استاندار گیلان:

دبیرخانه اوراسیا در ایران با مرکزیت رشت تشکیل می‌شود

استاندار گیلان از تشکیل دبیرخانه اوراسیا در ایران با مرکزیت رشت در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

به گزارش فرینا به نقل از خبرگزاری آریا از رشت، ارسلان زارع در نشست مجمع نمایندگان استان گیلان با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت به وجود 2 هزار 948 واحد صنعتی با سرمایه گذاری 7 هزار و 597 میلیارد تومان در گیلان اشاره کرد و افزود: در این واحدهای صنعتی 82 هزار نفر به صورت مستقیم اشتغال دارند.
زارع اظهار داشت: واحدهای صنعتی و تولیدی به عنوان یک ظرفیت خوب در کنار ظرفیت های اقتصادی بخش کشاورزی و گردشگری محسوب می شود که 2.4 درصد ارزش افزوده کل کشور را دارا هستند در حالیکه گیلان تنها یک درصد جمعیت کشور را دارد.
وی افزود: به سبب وجود ظرفیت‌های خوب موجود در گیلان و در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، دبیرخانه اوراسیا در ایران با مرکزیت رشت در آینده‌ای نزدیک تشکیل می‌شود.
نماینده عالی دولت در گیلان به وجود هزار و 394 طرح نیمه تمام و در حال اجرا در گیلان با مجموع سرمایه گذاری 15 هزار و 500 میلیارد تومان نیز اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود برای بالغ بر 47 هزار نفر در این واحدها اشتغالزایی شود که زمینه تحولات گیلان را ایجاد می کند.
استاندار با بیان اینکه عمده تولیدات صنعتی گیلان در بخش های سلولزی، فولاد، قطعه سازی خودرو، دارویی، سیمان، روغن موتور و پوشاک است، اظهار داشت: تلاش ما براین است تا صنایع موجود در مرکز استان و منطقه آزاد انزلی سهم بسزایی در تولید ناخالص ملی و پیشرفت استان داشته باشد.
استاندار گیلان به حل مشکلات راه دسترسی و توسعه زیرساخت‌های برق در شهرک صنعتی سفیدرود رشت با دستور وزیر صمت اشاره کرد و افزود: دولت تدبیر و امید علیرغم همه تنگناهای موجود از صنایع حمایت و پشتیبانی می کند.
زارع خاطرنشان کرد: با همه فراز و نشیب های موجود توانستیم در مدت کوتاه یک سال اخیر بیش از 370 واحد راکد و نیمه راکد را به چرخه مجدد تولید برگرداند.
وی گفت: اگرچه برخی چالش های بخش صنعت عمومی است اما استان گیلان نیز با موضوعاتی همچون نرخ بالای سود تسهیلات، وجود معوقات بالای بانکی در واحدهای تولیدی و عدم مشارکت بانک های خصوصی مواجه است.
نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: با دستور وزیر صمت فعالیت های اقتصادی زیرمجموعه‌های این وزارتخانه در مسیر افزایش میزان سرمایه‌گذاری در گیلان بیشتر می‌شود.
زارع اظهار داشت: معتقدیم بانک ها علیرغم همه همکاری ها تمایل جدی برای مشارکت در سرمایه گذاری ثابت را ندارند و با این اوصاف چشم اندازی که در استان درنظرگرفته شده است، محقق نمی شود.
وی افزود: در راستای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب، برنامه های رئیس جمهوری و دولت زمینه صادرات کالاها تولیدی استان بیشتر از گذشته فراهم شده است.
استاندار گیلان به رشد 83 درصدی صادرات محصولات تولیدی گیلان در سال گذشته نسبت به سال ماقبل اشاره کرد و اظهار داشت: هدفگذاری صادرات امسال بر مبنای 500 میلیون دلار است که 400 میلیون دلار نیز از طریق منطقه آزاد انزلی، بندرکاسپین و انزلی پیش بینی شده است.
زارع همچنین به برخی مشکلات کیفیت گندم وارداتی از استان‌های مجاور به گیلان و کاهش میزان آن اشاره و خاطرنشان کرد: با دستور وزیر صمت مقرر شد مشکل کیفیت و درصد حجمی گندم وارداتی به گیلان برطرف شود.
رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی نیز در نشست اعضای این مجمع با وزیر صنعت، معدن و تجارت و استاندار گیلان با اشاره به ظرفیتهای بالقوه تجاری و کشاورزی استان گیلان گفت: مقرر شد برای استفاده بهینه از محصولات کشاورزی گیلان به ویژه صادرات این محصولات به کشورهای حاشیه دریای خزر و اوراسیا تمهیدات ویژه اندیشیده و حتی دبیرخانه ای با مرکزیت رشت برای صادرات به این منطقه تشکیل شود.
محمدصادق حسنی در ادامه با تاکید بر اهمیت موضوع فرآوری محصولات کشاورزی استان برای صادرات گفت: بهترین حالت برای صادرات محصولات کشاورزی فرآوری و بسته بندی، ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام فروشی است.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو