سرمقاله

استفاده بهینه از مناطق آزاد برای رهایی از تحریم‌ها

در شرایطی که تحریم‌ها هر روز حلقه خود بر گردن اقتصاد ایران را تنگ‌تر می‌کند، استفاده از پتانسیل‌های حقوقی و نهادی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تجاری و صنعتی می‌تواند راهکاری مناسب برای دور زدن تحریم‌های ظالمانه آمریکا بدون ترس از کاهش شفافیت یا رواج فساد باشد.

توسعه منطقه‌ای بر بستر ثبات مدیریت مناطق آزاد

یکی از مهم‌ترین مولفه‌های توسعه در تمام دنیا خصوصا در حوزه‌های کلان اقتصادی، ثبات مدیریت است؛ ثباتی که این فرصت را به مدیران برای پیاده‌سازی برنامه‌ها، اهداف و پیشبرد کارها در مسیر توسعه کلان اقتصادی در هر کجایی و هر سیستمی می‌دهد.

کاهش ریسک پذیری اقتصاد از مناطق آزاد

مناطق آزاد با در اختیار داشتن ابزارهای اقتصادی همچون معافیت های مالیاتی و ظرفیت های در زمینه حمل و نقل و تسهیل تجارت می تواند میزان ریسک پذیری فعالیت های اقتصادی و تجاری را در زمان تحریم ها کاهش دهند.

بندر هامبورگ؛ نیروی محرکه اقتصاد آلمان

مناطق آزاد تجاری در آلمان مناطق جغرافیایی ویژه ای هستند که مقامات دولتی برای شرکت های فعال در منطقه، انگیزه های اقتصادی فراهم کرده و محصولات از لحاظ واردات، مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه های واردات، آزاد هستند.

چابهار، امید تجارت ایران

طرح‌های فولاد، پتروشیمی،‌گلخانه و شهر فرودگاهی با هدف توسعه بندر تجاری چابهار در دست اجراست.

نقش بندر چابهار در تأمین کالاهای اساسی

بندر چابهار در تأمین کالاهای اساسی و نهاده های دامی و کشاورزی استانهای شرقی و جنوب شرق کشور نقش مهمی دارد.

استقرار صنایع فولاد و پتروشیمی به روند توسعه روزافزون چابهار کمک کرده است

فصل، فصل توسعه چابهار است. به گفته اقتصاددانان آینده اقتصاد و تجارت ایران در چابهار رقم خواهد خورد. در شرایطی که بنادر خلیج فارس به‌ دلیل محدودیت‌های اقتصادی و سیاسی‌ کم‌کم از دور خارج می‌شوند، چشم امید صادرات، واردات و در یک کلام تجارت و ترانزیت ایران به تنها بندر اقیانوسی ایران، چابهار است. نقل و انتقالات از خلیج فارس در یک دهه اخیر شدت گرفته است.
1 - 10 of 376

آخرین اخبار آرشیو