شنبه 27 مرداد 1397

سرمقاله

مسئولیت اجتماعی، پیوندگاه توسعه اقتصادی و توسعه اجتماعی

مسئولیت اجتماعی امروزه در شرکت‌ها و سازمان‌ها مسئله و مقوله با اهمیتی است به‌گونه‌ای که در گزارش‌های سالیانه سازمان‌ها، اولین بخش قبل از ارایه عملکرد و صورت‌های مالی و سود و زیان اقتصادی، به اقدامات مربوط به حوزه مسئولیت اجتماعی می‌پردازند که نشان از اولویت‌دادن به مسئولیت اجتماعی در سازمان‌ها در سال‌های اخیر است.

نقش کلیدی معابر شهری در عمران منطقه آزاد اروند

معابر شهری و روستایی بخش مهمی از زیرساخت‌ها و جلوه شهری هر شهر یا روستا محسوب می‌شود. در طول تاریخ شهرسازی، همواره معابر شهری از اهمیت ویژه‌ای در شکل‌دهی به ساختار فیزیکی و فضایی شهر برخوردار بوده‌اند به‌طوری‌که شکل شهرها را بر اساس شکل معابر آن طبقه‌بندی می‌کنند.

چابهار، برگ برنده ایران

بیش از دو ماه از تصمیم آمریکا برای خروج از برجام می‌گذرد و با وجود اینکه این تحریم‌ها هنوز عملی نشده اما بررسی‌ها نشانگر کاهش خرید نفت ایران از سوی برخی از کشورهاست و در این میان ایران در تلاش است با ارائه پیشنهاداتی مشتریان اصلی خود را در کنار خود نگه دارد.

مناطق آزاد چه تاثیری بر اقتصاد ایران داشته است؟

در این یادداشت تلاش می‌شود تا عملکرد مناطق آزاد کشور مورد ارزیابی قرار بگیرد. از این رو توضیحات مختصری از نحوه عملکرد این مناطق در حوزه‌های سرمایه‌گذاری، استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان، تجارت و گردشگری ارائه خواهد شد.

صنایع دستی و گردشگری چابهار در انتظار جهانی شدن

دو شهرستان چابهار و کنارک با دارا بودن ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی از زرآباد تا گواتر، میانگین دمای سالیانه ۳۶ درجه سانتیگراد و بیش از ۲۰۰ نقطه تفریحی، تاریخی، سیاحتی، پدیده های جغرافیایی مانند گل فشان، آب فشان، کوههای مینیاتوری، تالاب صورتی، سواحل صخره ای و خزه ای و همچنین ظرفیت صنایع دستی و غذاهای سنتی سالانه بسته به فصول مختلف سال گردشگران و مسافران زیادی از اقصی نقاط کشور و حتی خارج از کشور این دو شهرستان را بعنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند.

خرید زمین در مناطق آزاد

مناطق آزاد تجاری-صنعتی مطابق با قانون چگونگی اداره مناطق آزاد مصوب سال 1372 اداره می‌شوند؛ قانونی که مورد تأیید بند الف ماده 112 قانون برنامه پنجم توسعه و پس از آن بند الف ماده 65 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور قرار گرفته است و به صراحت اعلام می‌كند سازمان‌های مناطق آزاد باید منحصرا براساس همین قانون یعنی قانون چگونگی اداره مناطق آزاد اداره شوند.

کسب و کارهای الکترونیک در اروند در انتظار زیرساخت‌های دولتی

مدت زمان زیادی از ارائه خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات در کشور نمی‌گذرد. با این حال شاهد رشد پرسرعت کسب‌وکارها در این حوزه هستیم.

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، کاستی ها و امیدها

مناطق آزاد، در دوره های طلایی که با اعمال مدیریت یکپارچه همراه بود، با مشکلات کمتری روبر بودند، به طور همه جانبه حمایت می شدند و عملکرد آنان نیز با اهداف مورد نظر، تطابق بیشتری داشت.

مناطق آزاد، فرصت در اختیار اقتصاد ملی

مناطق آزاد ایران تا پیش از دولت یازدهم و مطرح شدن بند 11 سیاست های اقتصاد مقاومتی، طبق سلایق و دیدگاه های مدیران انتصابی، اخذ درآمد برای هزینه های عمرانی و گذران امور جاری خلاصه می شد؛ حتی زیرساخت ها نیز بعنوان فرش قرمز مناطق آزاد برای جذب سرمایه گذاری آماده شد.

ایستگاه‌های تصمیم‌گیری مناطق آزاد

برای شناخت مسیر تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در مناطق آزاد و تبیین مدل مدیریتی آنها لازم است در ابتدا بدانیم قانون چگونگی اداره این مناطق در سال 1372 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و از آن زمان تاکنون هفت سازمان منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی در هفت محدوده و منطقه مرزی ایجاد شده‌اند که عبارت‌اند از کیش، قشم، چابهار، ارس، اروند، انزلی و ماکو.
1 - 10 of 291

آخرین اخبار آرشیو