صدور 3.4 میلیارد دلار ضمانتنامه و بیمه نامه برای صادرکنندگان

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران اعلام کرد: در 10 سال گذشته 3.4 میلیارد دلار ضمانت نامه و بیمه نامه از سوی این صندوق برای مشتریان در عراق صادر شده است.

به گزارش فرینا، نشست مشترک مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با دبیر کل و اعضای اتاق مشترک ایران و عراق برگزار شد.
«افروز بهرامی» رئیس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: در 10 سال گذشته 3.4 میلیارد دلار ضمانت نامه و بیمه نامه از سوی صندوق برای مشتریان در عراق صادر شده که در راستای حمایت از صادرات 113 میلیون دلار هم جهت جبران خسارت صادرکنندگان به آن ها پرداخت شده است.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران ادامه داد: با توجه به سهم 2.5 درصدی و کوچک ایران از حجم واردات هزار میلیارد دلاری کشورهای همسایه با در نظر گرفتن محدودیت های ناشی از تحریم ها ناگزیر به توسعه تجارت با 15 کشور همسایه هستیم.
وی با اشاره به تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت به بررسی و ایجاد راه های توسعه صادرات به خصوص با کشورهای همسایه، اظهار کرد: یک هزار و 460 کیلومتر مرز مشترک با کشور همسایه عراق ظرفیت قابل توجهی برای توسعه صادرات خواهد بود.
به گفته بهرامی یکی از اهداف صندوق راه اندازی دفتر برای تسهیل امور مشتریان و فعالان اقتصادی در عراق است و جلسات هم اندیشی صندوق و اتاق مشترک ایران وعراق می تواند در این زمینه موثر باشد.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران یادآور شد: هدف صندوق ضمانت، حمایت از صادرکنندگان است و در این راستا فرآیندهایی از قبیل اعتبارسنجی و مدیریت ریسک تعریف شده است. اقدامات لازم در راستای پوشش ریسک صادرکنندگان متناسب با فرآیندهای تعریف شده انجام می شود .

**بدقولی کارفرمایان دولتی عراقی
وی همچنین یکی از موانع جدی توسعه همکاری با عراق را عدم ایفای تعهدات مالی کارفرمایان دولتی عراق در قبال پیمانکاران و صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایرانی برشمرد وگفت: دولت جمهوری اسلامی ایران به منظور حمایت از شرکت های خدمات فنی و مهندسی در عراق، در سال 94 مبلغ 200 میلیون دلار تسهیلات از منابع بانک مرکزی با ضمانت نامه صندوق ضمانت صادرات ایران تصویب کرده که با گذشت بیش از سه سال تاکنون تسویه نشده است.
به گفته مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات، تعیین تکلیف معوقات در توسعه همکاری ها با کشور عراق موثر خواهد بود.
سید حمید حسینی، دبیر کل اتاق مشترک ایران وعراق نیز در این جلسه با اشاره به اینکه به دنبال افزایش حجم روابط تجاری با عراق هستیم، گفت: در سال جاری صادرات ایران به کشور عراق به 9 میلیارد دلار رسید.
وی با بیان اینکه ریسک تجارت در عراق بالا نیست، افزود: می توانیم با هم افزایی و حمایت صندوق ضمانت صادرات و ایجاد راه کارهای مناسب کمک حال فعالان اقتصادی در این کشور باشیم .
دبیرکل اتاق مشترک ایران وعراق با اشاره به اقدامات اتاق، اظهارداشت: حمایت و توانمندسازی اعضا، شبکه سازی، آموزش و نشست های ماهانه برای عراق شناسی در جهت مراودات اطلاعات و ارتباطات در جهت افزایش مشارکت و تسهیل امور وشناخت بهتر فعالان اقتصادی از عراق است.
حسینی با بیان اینکه برای رسیدن به تجارت 20 میلیارد دلاری با عراق نیازمند زیرساخت ها هستیم، گفت: تامین روانی صادرکنندگان و دیپلماسی فعال تر دولتمردان با طرف های عراقی می تواند در جهت پیشرفت توسعه موثر باشد.
آرش شهر آئینی ، عضو هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات نیز در این جلسه با تشریح اهداف و ماموریت های صندوق گفت: عدم اعتبار سنجی شرکت های عراقی و دسترسی سخت به اطلاعات شرکتهای عراقی از چالش های عمده است.
وی افزود: نیازمند همکاری طرف های عراقی در ارائه ضمانت نامه های دولتی لازم برای خدمات صندوق هستیم .
طرفین دراین نشست ضمن بررسی موانع بر همکاری های مشترک به منظور ایجاد راه کارهای بهتر برای تسهیل فعالیت های فعالان اقتصادی تاکید کردند.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو