پنج‌شنبه 29 فروردين 1398

بهره برداری از پایانه بندری چابهار از اواسط تیرماه

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، گفت: قرار داد ۸۵ میلیون دلاری با هندی ها در بندر شهید بهشتی چابهار آغاز شده است.

به گزارش فرینا، محمد راستاد با اشاره به سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلاری هندی ها در بندر شهیدبهشتی چابهار، افزود: این قرارداد با شرکت IPGL  هند و با سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلاری جهت تامین تجهیزات بندری چابهار و در قالب قرارداد BOT به مدت ۱۰ سال و به منظور تولید و خرید تجهیزات آغاز شده است.

راستاد با بیان اینکه قرارداد منعقد شده با هندی ها علاوه بر موارد و قراردادهای داخلی در خصوص توسعه بندرشهیدبهشتی چابهار است، گفت: جلب نظر سرمایه گذاران نیازمند طراحی و ایجاد روش های متنوع قراردادی است که یکی ازاین مدل ها بهره گیری ازقرارداد ساخت،  بهره برداری و انتقال یااصطلاحاً

(B.O.T(Build-operation-Transfer است که مورد استقبال سرمایه گذاران  قرار گرفته است.
 
وی افزود: بر اساس توافق با این شرکت هندی انتظار می‌رود تا اواسط تیرماه سال جاری بهره‌برداری موقت از پایانه بندری چابهار آغاز شود.
 
تعهدات هندی ها در قرارداد ۸۵ میلیون دلاری

 
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه قرارداد با طرف هندی شامل سرمایه گذاری در تجهیزات، اپراتوری و تعمیر و نگهداری محدوده ترمینال برای انجام خدمات بندری است، گفت: بر اساس شرایط قرارداد، مستأجر (طرف هندی) توافق کرده است که حداقل  ۸۵ میلیون دلار تجهیزات مورد توافق سرمایه گذاری را تأمین کند و اعطای خط  اعتباری در حدود ۱۵۰ میلیون دلار توسط اگزیم بانک برای توسعه بندر چابهار تعهد شده است.
 
راستاد با تاکید بر اینکه در این مدل قرارداد علاوه بر تأمین تجهیزات، خدمات اپراتوری و کلیه فرآیندهای تخلیه و بارگیری کالا و کانتینر به کشتی  بر عهده طرف هندی است، افزود: برنامه ریزی و انبارداری در محوطه اسکله های طرح توسعه، خدمات کانتینرهای یخچالی، کالای خطرناک، خن کاری، جابجائی کانتینر در محوطه ها، صفافی و انتقال الکترونیکی داده ها از دیگر تعهدات طرف هندی است.
 
ارتقای ظرفیت بندرشهید بهشتی چابهار به ۸ میلیون تن از آذر ماه ۹۶ تاکنون

وی با اشاره به سیاست‌های توسعه‌ دریامحور و توسعه سواحل مکران، گفت: از آذرماه سال ۱۳۹۶ شاهد آغاز بهره‌برداری از فاز اول توسعه بندر چابهار با حضور رییس جمهوری بودیم و در قالب این پروژه ظرفیت بندر شهیدبهشتی چابهار از ۲,۵ میلیون تن به ۸ میلیون تن ارتقا یافته است.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو