ملوانان خارجی از 70 کیلومتری بندر امام مورد ارزیابی بهداشتی قرار می‌گیرند

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) گفت: شیوه‌نامه‌های بهداشتی را 70 کیلومتر دورتر از ساحل بندر امام خمینی(ره)‌ اجرا می‌شود و این موضوع موجب شده از شیوع و انتقال ویروس کرونا به مرزهای داخلی پیشگیری شود.

به گزارش فرینا، بندر امام خمینی(ره) مهم‌ترین بندر ورود کالاهای اساسی به داخل کشور است که عملکرد آن نقش بسیار مهمی در تنظیم بازار و آرامش روانی مردم دارد. در ایام شیوع کرونا بویژه شیوع جهش های جدید مانند کرونای انگلیسی و هندی اهمیت رعایت نکات بهداشتی بصورت جدی و سختگیرانه اهمیت مضاعفی می‌یابد. برای بررسی همین موضوع با مدیرکل بنادر خوزستان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) صحبت کردیم و پرسش‌های مهم مردم در باره این بندر را از وی پرسیدیم.

عادل دریس در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم در بندر امام خمینی(ره) درباره میزان ورود کالای اساسی در بندرکانونی(هاب) غلات کشور، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 3 میلیون و 151 هزار تن انواع کالای اساسی به وسیله 51 فروند کشتی در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) تخلیه شده است.

دریس افزود: بیش از 3 میلیون و 536 هزار تن انواع کالای اساسی در انبارهای مختلف منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) نگهداری می‌شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره روند ورود و خروج کالاهای اساسی در بندر کانونی کشور بیان کرد: در دو ماه نخست سال جاری بیش از 2 میلیون و 453 هزار تن کالای اساسی از انبارهای منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی(ره) از طریق ناوگان جاده‌ای و ریلی بارگیری و به اقصی نقاط کشور ارسال شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان تاکید کرد: به دنبال برگزاری نشست‌های مشترک مدیریتی با حضور مقامات عالی رتبه از وزارت‌های کشور، صمت، جهاد کشاورزی و استانداری خوزستان علاوه بر احصای گلوگاه‌ها و موانع در فرآیند خروج کالا، تدابیر مختلفی  برای تسریع در روند ترخیص و خروج کالاهای اساسی گرفته شده است و با هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی ذیربط این تلاش‌ها برای تسریع هر چه بیشتر روند خروج کالاهای اساسی ادامه دارد.

دریس در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره اینکه چه تدابیری برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا انگلیسی، آفریقایی، هندی و... توسط دریانوردان خارجی گرفته شده است، گفت: این بندر بزرگ تجاری به عنوان یکی از مرزهای پرتردد دریایی کشور با اتخاذ روش‌های علمی، شیوه‌نامه‌های بهداشتی را 70 کیلومتر دورتر از ساحل بندر امام خمینی(ره)‌ اجرا کرده است و این موضوع موجب شده از شیوع و انتقال ویروس کرونا به مرزهای داخلی پیشگیری شود.

وی در ادامه تاکید کرد: تدابیر پیشگیرانه ‌از ابتدای شیوع ویروس کرونا در اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان علاوه بر اجرای شیوه‌نامه‌های بهداشتی در تمامی بخش‌های اداری و عملیاتی منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره)، با عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود در قبال شهروندان اقدام‌های متعددی برای حمایت و یاری‌رسانی به مدافعان سلامت از جمله اهدای لوازم حفاظت فردی،کالاهای بهداشتی و تجهیزات پزشکی انجام داده است.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره اینکه چه نوع کالاهای اساسی در بندرامام‌‌خمینی(ره) تخلیه و بارگیری می‌شود، بیان داشت: گندم، ذرت، جو، دانه روغنی، کنجاله، شکر، برنج و روغن خوراکی از مهم‌ترین کالاهای اساسی است که در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) تخلیه و بارگیری می‌شود.

دریس افزود: در دو ماه نخست سال جاری، بالغ بر 88 هزار دستگاه کامیون بیش از 2 میلیون و 182 هزار تن، و نزدیک به 271 هزار تن به وسیله 5 هزار دستگاه از طریق ریل به اقصی نقاط کشور حمل شده است.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو