يکشنبه 5 خرداد 1398

پایبندی ایران به تعهدات درقبال موافقت نامه چابهار

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ایران به تمام تعهدات خود در قبال موافقت‌نامه چابهار پایبند بوده و تا کنون تمامی مراحل اجرایی سازی آن را به طور کامل به انجام رسانده است.

به گزارش فرینا، محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در دیدار خداحافظی سائوراب کومار سفیر هند در تهران، از تلاش های طرف هندی در پیشبرد طرح بزرگ چابهار قدردانی کرد.
راستاد با بیان این مطلب، به برگزاری موفق اولین نشست کمیته پیگیری اجرایی سازی موافقت‌نامه چابهار و شروع به کار رسمی شرکت هندی IPGL به عنوان اپراتور بندر چابهار که در پی برگزاری شورای راهبری آن در سوم دی ماه سال جاری و با حضور مدیران مرتبط از سه کشور در بندر چابهار کلید خورد اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف فعالیت اپراتوری شرکت IPGL که برای سازمان بنادر نیز اهمیت بالایی دارد، موضوع « بازاریابی و جذب کالا و افزایش ترافیک بار » در بندر چابهار است.
معاون وزیر راه و شهرسازی، همایش بین‌المللی با عنوان "روز چابهار" ( Chabahar Day) که قرار است ۲۶ فوریه ( ۷ اسفند امسال) با حضور گروه‌های ذیربط با فعالیت در بندر چابهار برگزار شود را یکی از رویدادهای مهم پیش رو عنوان و ابراز امیدواری کرد: شرکت IPGL بتواند در این رویداد حضور پررنگی داشته باشد و ظرفیت های بالای بندر چابهار را جهت جذب سرمایه‌گذاری و فعالیت بیشتر به نمایش بگذارد.
وی، همایش "روز چابهار" را فرصت بسیار مناسبی برای حضور صاحبان کالا، تجار، شرکت‌های بار فرابر، خطوط ملی و بین‌المللی کشتیرانی از کشورهای ایران و هند و افغانستان و سایر کشورهای علاقه‌مند دانست و تاکید کرد: یکی از اهداف اصلی قرارداد چابهار، ورود و پذیرش لاینرهای بزرگ و بین‌المللی در این بندر است.

به گفته راستاد، لازمه رسیدن به این هدف راه‌اندازی و استفاده از تجهیزات مناسب پذیرش کشتی‌های بزرگ و تخلیه و بارگیری در این بندر است و تاکید کرد: امیدواریم با ادامه روند فعالیت‌های شرکت اپراتوری هندی، شرایط برای حضور و پذیرش لاینرهای بزرگ در چابهار محقق شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار کرد: توسعه همکاری های اقتصادی بین سه کشور ایران، هند و افغانستان برای سازمان بنادر بسیار حائز اهمیت است و استفاده از ظرفیت های بالای بندر چابهاردر تسهیل این رویکرد بسیار موثر می تواند باشد.
بنا بر این گزارش، در این دیدار سائوراب کومار سفیر هند نیز با اشاره به پایان ماموریت خود در تهران و ابراز خرسندی از همکاری‌های دو جانبه دریایی و بندری ایران و هند به ویژه در مشارکت در توسعه بندر چابهار، گفت: در این مدت توانسته ایم قدم های مثبتی در پیشرفت روابط اقتصادی و تجاری هند و ایران به خصوص در زمینه توسعه بندر چابهار برداریم .
به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، مدیر عامل شرکت IPGL نیز از آمادگی و رویکرد این شرکت در زمینه بازاریابی برای جذب سرمایه‌گذاری و تسهیل شرایط پذیرش لاینرهای بزرگ در بندر جابهار خبر داد .
آرون کومار گوپتا با اشاره به نهایی سازی اپراتوری IPGL در بندر چابهار، گفت: در واقع فعالیت اصلی ما تازه شروع شده است و مسیر قابل توجهی را در پیش رو داریم.
در این دیدار همچنین ، سایر موضوعات مرتبط میان طرفین که می تواند روند فعالیت ها و نهایی سازی موافقتنامه چابهار را تسهیل بخشد، مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو