پنج‌شنبه 2 اسفند 1397

مقالات

هند و ایران «روز چابهار» را جشن می گیرند

مقامات هندی اعلام کردند که دهلی نو و تهران 26 فوریه (7 اسفند ماه) را که «روز چابهار» نامگذاری شده، در بندر راهبردی چابهار در ایران جشن خواهند گرفت.

موقعیت ژئوپلیتیکی ایران

بحث کریدور، بحثی سخت‌افزاری و تنها جاده‌ای و بندری تنها نیست بلکه به عوامل متعدد دیگری مخصوصا مدیریت کریدور و نحوه ترانزیت و گمرکات برمی‌گردد.

13 بهمن روز جهانی تالاب ها

تالاب­ها به عنوان یکی از مهمترین، با ارزش ترین و پیچیده ترین اکوسیستم های روی زمین، زیباترین، بکرترین و شگفت انگیزترین پدیده­های طبیعی هستند که هرکدام دارای جلوه­های بسیار بدیع و ناشناخته­اند. تالاب­ها از هر نوع و در هر کجا که باشند عملکردها و خدماتی را فراهم می­کنند که همه در نوع خود بی نظیر هستند.

روز بین المللی چابهار برگزار می شود

روزنامه فایننشال تایمز هند اعلام کرد که کنفرانس بین‌المللی «روز چابهار» در 26 فوریه سال جاری ( هفتم اسفند) با حضور نمایندگان کشورهای آسیای میانه و هند در چابهار ایران برگزار خواهد شد.

چابهار دروازه طلایی توسعه محور شرق

نخستین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری سیستان و بلوچستان با عنوان «چابهار اینوست» 28 و 29 دی‌ماه به مدت دور روز در منطقه آزاد چابهار برگزار شد.

همکاری روسیه، هند و ایران در یافتن جایگزینی برای کانال سوئز

تحریم های آمریکا علیه ایران اجرایی شده، اما پروژه های بندر چابهار از تحریم ها مستثنی شده اند که تنها معافیت غیر نفتی از تحریم ها به شمار می رود. رهبران هند و روسیه قصد دارند بر سر جزئیات راه اندازی کوریدور جدید شمال جنوب مذاکره کنند که بندر چابهار بخشی مهم از آن به شمار می رود. باتوجه به آغاز تحریم ها علیه ایران، این پروژه می تواند تاثیر مثبتی بر اقتصاد این کشور داشته باشد.

ترامپ نتوانست «دوازه ملل» را بر روی اقتصاد ایران ببندد/ منافع کشورهای منطقه به زنده ماندن این دروازه گره خورده است

مهم‌ترین مزیت بندر چابهار که از آن به عنوان «دروازه ملل» یاد می‌شود موقعیت استراتژیک آن است به طوری که در ۸ سال جنگ تحمیلی هم تنها بندری بود که دشمن توان غیرعملیاتی کردن آن را نداشت چراکه منافع تمام کشورهای منطقه به زنده ماندن این بندر گره خورده است.

سرمایه گذاری سه میلیارد یورویی روسیه در تکمیل کریدور مهم شمال به جنوب

گسترش همکاری‌های اقتصادی کشورهای شرق آسیا و اروپا که زیر سایه بهبود شرایط اقتصادی آنها اتفاق افتاده ایجاد یک مسیر امن، کوتاه و به صرفه را به یکی اصلی‌ترین اولویت‌های کشورهای منطقه تبدیل کرده و در این بین قطعا ایران بهترین گزینه در قیاس با تمام انتخاب‌های دیگر خواهد بود.

شکست تحریم به سبک بندر چابهار

در کش‌وقوس آغاز دور دوم اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، واشنگتن، پروژه توسعه بندر چابهار ایران را از تحریم‌ها معاف کرد؛ آن‌هم در شرایطی که ایالات متحده سختگیرانه‌ترین محدودیت‌ها را برای بنادر و کشتیرانی ایران وضع کرده است.
1 - 10 of 27

آخرین اخبار آرشیو