آغاز پروژه مشترک حذف بیماری مالاریا با همکاری وزارت بهداشت در مناطق آزاد کشور

مدیر ورزش و سلامت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور از آغاز پروژه مشترک حذف بیماری مالاریا با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مناطق آزاد خبر داد.

به گزارش فرینا، محمد فلاح در حاشیه نشست مشترک «شورای راهبردی و نظارت و کارگروه‌های عملیاتی حذف مالاریا» گفت:  و افزود: چهار منطقه آزاد چابهار، کیش، قشم و اروند با توجه به حساسیت و همچنین تراکم ریسک ورود این بیماری در دستور کار قرار دارند.

فلاح گفت: بلافاصله بعد از این نشست کارهای عملیاتی را در این راستا شروع خواهیم کرد.
وی افزود: چشم‌انداز ما برای 5 سال آینده این است که با جلوگیری از ورود، شیوع و بروز بیماری امنیت بهداشتی را برای مناطق آزاد کشور به ارمغان بیاوریم.
مدیر ورزش و سلامت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: با بازدیدهای که بازرسین بهداشت جهانی انجام می‌دهند می‌توانیم تأییدیه بگیریم که مناطق آزاد با شیوع این بیماری پاک هستند و این برای ما در کاهش ریسک سرمایه‌گذاری بسیار مهم است.
در ادامه این نشست مدیر غذا، دارو و سلامت سازمان منطقه آزاد چابهار نیز گفت: با توجه به اینکه کشورهای هم‌جوار منطقه آزاد چابهار از آلودگی بیشتری نسبت به سایر مناطق آزاد برخورداراست پیشنهاد دادیم نخستین نشست در چابهار برگزار شود.
سعید علی بزرگزاده افزود: آموزش به مردم برای پیشگیری و شیوع بیماری مهم‌ترین اصل است و نقش ارزنده‌ای دارد.
بزرگزاده گفت: با توجه به توان سیستم بهداشتی منطقه آزاد چابهار خوشبختانه اتفاقات خوبی افتاده و در این موضوع با دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بسیار همسو حرکت می‌کنیم.
وی افزود: با برگزاری این نشست‌ها می‌توانیم جلوتر از کشور در حذف بیماری مالاریا گام برداریم و هم می‌خواهیم پایلوتی برای کل کشور باشیم.
گفتنی است؛ شرکت‌کنندگان پس از نشست مشترک «شورای راهبردی و نظارت و کارگروه‌های عملیاتی حذف مالاریا» از مناطق مرزی چابهار با کشور پاکستان بازدید میدانی به عمل آوردند.


 

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو