معاون جدید دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی معرفی شد

مراسم تودیع و معارفه معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در تهران برگزار شد.

به گزارش فرینا، در این مراسم علاوه بر مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، اکبر افتخاری معاون جدید، مهدی بازارگان معاون سابق تولید، صادرات و فناوری، محمدرضا رستمی معاون فرهنگی، علیرضا جعفری هرندی معاون توسعه مدیریت، محمود منزوی زاده مشاور و مدیرکل حوزه دبیرخانه، مدیران و کارشناسان معاونت تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی حضور داشتند. 
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این مراسم، نقش و وظایف معاونت تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را بسیار با اهمیت دانست و گفت: آقای افتخاری از مدیران جوان، با سابقه و فعال کشور است که در حوزه های بانکی و بیمه ای از سابقه خوبی برخوردار است ضمن اینکه باید از زحمات مهدی بازارگان معاون سابق تولید، صادرات و فناوری به واسطه فعالیت هایشان تشکر کرد.
مرتضی بانک ادامه داد: در سال حمایت از کالای ایرانی مناطق آزاد به باراندازهای صادراتی تبدیل می شوند هم چنین از استارت آپ ها و کسب و کارهای نوین در مناطق آزاد حمایت می شود.
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مرتضی بانک در مراسم تودیع و معارفه معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: ماهیت و قوانین مناطق آزاد بر اساس فعالیت صد در صد پایدار و با تکیه بر توان بخش خصوصی استوار است. 
وی ادامه داد: قوانین و مقررات مناطق آزاد به عنوان یک الگو برای تحرک بخشی به فعالیت های اقتصادی است و رویه هایی را خارج از سرزمین اصلی دنبال می کند چرا که این قوانین مترقی چابکی در اعطاء مجوزها و مزیت های خاص این مناطق را به همراه دارد.
مرتضی بانک با اشاره به اینکه توسعه صادرات در مناطق آزاد با جدیت در دستور کار دبیرخانه شورا و سازمان های مناطق آزاد قرار دارد گفت: عملکرد صادراتی مناطق آزاد از سال 92 تا 96 نشان می دهد که مناطق آزاد در توسعه صادرات کالای تولیدی و صادرات مجدد موفق بوده اند و برنامه های حمایتی و ایجاد ظرفیت های جدید برای توسعه بیشتر پیاده سازی می شود.
وی با تاکید بر حمایت از تولید کالای ایرانی در مناطق آزاد کشور گفت: پیش بینی اجرای برنامه های متنوع در راستای حمایت از کالای ایرانی در مناطق آزاد انجام شده است به طوریکه سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی در این مناطق به سمت کالای ایرانی با کیفیت و رقابت پذیر هدایت شده و حتی الامکان از مواد اولیه و کالای ایرانی برای تولیدات خود بهره ببرند که این موضوع نیاز اصلاح برخی ساختارها و قوانین در کشور است.
مشاور رییس جمهور ادامه داد: مصرف تولیدات داخلی به جای خارجی در صورت تناسب قیمت ها و کیفیت یکسان نه تنها باعث حمایت از تولید و کالای ایرانی می شود بلکه سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی فعال در مناطق آزاد را به استفاده بیشتر و موثر تر از این کالاها تشویق می کند. بدین منظور پیشنهاد می شود ورود کالاهای تولید شده در سرزمین اصلی به مناطق آزاد شامل مقررات کالای صادراتی گردد. این پیشنهاد هم اکنون در لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی مطرح است.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه سرمایه گذاران همواره به عنوان سرمایه اصلی مناطق آزاد محسوب می شوند و حمایت از آنان در دستور کار مدیران این مناطق قرار دارد گفت: نقشی که امروزه مناطق آزاد در اقتصاد کلان کشور ایفا می کند باعث می شود که نگاه ویژه ای به جریان سرمایه گذاری در مناطق آزاد داشته باشیم و از آنان حمایت جدی صورت گرفته و فرصت ها، بسته های سرمایه گذاری و ظرفیت های مناطق آزاد در بخش های مختلف را در اختیار آنان قرار دهیم.
بانک ادامه داد: سهولت در واگذاری مجوزها و فرآیند اخذ مجوزهای مربوطه می تواند در جلب و جذب سرمایه های داخلی و خارجی موثر باشد.
وی افزود: ایجاد نهادهای ارتباطی میان مناطق آزاد با فعالان بخش خصوصی و مناطق آزاد دستگاه ها و نهادهای هدف در بخش سرمایه گذاری باعث می شود تا سرمایه گذاران شرایط، مزیت ها و ظرفیت های مناطق آزاد را بهتر بشناسند ضمن اینکه این نهاد کمک می کند تا سرمایه گذار راهنمایی شود تا در چه بخشی می تواند سرمایه گذاری کند تا هم از حمایت از مناطق آزاد و هم از امنیت سرمایه خود اطمینان داشته باشد.
مشاور رییس جمهور هم چنین بر ضرورت ایجاد مکانیسم های لازم برای رسیدگی به مشکلات و رفع نیازهای فعالان اقتصادی در مناطق آزاد تاکید کرد.
مرتضی بانک در ادامه با اشاره به اینکه امروز بخشی از اقتصاد کشور متکی به استارت آپ ها و کسب و کارهای نوین است گفت: مناطق آزاد بسترها و زیرساخت های لازم برای ایجاد کسب و کارهای نوین از طریق فضای مجازی و استارت آپ ها  را دارند ضمن اینکه این نوع کسب و کارها می توانند به خصوص در صادرات کالا از مناطق آزاد به کشورهای مختلف و به ویژه کشورهای همسایه مورد توجه قرار گیرد.

خلق فرصت های جدید در تولید کالا و توسعه صادرات در مناطق آزاد
اکبر افتخاری سرپرست معاونت تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این مراسم با تشکر از حسن اعتماد مرتضی بانک گفت: همکاری با دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باعث می شود فرصت جدیدی را در عرصه خدمت به کشور تجربه کنم و مثمر ثمر باشم و امیدوارم با همکاری دوستان و رهنمودهای دبیر شورایعالی مناطق آزاد گام های موثری که تا الان برداشته شده است را ادامه دهیم.
وی مهدی بازارگان معاون سابق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد را از مدیران با سابقه کشور دانست و گفت: عهده داری مسئولیت ایشان کار سختی است. امیدواریم همچنان از نظرات ایشان استفاده کنیم و از تجربیات ایشان بهره مند شویم.
افتخاری افزود: فلسفه وجودی تشکیل مناطق آزاد که به عنوان پایلوتی برای توسعه تجارت کشور، رفع موانع گمرکی و آماده شدن کشور برای پیوستن به wto  است تجربه شرایطی جدید است.
سرپرست معاونت تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: در شرایط موجود کشور برای سرمایه گذاری و توسعه صادرات و شرایط حساس کشور نقش دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدی تر و مهم تر در شرایط اقتصادی کشور تبیین می کند و باید کار را جدی تر دنبال کرد و کمک کنیم فضای کشور را از این شرایط اقتصادی که هست از وجود مناطق آزاد بهره بیشتری ببریم.
سرمایه گذاران داخلی و خارجی مناطق آزاد نیاز دارند با شرایط مساعدی که در این مناطق  وجود دارد آشنا شوند و برخوردهای مناسب تری با آنها صورت بگیرد و توسعه تولید برای داخل کشور و خارج از کشور صورت بگیرد. 
لازم به ذکر است روز گذشته با حکم مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، «اکبر افتخاری» به عنوان سرپرست معاونت تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی منصوب شد.
 

میثم غلامی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.