سرمقاله

قانون هیچ مشکلی ندارد، مشکل در اجرای آن است!

«دو پادشاه در یک اقلیم نمی‌گنجند»، این ضرب‌المثل را به دفعات شنیده و از آن گذر کرده‌ایم؛ شاید حال امروز مناطق آزاد با بعضی از دستگاه‌های دولتی در کشور مصداق بارز همین ضرب‌المثل باشد.

ضرورت استفاده از ظرفیت های مغفول مناطق آزاد برای رونق تولید

سالهاست در ایران ظرفیتی به نام مناطق آزاد تجاری برای رونق اقتصاد ایجاد شده است. اگرچه مدیران آن به دور از هیاهوی سیاست مشغول به کارند اما کمتر به ظرفیت های آن رجوع می شود. استراتژی تشویق توسعه صادرات، اساسا پس از یک دوره سخت در عموم کشورهای در حال توسعه بوجود آمد تا به جای سیاست واردات، به سراغ توسعه اقتصادی به پیش بروند.

ایجاد شبکه ارتباطی برونگرا با محوریت حوزه اوراسیا، مکمل توسعه اقتصادی درونزا و دانش بنیان

گفته می شود مناطق آزاد مرکز جذب سرمایه گذاری خارجی، تولید، توسعه صادرات و ایجاد اشتغال پایدار هستند. اما تحقق این امر بواسطه اجرای سیستم برونگرایانه ای است که بتواند در جذب سرمایه و یا کسب بازار موفق عمل نماید. 

مناطق آزاد دروازه توسعه روابط اقتصادی ایران و هند

عضو انجمن دوستی ایران و هند با اشاره به مزیت مناطق آزاد ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی، این مناطق را دروازه توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی ایران با سایر کشورها به ویژه هند می داند. 

استفاده بهینه از مناطق آزاد برای رهایی از تحریم‌ها

در شرایطی که تحریم‌ها هر روز حلقه خود بر گردن اقتصاد ایران را تنگ‌تر می‌کند، استفاده از پتانسیل‌های حقوقی و نهادی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تجاری و صنعتی می‌تواند راهکاری مناسب برای دور زدن تحریم‌های ظالمانه آمریکا بدون ترس از کاهش شفافیت یا رواج فساد باشد.

توسعه منطقه‌ای بر بستر ثبات مدیریت مناطق آزاد

یکی از مهم‌ترین مولفه‌های توسعه در تمام دنیا خصوصا در حوزه‌های کلان اقتصادی، ثبات مدیریت است؛ ثباتی که این فرصت را به مدیران برای پیاده‌سازی برنامه‌ها، اهداف و پیشبرد کارها در مسیر توسعه کلان اقتصادی در هر کجایی و هر سیستمی می‌دهد.

کاهش ریسک پذیری اقتصاد از مناطق آزاد

مناطق آزاد با در اختیار داشتن ابزارهای اقتصادی همچون معافیت های مالیاتی و ظرفیت های در زمینه حمل و نقل و تسهیل تجارت می تواند میزان ریسک پذیری فعالیت های اقتصادی و تجاری را در زمان تحریم ها کاهش دهند.
41 - 50 of 421

آخرین اخبار آرشیو