يکشنبه 5 خرداد 1398

مقالات

استفاده از مزیت نسبی و ایجاد مزیت رقابتی؛ راه رونق تولید در کشور

حمایت و خرید کالای تولید داخل موجب جذب نیروی انسانی، اشتغالزایی و افزایش تولید و درآمد ملی می‌شود؛

گزارش سازندگی از بخش بین‌المللی هشتمین جشنواره مد و لباس فجر

قصه‌‌، قصه‌‌ی نقش است، قصه‌‌ی طرح و بازی رنگ که همیشه و همه‌‌جا غوغا می‌‌کند؛ قصه‌‌ی دست‌‌ «زنانِ ساده‌‌ی کاملی» که در این زمانه‌‌ی بی‌‌امتیازِ پرملال، جادو می‌‌کنند. زنان توانای بلوچ که در خیالشان نقش می‌‌کشند، در خلوت خانه‌‌ها رویا می‌‌بافند و سوزن می‌‌زنند. از جان مایه می‌‌گذارند و جان می‌‌بخشند به آنچه در رویایشان می‌‌گذرد.

هند و ایران «روز چابهار» را جشن می گیرند

مقامات هندی اعلام کردند که دهلی نو و تهران 26 فوریه (7 اسفند ماه) را که «روز چابهار» نامگذاری شده، در بندر راهبردی چابهار در ایران جشن خواهند گرفت.

موقعیت ژئوپلیتیکی ایران

بحث کریدور، بحثی سخت‌افزاری و تنها جاده‌ای و بندری تنها نیست بلکه به عوامل متعدد دیگری مخصوصا مدیریت کریدور و نحوه ترانزیت و گمرکات برمی‌گردد.

13 بهمن روز جهانی تالاب ها

تالاب­ها به عنوان یکی از مهمترین، با ارزش ترین و پیچیده ترین اکوسیستم های روی زمین، زیباترین، بکرترین و شگفت انگیزترین پدیده­های طبیعی هستند که هرکدام دارای جلوه­های بسیار بدیع و ناشناخته­اند. تالاب­ها از هر نوع و در هر کجا که باشند عملکردها و خدماتی را فراهم می­کنند که همه در نوع خود بی نظیر هستند.

روز بین المللی چابهار برگزار می شود

روزنامه فایننشال تایمز هند اعلام کرد که کنفرانس بین‌المللی «روز چابهار» در 26 فوریه سال جاری ( هفتم اسفند) با حضور نمایندگان کشورهای آسیای میانه و هند در چابهار ایران برگزار خواهد شد.

چابهار دروازه طلایی توسعه محور شرق

نخستین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری سیستان و بلوچستان با عنوان «چابهار اینوست» 28 و 29 دی‌ماه به مدت دور روز در منطقه آزاد چابهار برگزار شد.

همکاری روسیه، هند و ایران در یافتن جایگزینی برای کانال سوئز

تحریم های آمریکا علیه ایران اجرایی شده، اما پروژه های بندر چابهار از تحریم ها مستثنی شده اند که تنها معافیت غیر نفتی از تحریم ها به شمار می رود. رهبران هند و روسیه قصد دارند بر سر جزئیات راه اندازی کوریدور جدید شمال جنوب مذاکره کنند که بندر چابهار بخشی مهم از آن به شمار می رود. باتوجه به آغاز تحریم ها علیه ایران، این پروژه می تواند تاثیر مثبتی بر اقتصاد این کشور داشته باشد.

ترامپ نتوانست «دوازه ملل» را بر روی اقتصاد ایران ببندد/ منافع کشورهای منطقه به زنده ماندن این دروازه گره خورده است

مهم‌ترین مزیت بندر چابهار که از آن به عنوان «دروازه ملل» یاد می‌شود موقعیت استراتژیک آن است به طوری که در ۸ سال جنگ تحمیلی هم تنها بندری بود که دشمن توان غیرعملیاتی کردن آن را نداشت چراکه منافع تمام کشورهای منطقه به زنده ماندن این بندر گره خورده است.
1 - 10 of 29

آخرین اخبار آرشیو