مجتمع فولاد مکران شهریور 99 وارد مدار تولید می‌شود

اولین مجتمع فولادی سواحل راهبردی مکران در چابهار برای تحقق تولید 10 میلیون تن فولاد در این سواحل بر مبنای ماموریت‌ اسناد بالادستی، یک‌سال دیگر تولیدش را شروع می‌کند .

به گزارش فرینا به نقل از ایسنا، هاب جدید فولادی ایران در سواحل مکران به مرکزیت چابهار سرعت گرفته و اصطلاحاً روی ریل افتاده است، پیمانکار برآورد کرده تولید آزمایشی و سپس تجاری فولاد چابهار از اواسط 99 آغاز می‌شود، محرکی برای توسعه و آغازگر تحول در مکران .
کارشناسان بین‌المللی و اقتصاددانان گواهی می‌دهند چابهار، قلب مکران، آینده اقتصاد ایران است؛ در شرایطی که بنادر خلیج‌فارس کم کم به‌خاطر محدودیت‌های اقتصادی ـ سیاسیِ توامان دارند از دور خارج می‌شوند، چشم امید صادرات، واردات و در یک کلام تجارت و ترانزیت ایران سواحل اقیانوس کشور در مکران و تنها بندر اقیانوسی ایران، چابهار است .
موقعیت ویژه چابهاردر خارج از خلیج فارس و دسترسی آسان آن به آب‌ها، مسیرها و بازارهای اصلی بین‌المللی،از سال‌ها قبل چابهار را برسر زبان‌ها انداخته است. اسناد بالادستی کشور، سواحل مکرانو چابهار را مامور کرده بخشی مهمی از صنایع استراتژیک را در خود جای دهد، مهم‌ترین آن فولاد و پتروشیمی سرجمع با ظرفیت 40 میلیون تن در سال.
بر اساس طرح جامع فولاد کشور و سیاست توسعه صنایع فولادی در نزدیکی آب، تولید ده میلیون تن فولاد در سواحل مکران پیش‌بینی‌شده است. صنایع فولاد به سبب اینکه آب بسیار زیادی مصرف می‌کنندباید درجایی مناسب واقع باشند؛ در حال حاضر اکثر فولادسازی‌های کشور در مرکز واقع‌شده و مشکل تأمین آب برای آن‌ها تبدیل به یک معضل بزرگ‌شده است.
از اواسط سال 94 استقرار صنایع فولادی در چابهار عملیاتی شده است و شرکت فولاد مکران با سرمایه‌گذارانی دولتی و خصوصی برای احداث مجتمعی فولادی با ظرفیت 3.2 میلیون تن آهن اسفنجی در دو فازتشکیل شده است .

از برنامه اولیه کمی عقب افتادیم/ شهریور 99 تولید آزمایشی آغاز می‌شود

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار می‌گوید: مجتمع فولاد مکران به‌عنوان اولین کارخانه فولاد سواحل مکران برای رسیدن به هدف تولید سالانه 10 میلیون تن فولاد، هم‌اکنون 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد .
عبدالرحیم کردی می‌افزاید: درباب پیشرفت فیزیکی، بخش عمده فعالیت فولاد در بحث کوره 4500 تنی و رفورمر است که ساخت کوره تمام شده و هم‌اکنون عملیات نصب کوره و رفورمر 60 تا 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
کردی تصریح می‌کند: از یکی دو هفته گذشته فعالیت مجتمع رشد چشمگیری گرفته چراکه منابع پروژه به میزان112 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی تامین شده است. در مجموع برای فاز اول با منابعصندوق توسعه و آورده اولیه حدود 140 میلیون یورو سرمایه‌گذاری می‌شود .
وی ادامه می‌دهد: فاز اول این مجتمع با ظرفیت 1.6 میلیون تن آهن اسفنجی اواسط 99 تولید آزمایشی را شروع می‌کند و در مجموع پس از احداث فاز دوم و نهایی آن ظرفیت این مجتمع به 3.2 میلیون تن خواهد رسید .
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار تاکید می‌کند: البته زمانبدی ما با توجه به شرایط جدید و سخت شدن تامین تجهیزات یه مقدار عقب افتاده است، در برنامه اولیه قرار بود پایان 98 با رسیدن گاز به چابهار، فولاد تولید آزمایشی خود را آغاز کند که با شرایط جدید در تامین منابع و تجهیزات خط لوله و هم چنین خودمجتمع، شهریور 99 تولید آزمایشی شروع خواهد شد.
کردی درباره سرمایه‌گذاران مجتمع فولاد هم می‌گوید: تاسال گذشته سهام فولاد میان ایمیدرو سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، منطقه آزاد چابهار و شرکت‌های وابسته به بانک‌ها و صندوق‌های بازنشستگی پخش بوده که با توجه به راهبرد ما برای واگذار سهام به بومیان و سرمایه‌گذاران بومی و دنبال کردن این موضوع، خوشبختانه سال گذشته 40 سهام به یک سرمایه‌گذار بومیِ استان واگذار شد .
وی ادامه می‌دهد: هم‌زمان با ساخت این مجتمع به‌عنوان اولین مجتمع فولادسازی سواحل مکران، مذاکرات برای استقرار صنایع فولادی دیگر برای رسیدن به ظرفیت 10 میلیون تنی مصوب برنامه ششم، برنامه توسعه سواحل مکران و طرح جامع فولاد ایران آغاز شده و شرکت کاویان پاسارگاد با تحویل زمین قرار است در برنامه‌ای جامع تولید 3.2 میلیون تن فولاد را در دو فاز هم‌چون مجتمع فولاد مکران دستورکار داشته باشد که ظرفیت تولید فولاد در مکران را به 6 میلیون تن افزایش می‌دهد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو