مدیرکل امور بندرى سازمان بنادر و دریانوردى اعلام کرد:

میزان واردات و تخلیه کالاهای اساسی در بنادر کشور از ابتدای سال

مدیرکل امور بندرى سازمان بنادر و دریانوردى گفت: استفاده از ظرفیت های ریلی و تلاش برای حل مشکل اسنادی صاحبان کالا در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.

به گزارش فرینا به نقل از مانا، روانبخش بهزادیان با اشاره به اینکه بنادر بازرگانی کشور به عنوان دروازه صادرات و واردات کالا نقش مهمی در تجارت بین الملل و حمل و نقل دریایی کشور بر عهده دارند، افزود: باتوجه به شرایط خاص کشور به خصوص در دو سال اخیر، سازمان بنادر و دریانوردی تمام تلاش خود را در جهت رشد کمی و کیفی بنادر معطوف کرده است.
بهزادیان گفت: سازمان بنادر برای تسهیل فرآیند ورود، خروج و تامین نیاز کشور به کالاهای اساسی، با فعالیت شبانه روزی بنادر نسبت به روند واردات، تخلیه، بارگیری و جابه‌جایی کالاهای اساسی به مقاصد داخل کشور، تمام تلاش خود را به کار گرفته است.
وی با اعلام اینکه براساس آمارهای موجود میزان واردات و تخلیه کالای اساسی به بنادر کشور از ابتدای سال جاری تاکنون 11 میلیون تن بوده است، خاطر نشان کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 67 درصدی را نشان می دهد که با تدابیر و همت جمعی تمامی آحاد سازمانی شاغل در بنادر، ستاد مرکزی و همکاری و هماهنگی با سازمان‌ها و نهادهای دولتی و بخش خصوصی کشور به دست آمده است.

میزان تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی و غیرنفتی در بندرامام(ره)

مدیرکل امور بندرى سازمان بنادر و دریانوردى با بیان اینکه بندرامام (ره) باتوجه به امکانات بندری و دریایی موجود در بین تمامی بنادر وارد کننده کالای اساسی کشور، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است، گفت: میزان تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی و غیرنفتی در بندرامام (ره) از ابتدای سال جاری تا تاریخ 23 مردادماه 12,4 میلیون تن بوده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 22 درصد رشد را نشان می دهد.
به گفته بهزادیان، منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) با 11044 هکتار وسعت و برخورداری از 40 پست اسکله و اتصال به بزرگراه‌ها و راه‌آهن سراسری کشور، پهناورترین بندر تجاری ایران است که نقش مهمی در تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی مورد نیاز کشور ایفا می‌کند و به عنوان هاب غلات کشور در سال جاری با رشد قابل توجهی در واردات، تخلیه، بارگیری و جابه‌جایی کالاهای اساسی روبه‌رو است.

تعداد کشتی های حامل کالاهای اساسی

وی در ادامه با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تا روز 19 مردادماه سال جاری تعداد کشتی های حامل کالاهای اساسی 141 فروند بوده که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 72 درصد رشد داشته است، تصریح کرد: همچنین میزان واردات کالاهای اساسی به میزان 6 میلیون و 987 هزار و 904 تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 64 درصد رشد داشته است.
بهزادیان افزود: در همین رابطه با تدابیر اتخاذ شده برای تسریع و تسهیل در خروج کالاهای اساسی و حمل آن از بندر به داخل کشور میزان پنج میلیون و 339 هزار و 735 تن کالای اساسی به وسیلۀ کامیون‌ها جابه جا شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 28 درصدی را نشان می‌دهد.
مدیرکل امور بندرى سازمان بنادر و دریانوردى با تأکید بر اینکه بندر امام خمینی(ره) با دارا بودن امکانات زیرساختی و عملیاتی، امکان پهلوگیری کشتی‌ها با سایز و ظرفیت بزرگ‌تر را میسر و زمینه را برای تخلیه و بارگیری حجم بیشتر کالا، ایجاد صرفه اقتصادی برای بازرگانان و کاهش قیمت تمام شده کالا برای مصرف‌کننده را فراهم کرده است، خاطرنشان کرد: در همین راستا میزان کالاهای اساسی تخلیه شده در پنج ماهه سال 1398 در این بندر شامل جو، ذرت، دانه روغنی، کنجاله، شکر و روغن خوراکی به میزان تقریبا هفت میلیون تن بوده است که این میزان نسبت به تخلیه کالاهای اساسی در سال گذشته (4,3 میلیون تن ) رشد 64 درصدی را نشان می دهد.
بهزادیان افزود: در حال حاضر حدود دو میلیون تن کالای اساسی در بندر امام (ره) ترخیص وآماده حمل است که مستلزم اراده و تلاش صاحبان کالا و همچنین ارائه خدمات بندری، حمل جاده ای و ریلی جهت انتقال این کالا به مبادی مصرف بوده که این امر موجب کاهش قابل توجه موجودی کالا (رسوب) در بنادر کشور از جمله بندرامام خمینی(ره) خواهد شد.
وی با اشاره به حجم بسیار بالای کالاهای اساسی وارد شده به کشور و نیاز به توزیع آن در بازارهای مصرف و استفاده بهینه از فضاهای عملیاتی بنادر و جلوگیری از ماندگاری این کالاهای استراتژیک، گفت: با هماهنگی و همکاری ارگان‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط که از ذی‌نفعان بندری محسوب می‌شوند و به منظور تسریع و تسهیل خروج کالاهای اساسی با اتخاذ تدابیر و تصمیمات لازم تا کنون به میزان 5,3 میلیون تن کالای اساسی از بندر امام خمینی(ره) به مقاصد داخل کشور جابه‌جا شده است که این حجم جابه‌جایی کالای اساسی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 28 درصدی را نشان می دهد.
مدیرکل امور بندرى سازمان بنادر و دریانوردى با اشاره به تسریع در روند ترخیص کالاها از بنادر و توزیع در بازار به منظور رفع نیازهای کشور و بهینه کردن قیمت تمام شده کالاها، افزود: استفاده از ظرفیت های ریلی و تلاش برای حل مشکل اسنادی صاحبان کالا در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی قرارگرفته است.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.