اظهارات وزیر اقتصاد در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر:

بررسی رفع موانع اقتصادی استان بوشهر

وزیر امور اقتصاد و دارایی با حضور در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر، ضمن بررسي مسائل اقتصادی این استان، اظهار داشت: بوشهر نگین ایران است و باید زمینه برای درخشش بیشتر این نگین فراهم شود. 


به گزارش فرینا به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران(شادا)، فرهاد دژپسند طی سخنانی در این جلسه که با حضور استاندار، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدیران اقتصادی و فعالان بخش خصوصی استان بوشهر برگزار شد، با اشاره به اینکه طی یک سال اخیر ظالمانه‌ترین، ناعادلانه‌ترین و پیچیده‌ترین تحریم‌ها علیه ایران اسلامی اعمال شده است، تاکید کرد: عبور از تحریم ها محصول تلاش جامعه ایرانی است و در حوزه اقتصاد محصول فعاليت رزمندگان اقتصادی يعني بخش خصوصی است.
دژپسند همچنين با اشاره به ميزان صادرات و واردات كشور در هشت ماهه نخست سالجاری خاطرنشان کرد: مجموع تجارت خارجی ایران از 60 میلیارد دلار فراتر رفته است به نحوي كه تا 24 آبان‌ماه سال جاري افزون بر 31.4 میلیارد دلار صادرات و 31.1 میلیارد دلار واردات ثبت شده است. وی تصریح کرد: این نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران توانسته با پشت سر گذاشتن مشکلات، مانع از فشار اقتصادی ناشی از تحریم ها به مردم شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عزم جدی وزارت اقتصاد برای تحقق اقتصاد هوشمند تأکید کرد: ارائه خدمات بخش های گمرک، مالیات، سرمایه گذاری خارجی، بانک، کسب مجوزها و... به مردم باید در محیطی باشد که نیاز به طی مسافت نباشد، اين مهم با هوشمند سازی اقتصاد و بكارگيري فناوری های نو‌ تحقق يافتني است.
وزیر اقتصاد در ادامه با اشاره به قابليت هاي كم نظير استان بوشهر در حوزه انرژي و دريا، افزود: در صورت توجه به اقتصاد انرژي و اقتصاد دريا و تكميل زنجيره ارزش در اين حوزه، با تحقق اقتصاد هوشمند مي توان نرخ بيكاري استان را از ده و چهار دهم در صد فعلي به زير پنج درصد كاهش داد.
دژپسند در ادامه ضمن تأکید بر ارتقای توانمندی بانک ها در تأمین مالی بنگاه هاي تولیدي کشور اظهار داشت: برای حل معضل اموال مازاد بانکها، سامانه ای برای فروش این اموال راه اندازی گردید و درآمد حاصل از آن به بانکها برای تسهیلات دهی بيشتر برخواهد گشت.
وی با بیان اینکه با اصلاح نگاه مدیریتی و بکارگیری مطالعات آمایش سرزمین استان بوشهر، می توان رشد و توسعه استان را تسریع بخشید، افزود: این استان با بسیج امکانات و منابع و تكميل زنجيره ارزش و با پيشرفت سريع، مي تواند سكوي رشد و توسعه در کشور باشد.
وزیر اقتصاد در ادامه ضمن تشكر از مديران استان به واسطه پیگیری های سازنده مسائل اقتصادی استان، اظهار داشت: مباحث كارشناسي شده مطرح شده در این جلسه قطعا مي تواند در حل مسائل و مشکلات استان راهگشا باشد.
دژپسند افزود: با تعامل سازنده بايد حداکثر توان‌خود را برای خدمت رسانی به مردم و فعالان اقتصادی استان بكار بگیرید، چرا كه بخش خصوصي بازيگر حرفه اي ميدان فعاليت اقتصادي است.
این گزارش حاکی است تسریع در روند تخلیه و بارگیری کالا در گمرکات، مسائل مربوط به شناورها و لنج‌های باری و مسافری، واردات کالای همراه ملوانان، موانع تولید کالا، مباحث مالیاتی تولیدکنندگان، محدودیت تسهیلات بانکی و... از جمله مسائل و مشکلاتی بود که فعالان اقتصادي، تولیدکنندگان، تجار و بازرگانان بوشهری در حضور وزیر اقتصاد مطرح کردند.
گفتنی است وزیر اقتصاد در جریان سفر به بوشهر از مجموعه کشتی سازی و سکوسازی شرکت صنایع دریایی ایران (صدرا) و کارگاه ساخت کشتی افراماکس دوم نیز بازدید کرد.
دژپسند در این بازدید ضمن تقدیر از توان مهندسی جوانان ایرانی بر لزوم حمایت از تولید ملی بویژه ساخت تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و كشتي أز جمله سكوسازي تأکید کرد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو