طی مراسمی در پنجمین روز هفته دولت انجام شد: 

رونمایی از برنامه های گمرك هوشمند با حضور وزیر اقتصاد

همزمان با هفته دولت، در مراسمی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی از برنامه های "گمرک هوشمند" شامل گمرک موبایل، پلمپ هوشمند و شبکه فعالان اقتصادی در رویه های گمرکی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی رونمایی شد.

به گزارش فرینا به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران(شادا)، هدف از راه اندازی این سامانه ها در قالب گمرک هوشمند، افزایش امنیت و تسهیل تجارت در قالب بکارگیری کنترل های نا محسوس و غیر مزاحم، پیاده سازی و توسعه گمرک موبایل، توسعه برنامه فعالان اقتصادی مجاز، توسعه دروازه مشترک مرزی و پنجره واحد تجارت فرامرزی، بکارگیری مدیریت ریسک هوشمند و پویا، توسعه تیر الکترونیک اعلام شده است.

این گزارش حاکی است، سامانه گمرک موبایل این امکان را برای ذی‌نفعان گمرک فراهم می‌کند که اطلاعات لازم را درباره مراحل مختلف تشریفات گمرکی کالا از طریق تلفن همراه کسب و امور مربوطه به آن را بدون نیاز به استفاده از رایانه و در هر مکان دارای قابلیت اتصال به اینترنت انجام دهند.

بنا بر این گزارش، پلمپ هوشمند سامانه‌ای است که اطلاعات اظهارنامه کالا به آن متصل شده و با توجه به کد QR نصب شده بر روی آن، احتمال تخلف و جعل به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد. این پلمپ‌ها از طریق سیستم RFID (ردیابی به شیوه امواج رادیویی) قابل ردیابی خواهد بود.

بر این اساس همچنین، سامانه شبکه اجتماعی فعالان اقتصادی نیز سامانه‌ای است که ذی‌نفعان گمرک می‌توانند از امکانات آن شامل حامل‌های اظهارنامه، ریجستری موبایل، اعتبار تجاری و اظهارنامه گمرکی برای انجام امور گمرکی خود استفاده کنند.

شبکه اجتماعی فعالان اقتصادی با این هدف ایجاد شده است تا  تمام فعالان اقتصادی، شبکه ای داشته باشند که بدون واسطه اطلاعات کالایی خود را در اختیار مشتریان قرار دهند؛ این امر می تواند از صادرات کالاهای بی کیفیت و آسیب رسان به بازارهای صادراتی جلوگیری کند.

با بهره‌برداری از این سامانه‌ها، انتظار می‌رود ضمن رفع مشکلات مربوط به نقل و انتقال کالا به ویژه در حوزه ترانزیت، دسترسی به اطلاعات و انجام تشریفات گمرکی در بستر وب سریع‌تر و آسان‌تر شود.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو