهای رایج دو کشور

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان گفت: به دنبال تجارت با ارزهای رایج دو کشور یعنی ریال و درام هستیم و پیشنهاد تأسیس مؤسسه مالی اعتباری خارج از سیستم قوانین بانکی را به رئیس‌جمهوری این کشور ارائه کرده‌ایم.

به گزارش فرینا به نقل از ایرنا، «هرویک یاریجانیان» در نشست خبری امروز (سه‌شنبه) ضمن اشاره به جلسه اخیر خود با «آرمن سرکیسیان» رئیس‌جمهوری ارمنستان درباره روابط اقتصادی دو کشور توضیح داد: رئیس جمهوری این کشور دیدگاهی مثبت به ایران دارد و خواستار افزایش سرمایه‌گذاری متقابل بین دو کشور است.

وی افزود: اعزام هیأت‌ها، ایجاد نمایشگاه‌ها و استفاده حداکثری از ظرفیت دو کشور از جمله برنامه‌های مد نظر است.

یاریجانیان در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره روابط بانکی بین دو کشور گفت: به دنبال تجارت با ارزهای رایج دو کشور یعنی ریال و درام هستیم و پیشنهاد تأسیس مؤسسه مالی اعتباری خارج از سیستم قوانین بانکی را به رئیس‌جمهوری این کشور داده‌ایم تا روابط تجاری دو کشور را پوشش دهد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان با اشاره به وضعیت هوایی نابسامان دو کشور اظهار کرد: تا ماه گذشته شرکت هواپیمایی ماهان بلیت پرواز را با مبالغ بسیار بالا و حدود سه برابر استاندارد موجود ارائه می‌کرد؛ اکنون این پرواز هم متوقف شده و تنها یک شرکت هواپیمایی به این کشور پرواز دارد و این موضوع بر گردشگری دو کشور تاثیبر منفی داشته است.

یاریجانیان با اشاره به وضعیت هوایی نابسامان دو کشور اظهار کرد: تا ماه گذشته شرکت هواپیمایی ماهان بلیت پرواز را با مبالغ بسیار بالا و حدود سه برابر استاندارد موجود ارائه می‌کرد؛ اکنون این پرواز هم متوقف شده و تنها یک شرکت هواپیمایی به این کشور پرواز دارد و این موضوع بر گردشگری دو کشور تاثیبر منفی داشته است.
وی با بیان اینکه منطقه آزاد اقتصادی «مقری» هنوز فعال نشده، ادامه داد: با فعال کردن این منطقه که در جوار مرزهای ایران مستقر است، می‌توانیم کارخانجات و سیستم‌های خدماتی را به سیستم پیمان اوراسیا متصل کنیم.

نمایشگاه‌های ایرانی در ارمنستان کیفیت لازم را ندارند
یاریجانیان با اشاره به نمایشگاه‌های ایرانی برگزار شده در ارمنستان بیان کرد: متاسفانه این نمایشگاه‌ها تخصصی نبوده و موفقیت لازم را هم کسب نکرده‌اند. اغلب شرکت‌های متوسط رو به پایین و بدون هدفی خاص در این نمایشگاه‌ها شرکت کرده‌اند که باعث شده چهره صنایع داخلی ما آنچنان که باید شناخته نشود.
وی با اشاره به شلختگی نمایشگاه‌های برگزار شده از مسئولان وزارت صنعت خواست در صدور مجوز برگزاری نمایشگاه دقت بیشتری داشته باشند.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان همچنین اعلام کرد که مرداد ماه هیات تجاری ۱۰۰ نفره به ارمنستان اعزام می‌شوند.

تجار ارمنی نمی‌توانند روی قوانین ایران حساب کنند
یاریجانیان ضمن انتقاد از بخشنامه‌های ناگهانی دولت خاطرنشان کرد: تا دو ماه گذشته ایران یکی از مهم‌ترین تامین‌کنندگان صیفی‌جات ارمنستان بود، اما وقتی ناگهان صادرات سیب‌زمینی و پیاز ممنوع شد ترکیه از کانال گرجستان به عنوان کشور میانی صادرات صیفی جاتش را به ارمنستان افزایش داد تا جای بازار ایران را بگیرد. تردید تجار ارمنی نسبت به تجار ایرانی روز به روز بیشتر می‌شود چرا که نمی‌توان روی قوانین ایران حساب کرد.
وی با بیان اینکه ارمنستان ایران را شریکی امن حساب نمی‌کند، پیشنهاد داد قوانین جدید و شتابزده بر کشورهایی که با آن‌ها روابط استراتژیک داریم اعمال نشود.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان حجم تجارت دو کشور را ۳۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: عمده تعامل با این کشور در حوزه انرژی است، اما در زمینه کالایی و محصول حریف رقبای خود مثل ترکیه نشده‌ایم. اخیراً صادرات محصولاتی مثل لوازم التحریر، کاشی و سرامیک، رنگ‌های ساختمانی و خودرویی به این کشور آغاز شده ولی جای خالی صادرات محصولات پایه‌ای مثل توربین احساس می‌شود.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو