سرمقاله

منطقه آزاد انزلی کریدوری برای توسعه روابط با اوراسیا

با عنایت به گذشت یک سال از اجرایی شدن توافقنامه گمرکی سه ساله ایران برای الحاق به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، باید با تشکیل مثلثی از کشورهای چین، هند و اوراسیا با محوریت ایران و تمرکز بر ظرفیت ها و مزیت های مناطق آزاد، زمینه تعمیم موافقتنامه تجارت ترجیحی با دو کشور چین و هندوستان را در معاملات کالایی با اوراسیا از معبر ایران را فرآهم نمود.

چابهاری متفاوت تا 5 سال آینده

آنچه چابهار را در مقابل رقبای منطقه‌ای متفاوت کرده است و اینکه چرا این روزها در مورد چابهار زیاد می‌گوییم و می‌شنویم به‌خاطر دو ویژگی مهم این منطقه است. اولین ویژگی مربوط به جغرافیای اقتصادی منطقه است. منطقه‌ای که چابهار در آن قرار گرفته است نقطه اتصال کریدورهای شمال و جنوب و شرق و غرب است.

مناطق آزاد، خط مقدم مقابله با جنگ اقتصادی تحمیلی

بر‌اساس ماده‌1 قانون چگونگی اداره‌ مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه‌ اقتصادی جمهوری اسلامی ایران مصوب مجلس شورای اسلامی در تاریخ 21شهریورماه سال‌1372‌، هدف از تشکیل مناطق آزاد تجاری-صنعتی «تسریع در انجام امور زیربنایی، عمران و آبادانی، رشد و توسعه‌ اقتصادی، سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه‌ای، تولید و صادرات کالاها‌ی صنعتی و تبدیلی و ارائه‌ خدمات عمومی» می‌باشد.

یادداشت | استدلال‌های عینی و روشن که بر ساخت شهر فرودگاهی چابهار مهر تائید می‌زنند

چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران در نقطه‌ای خاص از جهان واقع شده که به سهولت می‌توان عنوان چهارراه تجارت جهانی را بر آن اطلاق کرد، تردیدی نیست که این معبر جهانی یک شهر فرودگاهی در کلاس بین‌المللی نیاز دارد و موافقان و منتقدان ساخت شهر فرودگاهی هم هر دو گروه بر این مهم اتفاق‌نظر دارند، این مطلب بخشی از یادداشت مرتضی طاهری کارشناس امور اقتصادی است که برای بازار ارسال شده است.

یادداشت | الزامات طرح اصلاح قانون اداره مناطق آزاد

يكي از راه‌هاي مقابله با تحريم‌هاي اخير و فشار‌هاي اقتصادي بين‌المللي، خروج از خود تحريمي و عبور از دست‌اندازها و سرعت‌گيرهاي داخلي است كه هرازگاهي شاهد آنها هستيم.

شهرهای فرودگاهی؛ بنیان توسعه قرن ۲۱

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار در یادداشتی با اشاره به موقعیت استراتژیکی منطقه آزاد چابهار، برخورداری این منطقه از شهر فرودگاهی را ضروری دانست.

ضرورت تقویت رویکرد تسهیل گری فرهنگی و گردشگری در مناطق آزاد

نشست معاونین فرهنگی، اجتماعی و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی و سازمان های مناطق آزاد کشور در تهران برگزار شد. 

چابهار سنگاپور خاورمیانه می‌شود؟

در سند جامع لجستیک کشور چابهار به‌عنوان یک نقطه حساس تعریف و عنوان شهر لجستیکی بر آن اطلاق شده است اما تبدیل شدن به شهر لجستیکی مستلزم زیرساخت‌هایی توسعه‌یافته است.

ربودن دل‌ها به آگاهی و صدق

مانند همه پدیده‌های مدرن دیگر، اینک روابط‌عمومی، امری پیچیده و دارای کارکردهای چندجانبه است. البته ملازمان و تشریفات‌چی‌ها معنای مجلس‌گردانی از آن درمی‌آورند؛ باورمندان به کارایی و تاثیر جلال و جبروت معنای صورتگر نقاشی‌های اسطوره‌ای را به آن می‌بندند و معتقدان به هوش‌ربایی و القای تبلیغات، روابط‌عمومی خوب را آن می‌دانند که پروا نکند و بیش از راست، به‌راحتی دروغ بگوید...

رویکرد مجلس جدید به مناطق آزاد تجاری

مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در دولت تدبیر و امید به ویژه در دوره دوم سعی در افزایش توان تولید داخلی، جلب و جذب سرمایه های جدید، بهبود فرآیندهای عملکردی و یکپارچه سازی خدمات و توسعه صادرات کالا به بازارهای هدف داشته اند. این مناطق در دوره اول دولت تدبیر و امید نیز تمرکز خود را به بهبود و تکمیل زیرساخت های ارتباطی و تقویت حضور جامعه محلی در تصمیم گیری های کلان و سرمایه گذاری در بخش های انرژی و پتروشیمی، کشت گلخانه ای و ارتباط گسترده با همسایگان معطوف کرده بودند.
1 - 10 of 455

آخرین اخبار آرشیو