در دومین همایش فرصت های سرمایه گذاری قشم در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی در تهران مطرح شد؛

قشم نقطه استراتژیک نفت، گاز، انرژی و پتروشیمی کشور

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از این منطقه استراتژیک به عنوان مهم ترین قطب حوزه نفت، گاز، انرژی و پتروشیمی کشور نام برد.

به گزارش فرینا، حمیدرضا مومنی در دومین همایش تخصصی معرفی فرصت های سرمایه گذاری قشم در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی در مرکز همایش های صدا و سیمای تهران، اعلام کرد: قشم با صنعت بانکرینگ سوخت دریایی و هوایی می تواند پشتیبان اقتصاد کشور باشد.

* سوخت رسانی به کشتی ها و هواپیما ها از طریق صنعت بانکرینگ

مومنی از قشم به عنوان هاب مهم سوخت رسانی دریایی و هوایی نام برد و افزود: با صنعت کامل بانکرینگ و تامین مسایل بهداشتی و درمانی کشتی ها، کترینگ، جابجایی نفرات، گمرک، بازار، هتل، فرودگاه، بانک، ترانزیت و ترانسپورت می توانیم سهم مهم اقتصاد کشور را از ارایه خدمات به کشتی های عبوری در آب های خلیج فارس و هواپیماهایی که از آسمان قشم عبور می کنند، به دست آوریم.

وی، اظهارداشت: متاسفانه در 40 مایلی قشم بندر فجیره با 68 درصد سوختی که از ایران تامین می کند توانسته 89 درصد سهم سوخت رسانی به کشتی های عبوری در خلیج فارس را از آن خود کند.
به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، برای کشتی های عبوری خلیج فارس، سوخت گیری در قشم به دلیل نزدیک تر بودن نسبت به بندر فجیره ( 250 مایل)، بسیار مقرون به صرفه است که با یک اجماع ملی باید تلاش کنیم از مسیر صنعت کامل بانکرینگ، به سهم اقتصاد واقعی خودمان برسیم.

* اختصاص 25 میلیون متر مکعب گاز برای چهار واحد پتروشیمی قشم

مومنی در ادامه سخنان خود، از رایزنی ها با وزارت نفت و تخصیص 25 میلیون متر مکعب گاز در روز برای خوراک 4 واحد پتروشیمی و احداث واحدهای جانبی آن به عنوان یکی از اقدامات بسیار ارزشمند برای کمک به سرمایه گذاران بخش خصوصی در این جزیره نام برد.
وی افزود: در حوزه پتروشیمی اقدامات بسیار مهمی انجام شده و به زودی عملیات اجرایی این صنعت با برنامه تولید 6 میلون تُن محصولات پتروشیمی در قشم آغاز خواهد شد.

* ایجاد نیروگاه های سیکل ترکیبی و خورشیدی در قشم

ایجاد دو نیروگاه سیکل ترکیبی با توان تولید هر کدام 500 مگاوات برق و 100 هزار متر مکعب آب در روز هم از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی حمیدرضا مومنی در این همایش بود.
به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، با بهره برداری ازاین دو طرح مهم تا اواسط سال آینده، قشم از نظر تامین آب مورد نیاز صنایع و آب شرب مردم به خود کفایی می رسد.
مومنی ادامه داد: 1000 مگاوات برق تولیدی در این دو پروژه و 10 مگاوات برقی که با سرمایه گذاری یک شرکت ایتالیایی در جزیره به بهره بردرای رسیده، قشم را به صادرکننده برق کشور تبدیل می کند.

* اهمیت سرمایه گذاری در حوزه سوخت LNG

تغییر سوخت کشتی ها به سوخت پاک از جمله LNG از دیگر موضوعات مطرح شده مدیرعامل سازمان منطقه آزاد در این همایش بود که مومنی توضیحاتی در زمینه برنامه ریزی ها برای تولید سوخت پاک و مذاکراتی که با چند کشور خارجی در این راستا انجام شده را برای شرکت کنندگان در این همایش ارائه کرد.
وی گفت: براساس تصمیم سازمان بین المللی دریانوردی (imo) از تردد کشتی ها با سوخت گوگرد بالا، جلوگیری می شود و با مذاکراتی که با چند کشور خارجی انجام شده در تلاشیم از این فرصت طلایی برای ارتقا اقتصاد قشم بهره برداری کنیم.

* نقش ممیزی سازمان منطقه آزاد قشم

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: در 5 سال گذشته با بررسی های علمی در حوزه نفت، گاز و انرژی به این نتیجه رسیدیم که از میان 66 طرح ارایه شده تنها 6 پروژه قابلیت اجرایی دارد.
مومنی ادامه داد: برای این طرح ها، یک هزار و 50 هکتار زمین اختصاص یافت که متاسفانه هیچ اقدامی روی آن ها انجام نشد که با فسخ قرادادها توانستیم، طرح هایی با سرمایه گذاری واقعی را تایید و به اجرا درآوریم.
به گفته وی، سازمان منطقه آزاد قشم برای فعالان اقتصادی، نقش تسهیلگر دارد و با ایجاد زیرساخت ها، در حال زمینه سازی برای جذب و مشارکت سرمایه گذاران واقعی در این منطقه است.

* ایجاد 5 طرح پتروشیمی و 4 پالایشگاه در سال 99

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: 5 طرح مهم پتروشیمی و 4 طرح پالایشگاهی برای اجرا در سال آینده برنامه ریزی کرده ایم و مذاکرات تامین مالی این طرح ها با صندوق ذخیره ارزی نیز به انجام رسیده است.
مومنی همچنین گفت: نخستین پروژه ذخیره سازی در قشم با 3.2 میلیون بشکه، حداکثر تا 20 روز دیگر آماده بهره برداری می شود، این طرح در حال حاضر با 6 میلیون بشکه و در فاز نهایی تا 20 میلیون بشکه قابلیت فعالیت دارد.
وی همچنین اظهار داشت: در حوزه نفت و گاز و انرژی، چهار طرح پالایشگاهی با 13 میلیارد دلار اعتبار در در دست اقدام است که بخشی از آن توسط خارجی ها اجرا خواهد شد.
بنا به این گزارش، دومین همایش تخصصی معرفی فرصت های سرمایه گذاری قشم در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی امروز، سه شنبه 24 دی ماه با حضور شرکت های داخلی و خارجی فعال در این حوزه در مرکز همایش های صدا و سیمای تهران در حال برگزاری است.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو